kırmızı oda dekorasyonu
kırmızı oda dekorasyonu

Şerbet kırmızı oda dekorasyonu ve uyumlu renkler

Geleneksel mutfağımızın nadide lezzetlerinden kızılcık şerbeti, sadece ağzımızı tatlandırmakla kalmıyor göz alıcı rengiyle de ilham veriyor.

KIRMIZI NE ANLAMA GELİYOR?

Kırmızının her ülkede farklı anlamlar içerdiğini biliyor muydunuz? Örneğin Fransa’da asaleti temsil ederken Çin’de keyif ve mutluluğu, Hindistan’da ise yaşamı ve yaratıcılığı simgeliyor.

KIRMIZI RENGİN PSİKOLOJİK ETKİLERİ

Tutkunun rengi kırmızı, dikkat artırır, canlandırır, beyni çalıştırır, heyecan verir ve cesur, güçlü, hayat dolu, sıcak etkiler taşır.

Kırmızıyı çok yoğun kullandığınızda agresif bir ruh haline teşvik edeceğinden tehlike ifade edebilir. Bu yüzden rahatlama odaklı mekanlarda tercih etmek doğru olmaz.

KIRMIZI ODA DEKORASYONU NASIL KULLANILMALI?

Doygun kırmızı ana yaşam alanlarında ya da oturma, çalışma odasının döşeme ve duvarlarında yoğun biçimde kullanıldığında rahatsızlık verebilir. Oysa aynı rengi dekoratif küçük objelerde veya aydınlatmada kullanırsanız odanın enerjisini yükseltebilirsiniz.

Odak noktasında şerbet kırmızısının olduğu bir renk paletini doğru seçebilmek için küçük moodboard’lar hazırlayın. Bunu yaparken de 60–30–10 kuralını dikkate alın ve seçtiğiniz renkler ile ilgili şu soruları sorun:

  • Renklerin arasında kontrast var mı?
  • Seçtiğiniz kombinler hangi duyguları tetikliyor?
  • Ana renginiz (Şerbet kırmızı) diğer renkleri nasıl etkiliyor?
leroymerlin.fr

Kırmızı beyaz, mavi ve açık renk ahşaplar ile kullanıldığında dingin ve huzurlu olduğu kadar enerjik bir sahil evi havası da yaratır.

ŞERBET KIRMIZI VE UYUMLU OLDUĞU RENKLER

Şerbet kırmızı ve…

  • Mavi ile kullanıldığında sadeleşir, çarpıcı etkisi hafifler ve daha dengeli bir ortam yaratır.
  • Yeşil ile kullanıldığında dingin ve huzurlu etkiyi pekiştirir, doğayı çağrıştırır ve konfor sunar.
  • Beyaz en sık kullanılan ve en uyumlu renktir. Ancak bu renk birlikteliğinde turuncu, pembe ya da gri gibi üçüncül bir renk ilavesi dekorasyonu çok daha dinamik ve samimi kılar.

Banyoda kırmızı dönüşüm

Trendler ateş kırmızı diyor