Fransa’dan esen 3 stil: Parizyen, Cote D’azur, Provans

Fransa’dan esen 3 stil: Parizyen, Cote D’azur, Provans

Son güncelleme:

Aynı soydan gelen üç farklı Fransız stilinin ışığında Paris’te geçmişin izlerine bağlı bir apartman dairesi tasarlamak, Provans’ta bir doğasever olarak yaşamak, Cote d’Azur’da biraz bohem, biraz gösterişli bir sahil tarzının keyfini çıkarmak mümkün. Rahat, ama aynı zamanda da zarif detaylarıyla büyüleyen bu stiller, karakteristik özellikleriyle yaşam alanlarında Fransa etkili bir yaz havası estirecektir.

VINTAGE VE KOZMOPOLİT: PARİZYEN

Paris stili olarak ifade edilen Parizyen stil, romantik unsurlar taşır. Antikalar, aileden kalma yadigarlar olarak evlerdeki yerini alır. Her evde farklı dönem ve sanat akımlarından parçalar vardır. Zira dekorasyona dair tüm klasik stiller neredeyse Avrupa’nın da sanat merkezi olan Paris’ten yayılmıştır. İncelikli bir bakış açısıyla yaratılan evlerde yüksek tavanlar ve pencereler, nişli duvarlar, ahşap zeminler, uzun koridorlar, geniş avlular ve ferforje balkonlar dekorasyonun temelini oluşturur.

Evin girişi ve salon dekorasyonu önem taşır. Varaklı, kumaş kaplı mobilyalar, büyük aynalar, drapeli kadife perdeler ve dresuarlar ise göze çarpan mobilyalardandır. Ardından zümrüt yeşili, bordo, siyah, bej, altın ve gümüş renkleri, kadifeler, ipek ve tafta kumaşlarla elde edilen lüks görünüm gelir.

Parizyen
Lenard sandalye ve Bamako masa, Mudo Concept.

Bronz heykeller, saatler, şamdanlar, kristal avizeler, porselen gövdeli püsküllü abajurlar, parizyen stilin ana hatlarını oluşturur. Duvarlar ise Fransızlar için önem taşır, kumaş ve duvar kağıdıyla kaplı duvarlar kartonpiyerle süslenir. Duvarlara farklı çerçeveler, aynalar, posterler, pastoral tablolar asarlar.

Banyolarda solo bir küvet eşliğinde yağlar, losyonlar, dantelli havlular vardır. Yatak odaları feminen detaylarla doludur. Patine mobilyalar, kumaş başlıklı yataklar, şapka kutuları, danteller, incili aksesuarlar, hatta terzi mankenleri bu stili temsilen yatak odalarında boy gösterir. Feminen bir mobilya olan tuvalet masası ise parfüm şişeleri olmadan düşünülemez.

GÜNEYLİ KONFOR: COTE D’AZUR

Bu stil kalbur üstü bir dekorasyon tarzının simgesidir; keyif, konfor ve şıklık üzerine kuruludur. Monaco, Monte Carlo, Nice, Antibes, Cannes, Saint-Tropez kıyı şeridinden oluşan bölgedeki “Belle Epoque” mimarisinin en güzel örnekleri burada boy gösterir. Bölge mimarisi genellikle villalardan oluşur; Monte Carlo, Nice ve Cannes’da, kıyı boyunca bölgenin tipik panjurlu sahil evleri sıralanır.

Monte carlo

Evlerin içleri de dışları gibi özgün mimariden ve sadelikten hiçbir şey kaybetmemesiyle ünlüdür. Mobilyaları az ve öz, genel bakış açısı sadelikten yanadır. Dünyanın en pahalı yatlarını ve dünya jet sosyetesini ağırlayan Cote d’Azur evleri Akdeniz, sahil ve denizci stillerinin bir karışımından oluşur. Keten ve kanvas kumaşlar, tüm deniz kıyısı coğrafyalarında olduğu gibi beyaz hakimiyeti ve hasırlar, bu tip sahil evlerinin tipik dekorasyon şifreleridir.

fabricmagazine.co.uk

RUSTİK AKDENİZ RUHU: PROVANS

Fransızların en Akdenizli ve en taşralı stili provans; ilhamını ikliminden, lavanta tarlalarından ve Güney Fransa’dan alır. Doğallık ve doğal malzemeler vazgeçilmez kuralıdır. Evler lavanta tarlalarıyla hayat bulur, baştan aşağı lavanta kokar, büyük ve ferahtır. Evlerde doğal taş şömineler bulunur. Cilasız ahşap patine mobilyalar, ferforje aksesuarlar, doğal kumaşlar, eskitilmiş mutfak dolapları stilin demirbaşlarıdır.

Mutfaklar büyük teraslara açılır; teraslar lavanta tarlalarına bakar. Mutfaklarda büyük masalar, patine dolaplar ve büyük aydınlatmalar vardır. Perdeler kalın değildir, uçuşan tüller vardır. Aydınlatmalar sadedir. Evler başta lavanta olmak üzere kır çiçeklerinin renginde dekore edilir. Yatak odaları; pamuklular, ketenler, hafif dokumalar, cibinlikler ve dantellerle süslüdür.

Fransa’da, eski dönem filmlerini anımsatan bir eve konuk olduk