Şehir evi stili mi, kır evi stili mi? İşte iki stilin artıları ve eksileri

Son güncelleme:

Günlük hayatınızı nasıl geçirirsiniz? Hızlı bir yaşantıysa seçiminiz pratiklik; huzur severseniz hafiflik olabilir mi? İşte iki farklı tercihin artı ve eksileri.

Yaşam tarzınız nasılsa eviniz de ona göre şekillenir. Şehrin kalabalık ve yoğun temposunda zaman geçiriyorsanız evde yer kaplamayan, pratik ve pek çok amaca hizmet eden, kısaca hayatı kolaylaştıran bir dekorasyon tarzı benimsersiniz. Yaratacağınız esnek hareket alanlarının günlük yaşamınıza pek çok kolaylık sağlayacağı bir gerçek.

ŞEHİR EVİ DEKORASYONU

Renkli şehir evi, Designers Guild.

Fazla geniş olmayan şehir evleri ya da apartman dairelerinde kompakt ürün kullanımı sağlamakta fayda var. Bir açıdan çok daha konforlu gibi duran şehir evinde elektrik, su ve ısınma gibi genel giderler kırsal yaşama göre daha yüksek gelebiliyor. Bu yüzden tasarruf ettiren ürünler önem kazanıyor.

Şehir evleri genellikle dar alanlar olduğundan yerleşim planı içim özenli bir çalışma yapmak gerekiyor. Seçimlerinizi her köşeyi değerlendiren, iki ya da üç fonksiyonlu mobilyalar, hareket kabiliyeti yüksek ürünlerden yana kullanabilirsiniz.

Dar alanların en büyük sorunu depolama. Duvarı boydan boya kaplayan hem kitaplık, hem de televizyon ünitesi olan modüler mobilyalar bu amaca hizmet etmek için tasarlanıyor. Yatak olan kanepeler, tabure gibi merdivenler, iç içe geçen sehpalar vs… Liste böylece uzayıp gidiyor. Önemli olan az mobilyayla şık ve kullanışlı alanlar kazanmak.

Ayrıca her geçen gün yükselen binalar sayesinde artık daha az gördüğümüz doğal ışığı olabildiğince fazla içeri alan perde ve panjur sistemleri tercih edebilir, ışığı yansıtan parlak renkler kullanabilirsiniz.

AVANTAJLARI

 • Pratik ve fonksiyonel mobilyalarla kolay yerleşim.
 • Parlak ve canlı renklerle enerji enjeksiyonu.
 • Tasarruf ettiren ürünlerle zamandan ve paradan kazanım.

DEZAVANTAJLARI

 • Hareketi kısıtlayan dar yaşam alanları.
 • İç içe geçen mekanlarla daha az mahremiyet.
 • Cebinizi zorlayan yüksek yaşam maliyetleri.

KIR EVİ DEKORASYONU

Lacivert, beyaz ve kırmızı tekstillerle marin teması yaratabilirsiniz, Ikea.

Kır evinin geniş yaşam alanları geniş bir dekorasyon alanı sunuyor. Rahat kanepeler, puflu koltuklar, dikmeli büyük yataklar gibi hacimli mobilyaları rahatlıkla kullanabilirsiniz. Genel olarak daha dingin ve huzurlu bir yaşam vaat eden kır evinde, şehir evine göre doğayla daha çok iç içesiniz. Bu yüzden seçenekler ham ahşap mobilyalar, hasır ve rattan dokulara kayıyor.

Tüm ailenin toplandığı yemek bölümünün de olduğu geniş mutfaklar ve iş yoğunluğundan sonra rahatlayabileceğiniz bir oturma odası kır evinin en dikkat çeken mekanları. Ve elbette bahçeye açılan ve belki de bütün yaz mevsimini geçirdiğiniz teras bölümü.

Depolama için gardırop, şifoniyer gibi solo modüller kullanılabilir. Hatta yiyecekleriniz için küçük bir kiler bile organize edilebilir. Doğal ışığın doyasıya içeri girdiği kır evinde ince keten perdeler ve tüller mekanlarda hoş bir loşluk yaratır. Şehir evinin kasvetini renklerle giderirken, kır evinde pastel tonlar dingin ve huzurlu bir atmosfer yaratır.

Ancak bu konuda kendinizi sınırlamanız gerekmiyor. Biraz canlılık için kırmızı, yeşil ve lacivert renk eklemeli yapabilirsiniz.

AVANTAJLARI

 • Geniş mobilyalarla maksimum rahatlık.
 • Doğayla iç içe bir yaşamın getirdiği ferahlık.
 • Pastel renk ve yumuşak dokuların verdiği içsel huzur.

DEZAVANTAJLARI

 • Fazla geniş alanların dekorasyon sorunu.
 • Vahşi doğanın mobilya ve tekstil üzerindeki yıpranma etkisi.
 • Müstakil ev ve bahçe bakımının getirdiği ekstra maliyetler.

Kiralık evi düşük bütçe ile şık bir şekilde dekore ettiler

Evde bahar hazırlığı – Taptaze fikirlerle eviniz ve siz bahara hazır mısınız?