pastoral
pastoral

Şehirde pastoral yaşam nasıl sağlanır? Kır, göl, orman, çiftlik evi rahatlığı

Son güncelleme:

Bir apartman dairesinde doğayla iç içeymiş gibi bir mekan yaratmak kolay değil, ancak doğayı tutkuyla seviyorsanız, son derece tipik malzemelerle yaratılan çiftlik, orman, kır ve göl evlerinin benzerlerini kendi evinize uygulayabilirsiniz.

DOĞANIN İÇİNDE, DOĞA İLE BAŞ BAŞA VE ÖZGÜR

Kır, çiftlik, orman ve göl evlerinde yaşamın ortak bir özelliği var; sadece doğanın içinde, doğa ile baş başa olmak değil, aklına estiği gibi davranabilme lüksü!

Evet, kimi modern detaylarla, kimi klasiğin ağırlığıyla şekillenmiş, ama onlar mutlak rahatlığın mabetleri. Dışarıdaki muazzam manzarayı izlerken uyuyakalma ayrıcalığı ya da balkonda, terasta, çatıda, güneşin ısıttığı her yerde uzanıp keyfini çıkarma zevki bu evlere ait.

KIR EVİ RAHATLIĞI İÇİN NEREDEN BAŞLAMALI?

Demek ki kolları sıvayıp şehirdeki evinizin en büyük camının önüne rahat ve uyuklamaya müsait bir kanepeyi dışarıyı seyredecek ve güneşi en çok alabilecek şekilde yerleştirerek işe başlayabilirsiniz.

Çiftlik evleri
Çiftlik evleri

ÇİFTLİK EVLERİ

Bir çiftliğin içine inşa edilme geleneğine dayanan çiftlik evleri, bu sebeple gösterişten uzak, yapılacak günlük işlere elverişli, veranda, sundurma gibi dışarıda zaman geçirmeye uygun mimari öğeler taşıyan evler.

Ahşap mobilyalar ile ferforje yatak başları bu evler için uygun seçimler. Rahat kanepeler ve bol yastık da kullanabilirsiniz. Renklerde hardal, yeşil ve toprak tonları; kumaş olarak deri, yapay deri, doğal dokumalar; aksesuar olarak sandık, seramik objeler, ferforje; yerde desenli halılar, kilimler, çini karo ve ahşap parkeler bu evlerin vazgeçilmezleri.

Büyük avizeler ve saat gibi büyük duvar aksesuarları, alan müsaitse büyük mobilyaların uyum ayrıntıları.

Orman evleri
Orman evleri

ORMAN EVLERİ

Orman evlerinin özeti ferahlık, rahatlık, konfor ve manzara. Bu tarz evlerin sevilmesinin en önemli nedeni ahşabın ve taşın yarattığı sıcak atmosfer. Ahşabı yerde, duvarlarda ve tavanda lambri kaplama olarak kullanabilirsiniz.

Takım olmayan mobilyalar, ferforje yatak başı ve başucu lambaları, idealize edilmemiş yumuşak renk birliktelikleri, banyoda taş yüzeyler, mutfakta renkli ama patine ahşap dolaplar, pamuklu, hafif, yumuşak dokulu kumaş ve perdeler, şamdanlı avizeler ve en önemlisi taş şömineler…

Şömine belki de orman evlerinin en vurucu ve en estetik odak noktası. Bir de çok sayıda kitap ve onları yerleştirecek bir kütüphane…

Göl evleri
Göl evleri

GÖL EVLERİ

Ormanların sınırına ya da dağların eteklerine, ama manzaranın mümkün olan en güzel yerine layık görülen ve doğanın tüm kaynaklarından ilham alan göl evleri, huzurun mabedi sayılabilir. Çünkü önünde ruhlara iyi gelen dingin bir su ile, uzak ya da yakın izlenebilecek bir karşı kıyı bulunur.

Bu güzel manzaranın tadını çıkarmak için büyük pencereler göl evlerinin ilk şartı. Şehirde, ancak güzel manzaralı bir eve sahip olma lüksünü yaşayanlar perdelerini açık tutarak bu ayrıcalığın hakkını verebilir.

Yine göl evlerinin tekstili olan pamuklu, keçe gibi mümkün olduğu kadar doğadan malzemeler, rahat mobilyalar ile iddiasız renkleri evinize taşıyabilirsiniz.

Göl evi stilinin deko şifreleri

KIR EVLERİ

Kırsal bölgelerdeki evlerin döşeme tarzlarının kökeni Ortaçağ İngiltere’sinin büyük malikanelerine dayandığı için, büyük mobilyalar, yüksek tavanlar, pahalı porselen takımlar, el dokuması ağır halılar ve duvarları süsleyen aile portreleri bugünkü kır evlerinin atası.

Kırlarda bir ev sahibi daha olan zengin İngilizler, bu kır evlerini balık tutmak, yürüyüş yapmak, müzikle, resimle uğraşmak için kullandıklarından, zamanla rahat etmek için bu hantal sistemden kurtulunmuş. Böylece bugünkü, konfor üzerine kurulu, rahat, sıcak, samimi, daha sade kır evleri ortaya çıkmış.

Çiçekli, ekose, çizgili, pastel renkte kumaşlar, ahşap mobilyalar, işlemeli yatak örtüleri, rahat koltuklar, ahşap zemin, el dokuması kilimler, duvar kağıdı, konsollar, hasır aksesuarlar, hepsi doğal hayatın kır evlerine yansımış detayları.

Kır evleri
Kır evleri

Begonvilli sokağın modern kır evi

BU STİLLERİ EVİNİZE UYGULAMAK İÇİN BİRKAÇ TAKTİK

Zemin: Parkeden vazgeçmeyin, daha iddialı bir görünüş isterseniz doğal taşları tercih edin. Desenli halı ve kilimler, ikisi üzerinde de iyi sonuç verir.

Banyo: Ayaklı küvet ile tercihen oksitlenmiş görünümlü ya da parlak olmayan armatür seçimleri bu evlere yaklaşma çabanızın hakkını verecektir.

Mobilya: Ahşaptan vazgeçmeyin, büyük bir orta sehpa ve geniş köşe koltuk, tipik doğa evi seçimleriniz olsun.

Aydınlatma: Uygun armatürleri tavan kirişleri arasına yerleştirebilirsiniz.

HAZIRLAYAN: ASLIHAN IŞIN Evim 2016

Dağ evi stili nedir? Şehirde modern dağ evi dekorasyonu