Şişme mont nasıl yıkanır? Deterjan seçimi, yıkama, kurutma

Şişme mont nasıl yıkanır? sorusu havaların soğuk olduğu bu aylarda sıklıkla merak konusu oluyor. Özellikle kışlık kıyafetleri kaldırırken, hepsini yıkayıp kurulayıp kaldırmak, hijyen açısından oldukça önemli. Kışlık kıyafetleri ya da tekstil ürünlerini kaldırırken dikkat edilmesi gereken noktalara “Yorgan, kışlık kıyafetler, halı gibi tekstil ürünleri nasıl saklanmalı? ” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Şişme montlar, muhtemelen yıkanması konusunda en kafa karıştırıcı giysi parçası ödülünü kazanır. Çamaşır makinesine atmak kesinlikle korkutucu. Ya onu mahvedersen? Ya artık kabarık olmazsa? Pahalıdırlar, bu yüzden kimse bir çamaşır makinesi felaketi istemez.

Bir şişme montu nasıl düzgün bir şekilde yıkayacağınızı aşağıda açıkladık. Böylece onu yıllarca temiz ve kabarık tutabilirsiniz.

ŞİŞME MONT NASIL YIKANIR?

Şişme mont nasıl yıkanır?

Hangi makineyi kullanırsanız kullanın, çamaşır makinenizi en hassas ayarda soğuk yıkamaya ayarlayın.

Hâlâ şişme montunuz için endişeleniyorsanız, işte başka bir ipucu. Ekstra bir önlem olarak, makinenin kazanına ve yıkamadaki diğer maddelere sürtünmesini önlemek için şişme montunuzu file bir çamaşır torbasının içine koyun.

Montla birlikte başka şeyler de yıkıyorsanız, bir file çamaşır torbası, onu diğer kıyafetlerdeki fermuarlardan ve benzeri şeylerden korumaya yardımcı olacaktır.

Son bir yıkama seçeneği: elde yıkama. Çok özel bir ceketiniz varsa ve çok paranoyaksanız veya çamaşır makinenizin kıyafetlerinizi yeme alışkanlığı varsa bu şişme montunuzu güvenli bir şekilde temizlemenizi sağlar

Açıkçası, sadece zaman ayırmaya istekli olmalısınız ve montunuz için yeterince büyük bir lavaboya sahip olmalısınız. Montunuzu elde yıkadıktan sonra, sadece sıkma kısmı için çamaşır makinenizi kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede daha hızlı kurumasını sağlayabilirsiniz.

HANGİ DETERJANI KULLANMALI?

En iyi sonuçları elde etmek için çoğu mont uzmanı, tüylenmeyi ve topaklanmayı önlemek için kuş tüyüne özel bir deterjan aramanız gerektiği konusunda hemfikirdir. Bu deterjanları kullanmanın bir başka avantajı da, montunuzun sahip olabileceği su itici kaplamayı bozmamasıdır.

Ama merak etmeyin, normal çamaşır deterjanı da montunuzu anında öldürmez! Normal deterjanla yıkanan onlarca mont hala sağlam. Ancak şişme montunuzun mümkün olduğunca uzun süre dayanmasını istiyorsanız, özel bir deterjana para harcamak o kadar da kötü bir fikir değil.

Kullandığınız deterjan montunuzu bozmaz, ancak özel bir deterjan ceketinizin biraz daha uzun süre dayanmasına ve en iyi performansı göstermesine yardımcı olabilir.

ŞİŞME MONT NASIL KURUTULUR?

Şişme mont nasıl yıkanır

Montunuzu yıkamadan çıkardıktan sonra düz ve sönük görünecektir. Panik yapmayın! Bu normal. Yakında orijinal kabarıklığına geri dönecek.

Çoğu kabarık mont uzmanı, montunuzu havada kurutmak yerine kurutucuya koymanızı tavsiye eder. Havayla kurutma ile ilgili sorun, ceketin içinde topaklanmaya ve nem tutulmasına yol açabilmesidir. 

Nem tutması kötüdür, çünkü ceketinizin içinde temizlenmesi imkansız olan küf oluşumuna neden olabilir. Başka bir deyişle, montunuzun birkaç gün içinde değil, çabuk kurumasını istemelisiniz.

Bunu akılda tutarak, montunuzu mümkün olan en kısa sürede çamaşır makinesinden kurutucuya (veya asarak) çıkardığınızdan emin olun. Şişme montunuzu gece boyunca çamaşır makinesinde ıslak ve buruşuk BIRAKMAYIN.

Bununla birlikte, montunuzun kurutucu tarafından mahvedilmesinden endişeleniyorsanız, havayla kurutmayı tercih edebilirsiniz. Hafif kabarık ceketlerimi geçmişte havayla kuruttum ve şimdiye kadar sorun yaşamadım. Genel olarak konuşursak, havayla kurutma, yalnızca düşük nemli bir ortamda kurutulabilen daha ince montlar için uygun bir seçenektir

Eviniz oldukça nemliyse ve/veya montunuz ağır ve kalınsa, kuruması çok uzun sürebilir. Bu durumda, kurutucuyu tercih etmelisiniz.

İnce montunuzu asarak kurutacaksanız, onu bir kurutma askısı veya duş perdesi çubuğunun üzerine nazikçe örterek mümkün olduğunca yayın.

Montunuzu kurutma makinesinde kurutacaksanız, düşük ısıya veya hassas ayara getirin. Çamaşır torbası kullandıysanız, serbest olması için montu torbadan çıkarın. Birkaç kurutma topu da attığınızdan emin olun. Kazan dönerken toplar ceketin daha fazla hareket etmesini sağlayacak ve bu da kabarmasını kolaylaştıracaktır. Kurutucu toplarınız yoksa bunun yerine tenis topları kullanabilirsiniz.

Asarak kuruttuğunuz montun kabarması için ise, kurutma topları ile ısısız ayarda yaklaşık 10 dakika kurutucuya koyun. Isı olmadığında en narin montlar bile zarar görmez.

ÖZET OLARAK

Özet olarak hatırlamanız gereken 3 adım:

  1. Hassas döngüyü kullanarak soğuk suda yıkayın.
  2. Elinizde varsa fileli çamaşır torbası ve/veya kuş tüyüne özel deterjan kullanın.
  3. Yıkadıktan hemen sonra, düşük ısıda kurutun ve kurutma toplarını unutmayın.

ŞİŞME MONT ELDE NASIL YIKANIR?

Şişme montlar genellikle su geçirmez ve hava geçirmez malzemelerden yapılmıştır, bu nedenle onları yıkamak için özel bir yönteme ihtiyaç vardır. Aşağıdaki adımları izleyerek şişme montunuzu doğru şekilde yıkayabilirsiniz:

  1. Montunuzu su altında temizleyin: Montunuzu suya batırın ve elinizle yumuşak bir fırça ile temizleyin. Özellikle montunuzun yıpranmış veya kirli kısımlarına dikkat edin.
  2. Deterjan kullanın: Bir miktar yumuşak deterjan (örneğin, çamaşır deterjanı) ile montunuzu yıkamak için suya ekleyin. Deterjanı yumuşatmak için montunuzu elinizle ovun.
  3. Montunuzu durulayın: Montunuzu su altında iyice durulayın ve herhangi bir deterjan kalıntısından arındırın.
  4. Montunuzu kurutun: Montunuzu hava alan bir yerde kurutun. Asla kurutma makinesi kullanmayın veya montunuzu direk güneşte kurutmak çünkü ısısız yıpratabilir.
  5. Montunuzu saklamak için plastik poşet kullanın : Montunuzu kuruttuktan sonra, onu temiz ve kuru bir plastik poşette saklamak için sıkıca paketleyin.

Bu adımları izlerseniz, şişme montunuz uzun süre kullanılabilir ve güvenli bir şekilde kullanılabilir.

Yazlık kıyafetler nasıl kaldırılır? Kumaşa göre saklama yolları