İkiz bebeklere boya ile stil sahibi bir oda: Öncesi ve sonrası

Demir çifti yeni dünyaya gelen bebekleri Alp ve Kuzey için, her şeyini bizzat kendilerinin yaptığı, ikizlerin huzur içinde büyüyebilecekleri bir oda hazırlamışlar.

ALP VE KUZEY’E HARİKA BİR ODA

Türkan Hanım bebeklerinin odasında değişik bir şeyler yapmak istemiş. Duvarlara Pinterest’te görüp çok beğendiği dağ şekillerini yapmaya karar verdikten sonra boya ve hazır duvar kağıdı arasında kalmış.

Duvar kağıdının maliyeti yüksek geldiği için boya yapmaya karar vermiş. Duvarın yapımını şöyle anlatıyor:

DUVARLAR ANTİBAKTERİYEL BOYA İLE BOYANMALI

“Duvarlarımız daha koyu bir sarı tonunda idi. İlk iş annem ve eşim odayı silinebilir ve antibakteriyel bir boya ile boyadılar.

ÖNCESİ

DUVARLARA DAĞLAR ÇİZİLDİ

Dağları ise eşim ve 28 haftalık hamile göbeğimle ben, birlikte yaptık. Önce maskeleme bantı ile şeritleri çektik. Cadence’in Lagün mavi boyası ile üstteki dağları, koyu arduvaz grisi ile de alttaki dağları boyadık. Bantları sökmeden yine Cadence pak beyaz ile karları yaptık ve hemen bantları söktük.

BANTLARDA HAVA BOŞLUĞU KALMAMALI

Bu arada bantları sökmeden önce katlar arasında 2 saat olmak koşuluyla ikinci katı attık. Dikkat edilmesi gereken nokta, bantlarda hava boşluğu kalmaması. Aksi halde taşma oluyor. Bantı kesinlikle aşırı bekletmemek lazım. Çünkü alttaki boyayı sökebiliyor.

ÖNCESİ

ŞERİTLER BOYANDI

24 saat sonra eşim bantlarken ben hemen ardından Cadence siyah ile boşluk kalan şeritleri boyadım. İkinci katı atmadan bantı hemen söktük. Yani bant-boya-sök şeklinde adım adım ilerlemekte fayda var. Bu işlemler esnasında instagram vasıtasıyla @dekotrend’den de destek aldık.”

BOYAMA İŞLEMİNİN ARDINDAN DEKORASYON

Demir çifti boyama işlemi bittikten sonra odayı dekore etmeye başlamış. Alt değiştirme ünitesi olarak düşünülen alanın yanına, bebekler ilk 3 ay siyah-beyaz dışındaki renkleri ayırt edemediğinden, özellikle siyah-beyaz tablolar koymuşlar.

ODA İLE UYUMLU RAFLAR

Diğer duvara ise çadır şeklinde, oda ile uyumlu renklerde raflar yerleştirmişler. Zeminde ise bir oyun halısı tercih etmişler. Dolap seçiminde, ik ibebek olacağı için özellikle çekmecelerin bol olmasına dikkat etmişler.

ODA SADE OLMALI VE HAYAL KURMA İMKANI SAĞLAMALI

Çift odayı planlarken pek çok psikolog ve pedagog videosu izlemiş. Hepsinin buluştuğu ortak nokta, odanın sade olması ve çocuklara hayal kurma imkanı sağlamasıymış. Bu yüzden yumuşak renklerde, İskandinav stili bir oda hazırlamışlar.

İKİZ BEBEKLER İÇİN HAZIRLIK ZAMANI

Türkan-Kubilay Demir çifti ikiz bebeklerinin olacağını öğrendiklerinde evlerinin bir odasını onlar için hazırlamak üzere işe koyulmuşlar.

Demir çifti, ilk olarak odanın duvarlarını Marshall 51 yy 74/066 antibakteriyel boya ile tek renge boyamışlar. Ardından planladıkları dağları boya ile resmetmişler.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ
FOTOĞRAFLAR: FEVZİ ONDU
Evim Dergisi 2019

Oyuncak depolama fikirleri: 12 depolama çözümü ilham veriyor