Saksıda drenaj nasıl yapılır? Drenaj nedir?

Saksıda drenaj nasıl yapılır? Drenaj nedir? (Videolu tarif)

Son güncelleme:

Saksıda drenaj nasıl yapılır? Hava deliksiz saksılarda drenaj sağlamanın yollarını Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf anlattı. Drenaj nedir? İşte tüm merak edilen soruların yanıtları…

SAKSIDA DRENAJ NASIL YAPILIR?

Hava deliksiz saksılarda drenaj sağlamak oldukça kolay. Bitkiler için en uygun saksı seçimi, alt tabanı birden fazla hava deliğine sahip olan saksılardır. Fakat günümüzde birçok eşya saksı olarak da kullanılabiliyor. Çaydanlık demliği, kullanılmayan seramik tencereler, konserve kutuları gibi eşyalar bitki dikimi için kullanılıyor. Peki hava deliksiz bir saksıda drenaj yoksa ne gibi olumsuzluklar yaşanır?

Eğer kullandığınız toprak karışımı, suyu bünyesinde uzun süre tutan bir yapıya sahipse, toprak her sulamadan sonra daha da çamurlaşacak ve bitki köklerine zarar vermeye başlayacaktır. Bitki köklerinin zarar görmemesi için, saksı içindeki drenajı iyi bir toprak karışımı ile halledebiliriz.

Saksıda drenaj nasıl yapılır

Deliksiz bir saksıda iyi bir drenaj sağlamak için gerekli malzemeler;

  • Dere kumu, akvaryum kumu ya da dere çakılı
  • Büyük boy çakıl taşı
  • Yosun
  • Kömür parçaları
  • Taneli, geçirgen, süzek dokuda toprak

Bu katmanları sizlerin daha iyi görebilmesi için kavanoz içerisinde uygulamamızı gerçekleştirdik. Aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Alt tabana dere kumu yoksa çakıl taşı yerleştiriyoruz. Çakıl taşının oluşturduğu hava boşlukları drene olmasındaki en önemli yardımcılardan biri. Bitkinin nefes alabilmesi için güzel bir hava boşluğu oluşturmayı sağlar.

Yosun ile çakıl taşlarının üzeri kapatılır. Yosun bulamazsanız, aynı işlevi görmesi için elyaf da kullanabilirsiniz.

Üçüncü katmana kömür parçaları ya da tozu kullanıyoruz. Böylelikle kapalı sistemde herhangi bir küf oluşumunu engelliyoruz.

Son katı ise geçirgen, süzek, taneli bir toprak karışımı ile kapatıyoruz.

Seçilen bitkiyi en üst katmana dikiyoruz.

Sulamayı kullandığımız kabın üçte birini baz alarak gerçekleştiriyoruz.

Kapalı sistemlerde su yavaş yavaş drene olduğu için sık sulama yapmamaya özen göstermelisiniz.

Peki kapalı bir sistemde sulama zamanı nasıl anlaşılır? En alt katmanda yer alan çakıl taşları kuruduğunda sulama zamanı gelmiş demektir. Bunu cam kaplarda tespit etmek daha kolaydır. Seramik kaplarda toprak içerisine tahta çubuk batırıp nemi kontrol edebilirsiniz.

Saksılara neden taş eklemeliyiz? İşte saksıdaki taşların yararları

Saksıdaki bitkileri neden sallamalıyız? Çiçekleri sallamanın faydaları!

Yaprak bitleri için ev yapımı sprey tarifleri! 6 farklı tarif