Flowerbed with colorful hyacinths, traditional spring flower, Easter flower, Easter background, floral background

Sümbül hakkında kendi sümbülünüzü dikmenizi sağlayacak 4 gerçek

Sümbül çiçeği bir zamanlar Avrupa ve Amerika’da moda trendlerinin zirvesindeydi, ancak bugün çok az insan onu bahçelerinde yetiştiriyor. Better Homes and Gardens’ın genel yayın yönetmeni Stephen Orr bile bu soğanları dikme konusunda temkinli davrandı.

“Modern sümbüller tuhaf görünümlü çiçeklerdir; sağlam, sert, üst kısmı ağır ve neredeyse yapay görünecek kadar mumsu” diyor. “Doğal görünümlü bitkilerden hoşlanan bahçıvanlar için bu anakronik çiçeklerin onlarca yıldır modası geçmiş durumda. Ben bile onları bahçeme dikmekten kaçındım, orada başparmak gibi dışarı çıkacaklarını düşündüm.

Ancak geçtiğimiz yıl bir düzineden fazla sümbül çiçeği çeşidini başarılı bir şekilde dikip yetiştirdikten sonra Orr, bu klasik çiçekleri her yerdeki bahçelere geri getirme görevini üstlendi. Yaz sonu ve sonbahar başında ekimlerinize ilham vermek için sümbül çiçekleriyle ilgili en ilginç gerçeklerden birkaçını burada bulabilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Sümbül çiçeği bakımı ve yetiştirilmesi nasıl olmalı? Püf noktalar

1. İnanılmaz Kokarlar

Orr, sümbüllerin çekici yönlerinden birinin, uzun ömürlü kesme çiçekler oluşturması ve baştan çıkarıcı kokularıyla tüm odayı doldurabilmesi olduğunu söylüyor. “Çocukluğumdan beri sümbülleri severim. Beni özellikle çeken şey, bal, tatlı mısır ve morsalkım karışımı olarak tanımlayabileceğim güçlü kokuları” diyor.

2. Hemen Her Renkte Yetiştirebilirsiniz

Sümbül hakkında

Alışveriş yaparken renk seçenekleriyle sınırlı kalmayacaksınız. Orr, mavi ve beyaz çeşitlerinin orijinal soluk mavi kır çiçeği türlerine daha çok benzediğini açıklasa da sümbüllerin hemen hemen her renginin bulunduğunu belirtiyor.

“Geniş renk yelpazesini takdir ediyorum: Saf beyazdan neredeyse siyaha kadar, arada neredeyse tam bir pastel yelpazesine kadar” diyor. “Ben benimkini sıcak ve soğuk tonlar olarak gruplandırma eğilimindeyim. Ancak renkli bir karnavaldan hoşlanıyorsanız, bunları dilediğinizce karıştırmaktan çekinmeyin.”

3. Birçok Sümbül Çeşidi Nadirdir

Sümbül hakkında

Orr, “16. yüzyılda Türkiye’den Avrupa’ya tanıtılan sümbül o kadar popüler hale geldi ki, 18. yüzyılın başlarında 2.000’den fazla melez vardı” diye açıklıyor. “Artık çoğu katalogda yalnızca bir avuç kadarını bulabilirsiniz.”

Old House Gardens’ın sahibi Vanessa Elms, sümbüllerin ticari açıdan en fazla tehlike altında olan çiçek soğanlarından biri olmasının birçok nedeni olduğunu söylüyor. Bazı bahçıvanlar sümbüllerin bahçedeki diğer bitkilerle birleştirilmesinin zor olabileceğini düşünüyor; diğerleri şakayık ve filodendronlar kadar moda olmadıkları için onlara ilgi duymuyorlar. Elms ayrıca, Hollanda’da ticari olarak yetiştirilen soğan tarlalarında, ampullerin dikkatli bir şekilde ele alınmadığı takdirde belirli bir yanıklığa karşı hassas olabileceğini, bu da sonbaharda ekim için yıllık arzın öngörülemez hale geldiğini açıklıyor.

Bazı sümbül çeşitleri yaygın olarak bulunmadığından, arka bahçedeki çiçek tarhına benzersiz bir katkı sağlarlar. Orr, “Sümbüller bahçecilik tarihinin değerli bir parçasıdır” diyor. “Bir tane ektiğinizde, özellikle de daha nadir bir tür elde ettiğinizde, onun genlerini (bazıları 1500’lü yıllara kadar uzanan) gelecekteki bahçıvanlar için koruyorsunuz.”

Orr, sümbüllerin erken ilkbaharda yakından gözlemlenebilecekleri, örneğin sık kullanılan yürüyüş yolları veya girişler gibi yerlere dikilmesini öneriyor.

4. Tozlaştırıcıları Çekerler

Sümbül yapraklarının parlak renkleri birçok tozlayıcıyı çekecektir. Bahçenize, tüm tonlardaki canlı sümbül karışımıyla bombus arıları ve kelebekleri çekmek için bir davetiyeye dönüşeceklerdir. İlkbaharın başlarında çiçek açtıklarından, sümbüller, uzun bir kıştan sonra tozlaştırıcılar için ilk nektar kaynaklarından biridir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Arap sümbülü bakımı (Muscari)

Bahar seven saksı çiçekleri: Yetiştirme ve bakım bilgileri

Mart ayı bahçe bakımı ve bahçe dekorasyonu – 7 adımda bahçe düzeni