Şehir içinde yaşam mı, yoksa şehre yakın bir banliyö yaşamı mı?

Şehir içinde yaşam mı, yoksa şehre yakın bir banliyö yaşamı mı?

Son güncelleme:

Yeni bir ev satın almayı ya da ev değiştirmeyi planlıyorsunuz; ama ortada büyük bir sorunuz var: Şehir merkezinde bir yaşam mı tercih etmelisiniz, yoksa şehir dışında mı? İki farklı tarz ile ilgili yorumları aldık…

ŞEHİR MERKEZİNDE YAŞAM DAHA AVANTAJLI; ÇÜNKÜ…

Nüfus artışı ve göç sebebiyle şehirler merkezden çevreye doğru hızla genişlerken, şehrin sakinleri de gerek ekonomik koşullar gerekse daha geniş yaşam alanları bulabilmek umuduyla merkezden uzaklaşma eğilimi sergiliyorlar. Oysa şehir merkezinde yaşamanın ulaşım, sosyalleşme, kültürel zenginlik, zaman tasarrufu, eğitim sağlık hizmetleri gibi bireye sağladığı pek çok faydayı da göz ardı ediyorlar.

Özellikle İstanbul’da merkezi iş alanlarına yakın çalışan iş insanları için şehir merkezinde yaşamayı tercih etmek ciddi bir zaman tasarrufu sağlıyor. Çünkü şehir merkezinde yaşam metro-tramvay gibi modern toplu ulaşım araçlarını kullanabilme avantajını da beraberinde getiriyor. Bugün Maslak’ta çalışan biri, metroyu kullanarak ortalama yarım saat içerisinde Nişantaşı’ndaki evine ulaşabiliyor. Bu İstanbul için büyük bir lüks. Yolda tüketilmeyen kıymetli zamanlarını da ailesi ve çocuklarına vakit ayırarak, hep birlikte sofraya oturarak, saat 8’de başlayan bir tiyatro oyununu izleyerek ya da arkadaşlarıyla bir kafede buluşup sosyalleşerek değerlendirebiliyorlar.

Ayrıca şehirlerin tarihi ve sosyal ruhunu yansıtan merkezinde yaşamak, insanların şehre olan aidiyet duygusunu da artırıyor. Merkezden uzaklaştıkça yükselen apartmanlar, birbirini tanımayan komşular, bir gördüğü insanı belki bir daha göremeyen esnafın yerini merkezde yer yer farklılık gösterse de yine de özünde değişmeyen bir mahalle kültürü alıyor. Kafe ve restoranlar semtin insanlarını bir araya getiren sosyalleşme merkezlerine dönüşüyor.

Kültür ve sanat aktivitelerinin çeşitliliği bireye tek başına bile sosyalleşebilme ve kendini geliştirebilme imkanı sunuyor. Şehrin hareketini ve enerjisini yaşamak isteyenler, çok uzun yollar kat ederek dört bir yandan merkeze akın ederken, şehir merkezinin gerçek sakinleri, sakinliklerini bozmaya ihtiyaç duymadan, günün her saati, hatta spontan bir şekilde ve çok kısa sürede bu imkana kavuşabiliyorlar.

Muttalip İşcan, Keller Williams Platin
Gayrimenkul Danışmanı

ŞEHRE YAKIN LOKASYONLAR DAHA AVANTAJLI; ÇÜNKÜ…

Şehir hayatına alternatif oluşturmaya başlayan ve şehre yakın konumlarıyla cazibe merkezi haline gelen lokasyonlara olan ilgi artmaya devam ediyor. Markalı konut projeleri, büyük yaşam kompleksi sağlayan siteler güvenlikten sosyal olanaklara kadar pek çok avantaja sahip. Otopark, spor salonları, kuaför, market, kuru temizleme gibi ihtiyacınız olan pek çok şeyi tek bir çatı altında bulabiliyorsunuz. Geniş bir fiyat aralığına sahip konutlar özellikle büyükşehirlerde çalışan ve şehrin kalabalığından, gürültüsünden uzak kalmak isteyenler tarafından gün geçtikçe daha fazla tercih ediliyor.

Fiyatları ortalama 100 bin TL’den başlayan ve 8 milyon TL’ye kadar çıkabilen bu tip konutlar arasında özellikle şehre yakın konumda bulunan çiftlik evleri geliyor. Şehir hayatının stresi, trafik ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler şehirden kaçmak için bu tipteki konutları daha çok tercih etmeye başladı.

Alıcılar, özellikle bu tipteki konutları seçerken konutların bağlantı yollarına olan yakınlığına ve çevresindeki alışveriş, sağlık ve eğitim kurumu gibi imkanlarına dikkat ediyor. Sosyal olanaklar ve alışveriş seçeneklerinin daha fazla olduğu mekanlar tercih edilen lokasyonların başında geliyor. Bu kategoride yer alan konutlar, yatırım anlamında da alıcısına ciddi miktarda kazandırma eğiliminde.

Önümüzdeki dönemde şehre yakın lokasyonlarda yer alan konutların daha da fazla tercih edileceğini düşünüyorum. Verilere göre dağ ve çiftlik evleri satış rakamlarında herhangi bir düşüş görülmüyor. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan alıcılar bu tipteki konutları hem apartman, hem de kalabalık ve gürültülü şehir hayatından kaçmak için tercih ediyorlar. Şehir dışındaki dağ ve çiftlik evleri yatırım anlamında da alıcısına avantaj sağlıyor.

Çağrı Bozay, Hürriyet Emlak
Satış Direktörü

Evim Dergisi 2019

4 farklı şehirden 4 farklı balkon-bahçe dekorasyonu örneği