Tavan vantilatörü evi serinletir mi? Kaç kanat olmalı?

Tavan vantilatörü evi serinletir mi? Tavan vantilatörü çok elektrik yakar mı? Tavan vantilatörü kaç kanat olmalı? Satın alırken nelere dikkat edilmeli? gibi sıklıkla merak edilen soruların yanıtlarına bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

TAVAN VANTİLATÖRÜ EVİ SERİNLETİR Mİ?

Tavan vantilatörü, soğutma sistemleri arasında yer alan ve okul, iş gibi yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilen bir cihazdır. Özellikle yaz sıcakları denilince akla ilk gelen cihazlardan biri olan tavan vantilatörü, kişinin bulunduğu ortamda yer alan nemi, tozu ve kötü havayı yok etmesi sayesinde oldukça fazla tercih edilir.

Isının yüksek olduğu yerlerde tercih edilen tavan vantilatörünün temel işlevi; serinletmek ve ortamın hava akışını sağlamaktır. Düşük hızda en az 150 tur atan tavan vantilatörleri, hava serinleterek hava sirkülasyonunun oluşmasını da sağlar. Tavan vantilatörünün oluşturduğu rüzgar, ortamın sıcaklığını düşürmez. Soğutma etkisi yaratarak ortamda bulunan kişilerin ferahlamasını sağlayan tavan vantilatörü, rüzgarın soğuk etkisi ile cildinizdeki terin buharlaşmasını ve daha tazelenmiş hissetmenizi sağlar.

Birçok farklı avantajı beraberinde getiren tavan vantilatörü sağlık açısından da faydalı olması ile öne çıkar. Solunum problemi yaşayan kişiler tarafından sevilerek tercih edilen tavan vantilatörü, eklem/kas problemi yaşayan ve fizik tedavi gören kişiler için de oldukça idealdir.

TAVAN VANTİLATÖRÜ ÇOK ELEKTRİK YAKAR MI?

Tavan vantilatörü evi serinletir mi

Tavan vantilatörü almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan birisi de; tavan vantilatörünün çok elektrik yakıp yakmadığıdır. Yüksek tasarruf sağlayan seçeneklerden biri olan tavan vantilatörü, klima ile kıyaslandığı takdirde çok daha ekonomiktir. Örneğin; ortalama bir klima 1200-2500 Watt arası elektrik yakarken, ortalama bir tavan vantilatörünün 70-100 Watt elektrik yaktığı görülür.

Görüldüğü üzere tavan vantilatörü oldukça ekonomik bir seçenektir. Tavan vantilatörünün sunduğu bir diğer avantaj ise; kışın kullanıldığı mekanlardaki sıcak havaya ortama eşit bir miktarda dağıtmasıdır. Dolaylı olarak kombi tasarrufu yapmanızı da sağlar. Tavan vantilatörünün yaktığı elektrik, doğal olarak bazı hususlara göre farklılık gösterebilir. Bu noktada tavan vantilatörünün modelini ve kanat sayısını göz önünde bulundurmanız gerekir. 

TAVAN VANTİLATÖRÜ KAÇ KANAT OLMALI?

Tavan vantilatörleri, farklı markalar tarafından çeşitli formlarda üretilir. Genel olarak incelendiğinde tavan vantilatörlerinin 4 ya da 5 kanatlı olduğu görülür. Bu noktada asıl dikkat edilmesi gereken nokta; kanat sayısından ziyade tavan vantilatörlerinde bulunan kanatların uzunluğudur.

Tavan vantilatörünün kanat uzunluğunun nasıl olması gerektiğini belirlemeden önce vantilatörün kullanılacağı odanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin;

  • 25 m2’den küçük odalar için 100 cm 
  • 25 m2 ve 35 m2 arasında büyüklüğe sahip odalar için 120 cm
  • 35 m2’den büyük odalar için ise 120 cm kanat uzunluğu ideal olabilir. 

TAVAN VANTİLATÖRÜ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  • Tavan vantilatörü almadan önce ilk olarak vantilatörü kullanacağınız alanı net olarak belirlemeniz gerekir. Alanın genişliği ve tavan yüksekliği, vantilatör seçiminizde etkili olacak olan temel unsurlardandır. Dolayısı ile seçeceğiniz tavan vantilatörünün ilgili alan ile uyum içerisinde olması gerekir. Bu hususu göz önünde bulundurarak en uygun tavan vantilatörü seçimini yapabilirsiniz. 
  • Tavan vantilatörü seçimi yapmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise tavan vantilatöründe bulunan kademe sayısıdır. Hava sıcaklıkları ve nem doğrultusunda farklılık gösteren alanlarda kullanılacak olan tavan vantilatörlerinin kademe sayısı bu doğrultuda seçilmelidir. Örneğin; sık sık hava değişimlerinin yaşandığı ve nem oranının yüksek olduğu bir bölgede yaşıyorsanız kademe sayısı fazla olan tavan vantilatörlerinden birini tercih etmenizde fayda var.
  • Tavan vantilatörünü büyük alanlarda kullanmayı düşünüyorsanız tercih edeceğiniz modelde ‘’salınım kontrolü’’ özelliğinin olduğundan emin olmalısınız. Salınım özelliği, büyük ortamların ısı kontrolünü sağlayabilmek açısından oldukça önemlidir. 
  • Enerji tasarrufu yapan, sesli bir şekilde çalışmayan ve odanızın genel dekorasyonu ile uyum içerisinde olan tavan vantilatörü modellerinden birini tercih etmeniz tavsiye edilir. 

Sıcaklığı emen ve evi serinleten bitkiler

Evi klimasız serinletmenin yolları: Klimasız ev nasıl soğutulur?