Trendler ateş kırmızı diyor

Enerjik, tutkulu ve baskın…

Renk otoritelerinden Pantone’nin 2018 için gözde renklerinden biri de Scarlet kırmızısı, diğer deyişle ateş kırmızısı, mekanlarda doping etkisi yaratıyor.

Kırmızı nasıl bir renk? Renk çarkının 4 ana renginden biri olan kırmızı dikkat çekici ve harekete geçirici özelliğe sahip. Bu renk ile yapılan pek çok araştırma gösteriyor ki kırmızı beyin faaliyetlerini artırıyor, kişide istek ve arzu uyandırıyor. Bu sebeple pek çoğumuz için aslında romantik de bir karaktere sahip. Şimdi ise kırmızı tüm o cazibesiyle 2018’in de renk eğilimlerini belirliyor.

Nasıl kullanmalı? Arzu uyandırdığı için kırmızının iştah açtığı bilinir. Bu sebeple mutfak ve yemek odasında tercih edebilirsiniz. Dinamik ve enerjik bir karakteri olduğu için iletişimi güçlendirmek için oturma odanızda da yer verebilirsiniz. Yatak odasında kullanıldığı taktirde de romantik bir hava elde edebilirsiniz. Eğer bu tonu duvarlarda kullanacaksanız sadece tek bir yüzeye uygulayabilirsiniz. Duvar girintisinin içi, rafların üzeri veya ahşap dolapların içi gibi alanlarda çarpıcı detaylar yaratabilirsiniz.

Neyle kombinlemeli? Kırmızı tonlarını beyaz, soluk pembe-gri ve yumuşak nötr kahveler ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu sayede gözü yormayan, şık temalar oluşturabilirsiniz.

KIRMIZI ETKİ Kırmızı rengin altındaki elektromanyetik (infrared, radyo dalgaları) dalga boylarının fizyolojik etkileri bulunduğu biliniyor. Görebildiğimiz elektromanyetik dalgaların beyinde hipofiz bezinden salgılanan melatonin ve seratonin hormonları üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda sağlığımız üzerinde pek çok etkisi bulunuyor. Kırmızı da en çok tepki verdiğimiz dalga boylarının başında geliyor.