Solan giysiler için ne yapmalı? Eski rengine getirme yolları

Son güncelleme:

Solan giysiler için ne yapmalı? ya da solan giysiyi eski rengine nasıl getirebilirim? sorularının yanıtını merak ediyorsanız, sizler için solan giysileri eski parlak haline getirme yollarını, kumaş boyama adımlarını ve hatta giysilerin solmasını önleme yollarını anlattık. İşte adım adım yapmanız gerekenler…

SOLAN GİYSİLER İÇİN NE YAPMALI? ESKİ HALİNE NASIL GELİR?

Solan giysiler için ne yapmalı

TUZ İLE SOLAN GİYSİLERİ RENKLENDİRME

Solan giysilerinizde toz deterjandan kaynaklı bir solma görünüyor olabilir. Deterjan kalıntıları soluk bir görüntü oluşturur. Bundan kurtulmak için makineye yerleştirdiğiniz kıyafetlerin üzerine yarım su bardağı tuz dökün. Deterjan kalıntılarından kurtulan kıyafetleriniz solgun görüntüden kurtulacaktır. (Normal sofra tuzu kullanılmalı)

SİRKE İLE SOLAN GİYSİLERİ RENKLENDİRME

Tuz yönteminden sonra hala solgun görünen giysiler varsa, eski haline getirmek için sirke de kullanabilirsiniz. Durulama işlemi sırasında çamaşıra yarım bardak beyaz sirke ekleyin. Sirke, renklerin “dengelenmesine” yardımcı olur ve renk solmasına katkıda bulunan deterjan kalıntısının birikmesini önler. Önden doldurmalı bir makineniz varsa yumuşatıcı gözüne dökebilirsiniz. Çamaşır makineniz üstten doldurulan türdense sirkeyi tambura dökebilirsiniz.

Solan giysiler için renklerini tazeleme yollarından biri de boyamaktır. Solmuş kıyafetlerinizi kumaş boyası alarak boyayabilirsiniz.

SOLMUŞ SİYAH KIYAFETLER NASIL BOYANIR?

Siyah giysiler bakımı en zor giysidir çünkü solmaya karşı çok hassastır. Kırmızı giysiler bile siyahtan daha zarif bir şekilde soluyor! Kıyafetlerinizdeki siyahlar soluk görünmeye başladığında yeni kıyafetler almak yerine birkaç paket ucuz kumaş boyası alabilir ve hafta sonu siyah giysilerinizi tekrar eski haline getirebilirsiniz. 

Peki solmuş siyah kıyafetler nasıl boyanır? Solmuş kıyafetleri yenilemek için siyah kumaş boyasını nasıl kullanacağız?

Ucuz kumaş boyası alın

Yüksek kaliteli rit boyanın üzerinde çalışmak zordur ve eşit boyamama eğilimindedir, bu yüzden profesyonel pamuklu kumaş boyası yerine ucuz kumaş boyası alın. Ödediğinizin karşılığını almış olursunuz.

Rit veya herhangi bir el sanatları mağazasında bulunan amatör düzeydeki kumaş boyaları, siyah kıyafetleri herhangi bir düzensiz nokta bırakmadan güvenilir bir şekilde bir ton yeniden boyayabilir. Yaklaşık olarak iki gömlek veya bir pantolon için bir paket siyah RIT kumaş boyası satın alın, ayrıca her boyama kabına fazladan bir çift çorap veya iç çamaşırı atabilirsiniz.

Boyama yönteminizi seçin

Siyah giysinizi yeniden boyamak için boya paketinizdeki talimatları izleyin. İster çamaşır makinesinde isterseniz büyük bir kapta boyama işlemi yapabilirsiniz. Bir tişörtü set üstü ocakta bir tencerede boyayabilirsiniz, ancak muhtemelen bir çift pantolonu boyayamazsınız.

Solan giysiler için ne yapmalı

Boyayı gereğinden fazla kullanmayın

Ucuz, amatör kumaş boyasını kullanarak fazla boyama yapmayın. Örneğin, yukarıdaki fotoğraftaki gibi siyah tişörtün açık gri şeritleri koyu griye dönüşebilir.

 • Eldiven takın.
 • Bir kabı sıcak suyla doldurun. Büyük bir tencereye, kovaya veya küvete dökebilirsiniz.
 • Her 0,5 kg giysi için yaklaşık 11 litre su gerekli.
 • Her 0,5 kg kumaş için yaklaşık 1/2 şişe boyaya ihtiyacınız olacak.
 • Boyanın daha iyi oturmasına yardımcı olmak için boyadığınız her 0,5 kg kumaş için 1/2 su bardağı (150 g) tuz ekleyin.
 • Boya ve tuzu küçük bir bardak suda karıştırın, ardından küvete dökün. Tam olarak ne kadarına ihtiyacınız olduğunu belirlemek için boyanın üzerindeki talimatları takip edin.
 • Boya ve tuzu küçük bir bardak ılık suda tamamen çözülene kadar karıştırın. Ardından, boya ve tuz karışımını daha büyük su kabına ekleyin ve her şeyi birbirine karıştırmak için uzun saplı metal bir kaşık veya maşa kullanın.
 • Giysileri boyaya batırın ve 30-60 dakika boyunca sürekli karıştırın. Ne kadar çok karıştırırsanız boya o kadar eşit olur.
 • Giysiyi boyadan çıkarın ve soğuk su ile iyice durulayın.
 • Giysiyi çamaşır makinesinde soğuk programda tek başına yıkayın. Yıkarken giysiyi ters çevirmek renginin korunmasına yardımcı olabilir.
 • Son rengi görmek için giysiyi kurutun.

KIYAFETLERİN SOLMASINI ÖNLEMENİN YOLLARI

Solan giysiler için ne yapmalı? sorusunun yanıtını verdik. Peki kıyafetlerin solmasını önlemek için neler yapılabilir? İşte yanıtı…

1. Sirke

Durulama işlemi sırasında çamaşıra bir bardak beyaz sirke ekleyin. Sirke, renklerin “dengelenmesine” yardımcı olur ve renk solmasına katkıda bulunan deterjan kalıntısının birikmesini önler. Ayrıca doğal bir giysi yumuşatıcısıdır.

Sirke giysilerinizi salata sosu gibi kokutmaz – durulama döngüsü sırasında buharlaşır. Kıyafetleri makineden çıkardığınızda koku alsanız bile, giysilerin dışarıda kuruması kokunun kaybolmasını sağlar.

2. Karabiber

Her yıkamada birkaç çay kaşığı karabiber serpiştirerek çamaşırlarınızdaki renkleri koruyabilirsiniz. Giysilerinizi süsleyen karabiber konusunda endişelenmeyin. Durulama işlemi sırasında biber yıkanacaktır.

3. Tuz

Renkli kumaşlardaki boyaların akmasını önlemek için yıkama devrinde ½ su bardağı tuz dökün. Bu yöntem özellikle yeni giysilerde işe yarar. Tuz ayrıca solan kumaşlarda bir zamanlar canlı olan renkleri geri kazanmaya yardımcı olabilir.

4. Kabartma tozu

Bu kullanışlı ve etkili temizleyici, beyazları ve renkleri aydınlatmaya yardımcı olur. Yıkama döngüsüne ½ bardak karbonat ekleyin ve canlı renklerinizin solmamasını sağlayın.

Çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz şaşırtıcı şeyler

Çamaşır birikintilerinden kurtulmak için 9 pratik ipucu