Tekstiller yaza hazır mı?

Son güncelleme:

Battaniyelerin, kalın havluların, koyu renkli nevresimlerin hepsini çoktan dolaplara kaldırdık. Rengarenk ve incecik tekstiller evimizde, her yerde!

İlginizi çekebilir: Yorgan, kışlık kıyafetler, halı gibi tekstil ürünleri nasıl saklanmalı?

NEVRESİMLER

Nevresim takımları bir çok çeşit, bir çok kalitede olabiliyor. Takımın kalitesini belirleyen en önemli etkenler, ürün konstrüksiyonu (ürün imal ham maddesi yüzde oranı), ürün dokuma sıklığı (santimetrekarede kaç tel dokunduğu) ve boya kalitesidir.

NEVRESİM TAKIMI ÇEŞİTLERİ

Creton nevresim takımı: Dokuma sıklığı santimetrekarede 42 telden 47 tele kadar olan ürün grubu. En ekonomik gruptur.

Ranforce nevresim takımı: Dokuma sıklığı santimetrekarede 52 telden 62 tele kadar olan ürün grubu. Bu ürün grubu, standart nevresim takımı dediğimiz, piyasada en çok rağbet gören nevresim takımı grubudur.

Percale nevresim takımı: Percale, kelime anlamı olarak “sık dokunmuş” anlamına gelir. Dokuma sıklığı santimetrekarede 70 telden 80 tele kadar olan ürün grubudur. Ranforce ürünler ile Saten ürünler arasında orta bir kalitedir.

Saten nevresim takımı: Saten, Fransızca satin kelimesinden gelir. Parlak, sık dokunmuş kumaş anlamındadır. Dokuma sıklığı santimetrekarede 80 telden yukarı olan ürün grubu. Polyester ve pamuk olmak üzere iki tür saten kumaş bulunuyor.

KİLİMLER

Yaz aylarında halılar yerlerini daha ince dokuya sahip kilimlere bırakıyor. Aynı zamanda evinizi hafifletmenin bir yoludur halıları kaldırıp kilimleri sermek… Üstelik kilimler sadece güzel değil aynı zamanda alabileceğiniz en pratik zemin  döşemesidir. Ayrıca bakımını doğru yaptığınızda da uzun ömürlü zemin kaplamaları olarak yıllarca kullanabilirsiniz.

Temizleme: Düzgün temizleme, renk zengiliğini ortaya çıkardığı gibi yün elyafların güçlenmesini sağlar ve kiliminizin ömrünü uzatır. Eğer kiliminiz el dokuması ise her 2-5 yıl içinde en az 1 defa yıkanmasını öneririz.

PİKELER

Pikeler yaz aylarının vazgeçilmez ev tekstil ürünleri arasında yer alıyor. Pikenizi ister tek isterseniz yastık kılıfı, çarşaf ve pikeden oluşan takım halinde alabilirsiniz.

Pikenizi aynı zamanda yatak örtüsü gibi de kullanabilirsiniz. Gerek canlı renklerde gerekse doğal renklerde üretilen pikeler dokularıyla da yatak odanızda ferahlık ve hafiflik sağlar.

Düz renklerdeki pikelerinizi isterseniz kombin ya da zıt/uyumlu renklerde çarşaf ve yastık kılıfları ile tamamlayabilirsiniz.

Canlı renk ve desenlerden oluşan pikeler ise rahat, şık ve tazeliği çağrıştıran enerjik görünümleri ile yazın neşesini de evlere taşırlar.

Sarı, turuncu, mor, fuşya, turkuvaz, mürdüm gibi renkleri sıcak mevsimde tercih edebilirsiniz. Ayrıca nakışlı pike takımları da yeni evlenecekler çiftler için şık ve zarif bir seçim olarak karşımıza çıkıyor.

TÜL-KETEN PERDELER

Evin her odasındaki kalın perdeleri kaldırıp sadece tül kullanabilirsiniz yaz mevsiminde. Uçuş uçuş tüller yaşam alanınıza ferahlık, tazelik, serinlik katacak emin olabilirsiniz. Ancak biraz da renk katmak istiyorsanız beyaz tüllerin yanı sıra farklı renklerde tüllere de pencerelerinizde yer açabilirsiniz. Eğer sadece tül kullanmak istemiyorsanız standart perdelerden daha hafif bir kumaş olan keten perdeleri tercih edebilirsiniz.

Keten perdeleri stor olarak kullanabileceğiniz gibi rustik perde borularına da asabilirsiniz. Ancak keten denilince aklınıza sadece natürel ham ketenler gelmesin. Çünkü farklı renk ve desende bir çok keten kumaş alternatifi de bulunuyor.

Giysilerde delik açan böcek çeşitleri! Bu zararlılara dikkat