Soluk ve sıkıcı görünen odalar, renklerle açıldı – Öncesi & sonrası

Her oda için yaratıcı renk dokunuşları ihtiyaçtır. Peki hangi renk nereye yakışır? Zuhal Ufuk’un dokunuşlarıyla bambaşka olan odaları Evim Dergisi arşivinden derledik. Öncesinde oldukça soluk ve sıkıcı görünen odalar, renklerle açıldı ve çekici bir hale geldi.

Koltuğun arkasındaki duvara zebra fotoğraflarının yer aldığı çerçeveler asılmış. Bu tablolar özel siparişle @fekarehome’a yaptırılmış.

Batı Ataşehir’deki bu evin her odası, sahibinin istekleri doğrultusunda, Zuhal Ufuk’un sihirli dokunuşları ve canlı ve parlak renklerle bambaşka bir atmosfere kavuşturulmuş.

SALON DEKORASYONU NASIL OLMALI?

Salon dekorasyonunda ev sahibinin tercihi rahatlık ve modernlikten yanaymış. Öncelikle görüntü kirliliğini azaltmak için salonun odak noktasındaki duvarda bulunan klima, balkon kapısının yan tarafındaki duvara alınmış. Duvarlarda renk olarak, kanepenin arkasında yaprak yeşili, diğer üç duvarda ise gri kullanılmış.

Yemek bölümündeki eski mobilyalar komple yenilenmiş. Canlı renklerin uyumu burada da kendini gösteriyor. Persan’dan alınan perdeler @karacaperde tarafından dikilmiş.

Evde Tepe Home’dan alınmış, kahverengi kadife kumaş kaplı berjerler, Enza Home’dan gri L kanepe ve Letgo’dan kahverengi yuvarlak bir masa varmış. Salon bu üç ana eşyanın etrafında ev sahibini memnun edecek şekilde dekore edilmiş. Koltuklara canlılık katmak için zeminde Ikea’nın, sarı-yeşil çizgili ve el dokuması yün halısı tercih edilmiş. Eski kahverengi yuvarlak masa krem tonlarında boyanarak içine sarı ve kahverengi renklerin olduğu dokular eklenmiş.

Sandalye döşemelerinde sarı renkte deri kullanılmış. Döşemenin kaplaması @abdullahkurt08 tarafından yapılmış. Masanın üzerinde Şişhane’den alınan büyük siyah şapkalı, içi dore kaplı, pirinç aksamlı aydınlatma ile uyum yakalanmış. Masanın arka duvarında kullanılan kanvas zebra tabloyu özel ölçülerde @decoizmofficial tarafından hazırlanmış. Masanın altındaki zebra desenli post ise Zara Home’dan alınmış.

Pencere önünde yer alan berjerlerin üzerinde sarı renkli yastıklar kullanılarak sıcaklık katılmış. TV ünitesini Zuhal Hanım (@mydesignerzu) tasarlamış ve kendi marangozu Şenol Usta’ya ham halde yaptırmış. Sonra siyah renge boyayarak kulp takmış.

ÖNCESİ
ÖNCESİ
ÖNCESİ

YATAK ODASI DEKORASYONU NASIL OLMALI?

Evin tüm duvarları Bahattin Usta (@painterbahattin_) tarafından boyanmış. Yatak örtüsü Zara Home, yastklar @designbykup.

Yoğun iş temposu yüzünden çok fazla tatil yapamayan ev sahibi, havuza bakan yatak odasında tatil havasını hissetmek istemiş. Zuhal Hanım bu odayı dekore ederken, mavinin tonlarını ve marin desenli kumaşları tercih ederek ev sahibinin sevdiği bu görüntüyü pekiştirmek istemiş.

Her oda için yaratıcı renk dokunuşları önemlidir. Yatak odasına girdiğiniz anda gözünüze çarpan mavi, beyaz renk hakimiyeti ve havuzdan gelen sesler yazlık bir ev hissiyatı yaşatıyormuş. Daha önceden alınan karyola ve komodinlere, mavinin tatlı bir tonunu taşıyan gardırop eklenmiş.

SONRASI – Yatak başındaki duvara asılan Çin işi vazolu tablolar Mudo Concept’ten alınmış.

Duvarda lacivertin bir ton açığı tercih edilmiş. Perde olarak fonlarda lacivert beyaz çizgili bir kumaş tercih edilmiş. Ayrıca stor kullanılmış. Halı olarak kırmızı ve lacivert tonlarının hakim olduğu Balıkesir yöresine ait Yağcıbedir halısı tercih edilmiş.

ÖNCESİ
ÖNCESİ

MİSAFİR ODASI DEKORASYONU NASIL OLMALI?

Yatak örtüsü pike kumaşından özel olarak diktirilmiş. Aynı kumaştan yastık kılıfları da yaptırılıp uçlarına püsküller takılmış. Ikea marka şifoniyer ve ayna Letgo’dan alınmış.

Yatıya gelen misafirlere ayrılan bu oda, yatak odası ile yan yana olduğundan aynı renkler kullanılarak bir devamlılık sağlanmış. Ev sahibi bu odada iki tane tek kişilik bazaya sahipmiş ve Zuhal Hanım’dan bunlarla çok da maliyetli olmayan bir oda yapmasını istemiş. Yatak başlıklarının şekillerini çizerek mobilyacısına ahşap suntadan yaptırmış. Ardından @designbykup markasından alınan lacivert-beyaz Toile de Jouy kumaşla kaplatılmış. Üzerinde de mercan tonunda şerit kullanılmış. Bazanın üzerine ise, başlık kumaşından örtü diktirilmiş.

SONRASI — Şifoniyerin üzerinde yer alan seramik vazolar mercan, kiremit, beyaz ve çivit mavisi tonlarında @designbykup firmasına özel sipariş olarak yaptırılmış.

İki yatağın arasına, misafirlerin kullanması üç çekmeceli kırmızı bir şifoniyer yerleştirilmiş. Şifoniyerin üzerindeki duvara asılan ahşap oymalı kahverengi ayna, önce beyaza boyanmış. Perde fonlarında mercan ve beyaz tonlarında zikzaklı kumaş kullanılmış.

Ortada ise tül stor tercih edilmiş. Halı olarak ise @missiahome’dan bir model tercih edilmiş. Zikzak, çizgi, zebra ve Toile de Jouy gibi pek çok desene yer verilmiş.

ÖNCESİ

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU

Çocuk odasını hobi odasına çevirin! Dekorasyon önerileri

İkiz bebeklere boya ile stil sahibi bir oda: Öncesi ve sonrası

Öncesi & sonrası konusunda daha fazla içerik için buraya tıklayabilirsiniz.