Mini ev tekstili rehberi: Kış mevsiminde evde sımsıcak dokular

Son güncelleme:

Desen, doku ve renkleriyle bile içimizi ısıtmaya yeten tekstiller bu kez de evleri kışa hazırlıyor! Yün, örgü, peluş gibi sımsıcak dokularla yaşam alanları sıcacık bir görünüme kavuşuyor.

Yılın bu zamanları her zaman evlerin tam anlamıyla kışa hazırlandığı dönem. Çünkü havaların soğumasıyla beraber evlerde geçirilen vakitler de giderek artmaya başlayacak ve biz de kendimizi daha sıcak hissetmenin yollarını arayacağız. Bunu yapmak için de çoğunlukla küçük dokunuşlar eklemek isteriz.

Tekstiller ise yaşam alanlarına mevsimsel değişiklikler katmada büyük bir rol üstleniyor. Çünkü hem dekoratif hem de bütçe dostu bir çözüm oldukları için aradığımız değişimi kolaylıkla yaratmamıza yardımcı oluyorlar. En yoğun kullanım alanına sahip olan oturma odası ve yatak odası gibi alanlarda büyük kış harekatı için vitrinlerden dikkat çeken alternatifleri sizler için derledik.

OTURMA ODALARI İÇİN PRATİK KIŞ DEKORASYONU ŞİFRELERİ

 • Renkler konusunda zevkler tartışılmaz ama kış tekstilleri denildiğinde akla genelde derin tonlar gelir. Koyu renkler yaşam alanlarında daha dramatik bir etki yaratır. Kırmızı, sarı gibi sıcak renklerin koyu oktavları ise davetkar bir ortam yaratmanızı sağlayacaktır.
 • Tekstilleri neyle kombinlemeli? Loş yansımalar için yerden aydınlatmalar, mumlar ve belki de camlı bir soba veya şömine ile beraber kullanmak iç mekanda harika bir atmosfer yaratacaktır.
 • Döşemelikleriniz keten gibi serin bir kumaş ya da açık renkli pamuklu bir kumaş ise mutlaka koltuk ve kanepelere birer koltuk şalı atmayı deneyin.
 • Isı kaybını engellemek için kalın perdeler tercih edin. Sıcaklık hissini çok artırmak isterseniz değişik renk ve desenlerde perdeyi bir arada da kullanabilirsiniz.
 • Zeminde sıcaklık hissi de önemlidir. Yerler çıplaksa mutlaka giydirin. Birden fazla halı ve kilimi üst üste de kullanmayı deneyebilirsiniz.
 • Sadece koltuk ve kanepelerde değil; dekoratif birer öge olarak da tekstilleri değerlendirebilirsiniz. Örneğin sepetlerin içinde harika birer soba görevi üstleneceklerdir.

SICAK TONLAR

Odalardaki termometreleri yükseltmeden de ısıyı yükseltmek mümkün. Pek tabi ki toprak, kahve gibi tonlar bunun için liste başı gelen renkler arasında. Benzer biçimde hardal, amber, turuncu gibi yakıcı ve sıcak tonlar tekstillerle buluştuğunda evdeki davetkarlık seviyesini maksimum seviyeye taşır.

KANEPELERİN OLMAZSA OLMAZI, YASTIKLAR!

Sıcaklığın en büyük garantörü yastıklar kanepelerle buluştuğunda bir çırpıda oturma odaları kış kostümü giyer. Yastıklarda kışa yakışan bir renk kartelası tercih edebilirsiniz. Bu da sıcak renkleri işaret ediyor. Davetkarlık hissini pekiştirmede desenlerin de oynağı rolü unutmayın.

SARIL VE ISIN

Tuşesi yüksek battaniye ve koltuk şalları ile kış salonlarını giydirmekten çekinmeyin. Kişisel köşelerde, okuma alanlarında konforda rakip tanımayan köşeler için bol sayıda diz battaniyesi ve throw’lara yer açın.

POSTLAR NEREYE?

Postların sadece zeminde kullanılabileceğini düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Tekli koltuk ve kanepelerde hatta sandalyelerde harikalar yarattığını gördüğünüzde inanamayacaksınız. Sadece oturma odalarında değil, yemek odalarında da deneyebilirsiniz. Her bir sandalye üzerine mini bir post örterek döşemesi olmayan sandalyelerinizi giydirebilirsiniz.

BIR KIŞ KLASİĞİ: PELUŞ

Yumuşacık dokusu ile her daim dokunmak isteyeceğiniz bir kumaş türü peluşlar. Farklı hav kalınlıkları ise sıcaklığın dozunu yükseltmek için ideal. Peluş kumaşlar yalnızca koltuk şallarında değil, kırlentler, halılar, hatta yatak örtülerinde bile tercih edilebilir.

VAZGEÇİLMEZ KOLTUKLAR

Kış keyiflerinin ayrılmaz bir parçasını da kişisel keyif köşeleri oluşturuyor. İçine gömülmek ve hiç çıkmak istemeyeceğiniz geniş tekli koltuklar, ya da sabahtan akşama kadar hafif hafif sallanarak kitabınızı okumak isteyeceğiniz berjerler sizce de tam bir cazibe merkezi olmayı hak etmiyor mu? Şönil ve kadife gibi döşemelik kış kumaşlarıyla daha da davetkar!

EVİMİZ GİYİNMEDEN OLMAZ

“Evimizi mevsime uygun olarak giydirmemiz gerekir. Evler üşür mü? Hem de nasıl. Bunu hem göz ile hem de klimatize etkisi ile hissederiz. Örneğin yazın tercih edilen %100 koton, jakarlı kumaşlar mekanı serinletir ve kışın tercih edilmez. Her mekanın sıcaklık olarak atmosfer dediğimiz bir algılanma biçimi vardır, renk uyumlamaları ile bunu tamamlarken, bir de doku ve tekstil yüzeyler ile dokunma duyumuzla algılarımıza hitap ettiririz.

Yazın, halılar kalkar, zeminler ferahlar, perdeler açılır, renkler açık renklere döner, dokusuyla rengiyle her şey açılır. Kışın ise evimizin daha dokulu tekstürlü kumaşlarla, tekstillerle daha sıcak bir görünüme kavuşması psikolojik olarak gereklidir.

Koltuk kumaşlarında mevsimlik diyebileceğimiz kadife kumaşlar, her mevsim kullanılacak türdendir. Perdelerde de kadife kullanımı aynıdır. Renk seçimlerinde kışın, yaz mevsimine göre daha koyu renkler tercih edilir. Neden koyu renkler tercih edilir bilir misiniz? Koyu renkler ortamı daha loş ve sıcak hale getirir, sanki hiçbir yer açık değil ve rüzgar girmeyecek hissiyatı oluşturur.

Özellikle şönilli döşemelik kumaşlar hafif kapitone efektiyle puf puf bir etki bırakır ve sıcak bir dokunuş hissi ile ortamı yumuşatır. Şönil kumaşlar düz ve kendinden desenli renklerle çok güzel uyum sağlar. Keskin çizgisel, zikzak, küçük geometrik desenler ve altın ve gümüş pırıltılar ile zenginleşmiş zemin üzerinde seçkin bir etki arzusu da kış aylarının vazgeçilmezi oluveriyor. Dekorasyonda sofistike bir görünüme sahip şönil kumaşlar ile karıştırılarak kullanılan döşemelikler ve perde kombinasyonları bu kültürü kış aylarında kendi mekanımızda hissettirecek kadar etkili.

Perdelik kumaşlarda ise stilize edilen modern desenler ve şantuk efekti verilmiş black out perdelikler ile daha sakin ve dengeleyici bir etki oluşturulabilir.” Yüksek İçmimar Nursema Öztürk, Tasarımparkı Kurucusu

YATAK ODASINI KIŞA HAZIRLAMAK İÇİN İPUÇLARI

 • Soğuk kış gecelerinde konforlu bir uyku ortamı yaratmak için yatak odasında ideal ısı ayarını yapmak gerekir. Tekstiller sadece görüntü açısından değil fiziki anlamda da ısıyı artırır. Isıyı hapsettikleri için doğal bir yalıtım görevi üstlenir.
 • Karyola yatak odasının odağında yer alıyor. Onu kışa hazırlamanın en pratik formülü ise kat kat tekstili bir arada kullanmaktan geçiyor. Yatak örtüsü üzerinde ayrı bir battaniye ayak ucunda farklı bir rulo battaniye… Her biri sıcaklık katacaktır.
 • Yatak odasında puf kullanmayı seviyorsanız onları post ve örgü kılıflarla giydirmeye çalışın. Çok küçük bir dokunuş ama etkisinin ne kadar büyük olduğuna şaşırabilirsiniz.
 • İlla ki satın almak gerekmiyor. Yastık kılıflarını siz de yapabilirsiniz. Punch nakışı, kroşe örgü çok da zor olmayan yöntemler.
 • Eğer depolama sepetleriniz varsa kenarlarına yünlü iplerden ponponlar yapabilir ya da örgü şeritlerle basit mevsimlik uyarlamalar yapabilirsiniz. Kışlık kumaşları tercih edin. Diyelim ki yatağınızın üzerine yastık alacaksanız burada tercihlerinizi tüvit, yünlü kumaşlar kaşmir ya da kadife gibi sıcak ve kalın dokulardan yana kullanın. Son dönemlerde ”mış gibi yapan” baskı desenler de bizce çok başarılı. Örgü baskılı halı, kırlent gibi seçeneklere de göz atabilirsiniz.

KAT KAT KULLANIN

Yatak odasında sıcaklığın ilk formülü karyolada kat kat tekstiller kullanmaktan geçiyor. Yatak örtüsü, birkaç farklı renk ve dokuda battaniyeyi bir arada kullanmaktan çekinmeyin. Benzer biçimde bir doku karması da yaparak etkiyi bir üst oktava taşıyabilirsiniz. Yatak üzerinde çok sayıda dekoratif kırlent kullanarak da sıcak bir odak noktası yaratın. Bu noktada soğuk renklerden uzak durmanızda fayda var.

YATAĞIN TAMAMLAYICISI

Çoğu kez bir yatağın tamamlayıcısı olarak komodinleri düşünürüz. Ancak bahsettiğimiz mevsim kış ise yatağın yanında konumlandırılmış bir koltuktan bahsedebiliriz. Eğer alanınız darsa üzerinde yumuşak dokularla zenginleştirilmiş kolçaklı bir sandalye kullanabilirsiniz. Geniş bir yatak odanız varsa koltuk yerine daybed ya da Josephine gibi daha rahat alternatiflere göz atabilirsiniz.

KARYOLA AMA NASIL?

Yatak başı ve bazayı kumaş tercih etmek de yatak odasında davetkar bir görünüm yaratmanızda etkili bir çözüm olacaktır. Küçük bir ipucu vermek gerekirse… Karyolanızı değiştirmek zorunda değilsiniz. Başlığınıza bir battaniye sarabilir ya da basit bir zımba makinesi ile kışlık kumaşları kendiniz de başlığa kaplayabilirsiniz.

Yatak odasında sonbahar ve kış dekorasyonu hazırlığı

Evde kış dekorasyonu ve yaşam alanlarında kış hazırlığı