Dar alanlar ve doğru kullanım için 8 ipucu

Dar alanlar için yeni fikirlere mi ihtiyacınız var? Evinizde bu alanları verimli bir şekilde kullanabilmek, renk, mobilya ve aydınlatma seçimi gibi pek çok duruma bağlı. Peki dar alanları nasıl kullanmalıyız? Yanıtı Evim Dergisi’nde…

Çoğu kez yeni bir evi dekore ederken hangi boyutlarda mobilya alınması gerektiğini, ağırlıklı kullanılacak renkleri düşünürüz. Evler küçüldükçe bu soruların sayısı ve kapsamı da artıyor.

Dar alanda açık renkler
servicolor.com

RENKLER

Renk kuralı dar alanları dekore ederken en değişmez formüllerin başında geliyor. Aydınlık bir mekan için mutlaka açık renkler kullanmanız gerekiyor. Beyaz ve tonları ise listenin en başında yer alıyor. Odanın geri kalan kısmını ton sür ton usulü ile planlayabilirsiniz.

Renklerle değer kazanmış dar alan
Koçtaş.

ASMA KATLI BİR EVDE NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Örneğin kanepenizin arkasına alçıdan bir dresuar görevi üstlenecek ince bir modül yaptırabilirsiniz. Üzerine dergiler ve aksesurlarınızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca merdivenleri çiçeklik olarak kullanmak da hiç fena fikir değil.

Asma katlı bir ev
Picture Press.

DAR ALANLARA HAFİF MOBİLYALAR

Küçük bir ev dekore etmenin ilk kurallarından biri hafif ve ince hatlı mobilyalar tercih etmekten geçiyor. Retro, minimalist seçenekler bu anlamda çözüm üretmenizi sağlar, hem de şıklığınızdan ödün vermeden.

Köşeleri doğru kullanmak önemlidir. Dar alanlar için köşelerin önemi
saveig.com

KÖŞELER

Pek çok insan gerçek anlamda köşeleri kullanarak mekanın akışına katkı sağlamasına izin veriyor. Köşe raflar ya da köşeleri değerlendiren nişler sayesinde depolama için küçük olan evinizde ekstra alan yaratabilirsiniz.

Mobilyalar dar alanı geniş gösterebilir.
Tchibo.

ÇOK SAYIDA KÜÇÜK MOBİLYA ALMAYIN

Dar alanları dekore ederken en sık yapılan hataların başında gelir: Çok sayıda küçük mobilya ve detaya yer vermek. Bu tarz bir yaklaşım lego gibi, oyuncak evde yaşıyormuş hissi uyandıracaktır. Bu sebeple büyük, ama az sayıda mobilya dahil etmeye çalışın.

DAR ALANI DOĞRU KULLANMAK

Bu çok önemli bir kural. Örneğin bir duvarın ölçüsü 150 cm ise 120 cm’lik bir raf sistemi ile kalan payı atıl bırakmış olursunuz. Benzer şekilde 2,65 cm yüksekliğinde bir tavanınız varsa 1.70’lik bir dikey raf üst tarafta gereksiz bir boşluk yaratır. Bu arada, raflarınız ne kadar yüksek olursa tavanınız da o kadar yüksek görünür.

Dar alanı doğru kullanmak önemlidir.
Boho Studio.

DOĞRU AYDINLATMA SEÇİMİ

Küçük alanlarda büyük avizeler kullanmak, hacmi sınırlandıracağı için mekanın daha da küçük görünmesine sebep olur. Gözün odada kesintisiz seyredebilmesi için küçük aydınlatmalar ya da yerden aydınlatmalar tercih edebilirsiniz.

DEPOLAMANIN YENİ HALİ

Platformlu bir karyola hem küçük bir yatak odasında geçişi engellemez, hem de çekmeceli sandığı sayesinde pratik bir saklama alanı yaratmanızı sağlar. Pencere kenarlarında kullanabileceğiniz raf üniteleri de dar alanları daha işlevsel kullanmanızı mümkün kılar.

HAZIRLAYAN İLKE YILMAZ

Dar alanlar doğru renklerle geniş görünür
Koctaş.

Dar alanların nasıl kullanılması gerektiği ve dikkat etmeniz gereken püf noktalar bu şekilde… Peki küçük evler ve dar alanlar ile ilgili diğer yazılarımızı incelediniz mi?

Küçük ev dekorasyonu için ipuçları

Eviniz için daha fazla dekorasyon önerilerine “Dekorasyon” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Konmari Nedir? Konmari Katlama Teknikleri