Tadilat bitti, dekore edip güzelleştirelim

Son güncelleme:

Tadilat sonrası odanızı yeniden dekore ederek, tekstil ve duvar kağıtlarıyla güzelleştirin.

Tadilat sonrasında sıra, temiz bir sayfa açıp yeniden dekore ederek, odanızı tekstil ve duvar kağıtlarıyla güzelleştirmeye geldi. Bu durumda yapmanız gereken duvar ve zeminleri yeniden şekillendirmek. Biz, bu bölümde size nasıl başlayıp yol alacağınızı ve minik ipuçlarını vereceğiz.

Dekorasyona başlarken öncelikle renk ve stil belirlemelisiniz. Evinizde ne aradığınız ve ondan ne beklediğiniz de önemli. Rahat bir ortam yaratmak istiyorsanız lila, aqua, mine gibi mavinin tonlarını, ruhunuzu dinlendiren bir ortam içinse pastel tonları tercih edebilirsiniz. Yer döşemelerinizin rengini duvarlarınızdan daha koyu renkte seçmeye çalışın.

Abajur, masa lambası gibi aydınlatma elemanları kullanırsanız daha sıcak bir hava yakalarsınız. Karanlık, dar mekânlarınızda tavana kadar ayna kullanarak göz yanılması yaratabilir ve alanı geniş gösterebilirsiniz. Yatak odanız dinlenme, uyuma ve kitap okuma amaçlı kullanıldığı için tavan aydınlatmanızı size direkt gelmeyecek şekilde seçin ve başucu aydınlatması tercih edin.

ODA ODA TAKTİKLER

Oturma odanızda çiçekli koltuk örtüleri, pastel tonlar ve ayaklı aydınlatmalar ortama hoş ve rahatlatıcı bir hava katacaktır. Fazla eşya kullanımı alanı daraltacağı gibi oda içerisindeki bütünlüğü de bozar. Dekorasyona oda içerisinde bütünlüğü bozan, işlevi olmayan gereksiz eşyaları çıkararak başlayabilirsiniz. Salonuz da yer alan koltukların renginden sıkıldıysanız ya da renkleri solduysa koltuk örtülerini değerlendirebilirsiniz. Duvarlarda ise resimlerinizi gruplar halinde asmak bütünlüğü devam ettirir.

Yemek odanızda aydınlatma masa üzerinde olmalıdır. Yemek masası ile birlikte kullanacağınız konsol yemek takımlarınızı depolamak için uygun olacaktır. Yatak odasında ise gömme dolaplar cankurtaranınız olabilir. Aydınlatma olarak tavana yansıyan ışığı ve başucu aydınlatmalarını tercih edin.

TEKSTİLLER HER ŞEYİ DEĞİŞTİRİR

Ev tekstilleriyle oynamak yaşam alanlarının havasını değiştirmenin en kolay ve en keyifli yollarından biri. Tek duvarınıza uygulayacağınız boyanızla uyumlu bir duvar kağıdı odanızda yaratmak istediğiniz etkiye ulaşmanızı sağlayabilir. Kullanacağınız döşeme ya da perde kumaşlarını seçmeden önce nerelerde kullanacağınızı, alanın trafitk durumunu, çocuğunuz ya da evcil hayvanınız olup olmadığını, gün ışığını alma durunmunu göz önünde bulundurun. Ayrıca kumaşın diğer mobilyalarınızla olan uyumunu da mutlaka dikkate alın.

Eğer % 100 ipek, keten ya da kadife bir kumaş almayı planlıyorsanız bu kumaşların daima pahalı olacağı gerçeğini atlamayın ve uygun alternatifleri gözden geçirin.

Mini ev tekstili rehberi: Kış mevsiminde evde sımsıcak dokular