yaprak biti

Yaprak bitleri için ev yapımı sprey tarifleri! 6 farklı tarif

Son güncelleme:

Yaprak bitleri için ev yapımı sprey tarifleri arıyorsanız, 6 farklı önerimiz var. Bitkiler bağışıklığı düştüğü dönemlerde özellikle yaz bitiminden kış mevsimine geçişlerde ya da kış mevsimi sonunda bahara girişle birlikte daha sık bitlenmektedir. Bitleri gördüğümüzde yaşadığımız endişe peki şimdi ne yapacağım, nasıl kurtulabilirim gibi soruları da aklıma düşürmektedir.

“Yaprak bitlerinden nasıl kurtulabilirim?” sorusuna yanıt arıyorsanız, bitler çok yayılmadan müdahale etmek olumlu sonuç almamızı da kolaylaştıracaktır.

Yaprak bitlerinden kurtulmak için evde yapabileceğimiz birçok ev yapımı sprey tarifi mevcut. Fakat bu tarifleri uygulamadan önce bitki saksıdan tamamen çıkartılmalı ve köklerde var olan eski toprak su altında arındırılmalıdır. Uygulama toprağa dikilmeden önce gerçekleştirilmeli daha sonrasında sterilize edilmiş bir saksı ve yeni toprağa aktarılmalıdır.

Farklı bitki sorunları ve çözüm yolları ile ilgili bilgi almak için “BİTKİ SORUNLARI” sayfamızı inceleyebilirsiniz.

İşte Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf’ın yaprak bitleri için ev yapımı sprey tarifleri…

DOĞAL ARAP SABUNUYLA HAZIRLANAN SU

Yaprak bitleri için ev yapımı sprey tarifleri

Arap sabunu içerik olarak üretiminde alkali olarak sodyum yerine potasyum hidroksit kullanılan bir sabun türüdür. Basit bitki bitlerinde eskiden beri kullanılan yöntemlerden biridir.

1 litre suya 1 tatlı kaşığı arap sabunu ölçeğinde hazırlanır. İyice çalkalayıp sabunu erittikten sonra sprey bir şişeye aktarılır. Bitkinin sorunlu bölgelerine uygulama yapılır. Sorun bitene kadar haftada bir kez uygulanabilir. Fakat bu uygulama yapılırken bitki güneş altında kalmamalı.

ÇAY AĞACI YAĞI SPREYİ

Bitlenmelerin önüne geçmek için en iyi sonuç alınan yöntemlerden biri de çay ağacı yağı uygulamasıdır. Keskin kokusu bit ve böcekleri rahatsız eder. Yine bitleri uzaklaştırır. 1 litre suya 4-5 damla çay ağacı yağı damlatın ve iyice şişeyi çalkalayın. Sprey bir şişeye aktarın ve sorunu gözlemlediğiniz bölgelere uygulayın.

ALKOL SPREYİ

Bir fincan isoprophyl alkol, dörtte bir oranında su ile karıştırılır. Alkol mutlaka su ile seyreltilip kullanılmalıdır. Yoksa bitki yüzeyi zarar görebilir. Bu uygulamada pamuğa damlatıp yüzeyde gözlenen trips, unlu bit gibi canlılara nokta atışı yapabilirsiniz.

DOMATES YAPRAĞI SPREYİ

Bir fincan domates yaprağını doğrayın. İki su bardağı su içerisine bu yaprakları ekleyin ve bir gece bekletin. Ertesi gün yaprakları iyice süzün. Ortaya çıkan sıvıyı yine bir bardak su ile seyreltin. Sprey bir şişe yardımıyla bitkiye uygulayın.

Domates yapraklarında alkaloid adı verilen zehirli bileşikler barındırır. Domatesin yaprakları kesildiğinde, alkaloidlerini serbest bırakır. Alkaloidler su ile süspanse edildiğinde, yaprak bitleri için toksik olan bir madde ortaya çıkar. Bu da bitlerin uzaklaşmasına yardımcı olur. İnsanlar için herhangi bir zararı yoktur. Sadece alerjisi olanlar dikkat etmelidir.

SARIMSAK YAĞI SPREYİ

İç mekan bitkilerinizde kokusu rahatsızlık duymanıza neden olabilir. Daha çok dış mekanda kullanım için ideal doğal yöntemlerden biridir.

Sarımsak yağı spreyi yapmak için üç diş sarımsak iyice ezilir. İki çay kaşığı kadar mineral yağa eklenir ve bir gün bekletilir. Ertesi gün sarımsak taneleri süzülür. Geriye kalan sıvı bir bardak su içerisine eklenir. Yine varsa elinizde bir çay kaşığı arap sabunu ilave edilir.

Bu karışımda dikkaet edilmesi gereken en önemli nokta karışımın seyreltilip kullanılmasıdır. Direk kullanımda bitkide bazı olumsuzluklar yaşamanız mümkün. Sararma gibi bi problemle karşılaşırsanız mutlaka su ile daha da seyreltmeyi unutmayın!

NEEM YAĞI SPREYİ

Neem yağı en etkili doğal yöntemlerden biridir. Zararlı böcekleri kokusu nedeniyle uzaklaştırır. İnsanlara ve doğadaki diğer canlılara herhangi bir zararı yoktur. Bir miktar su içerisine birkaç damla damlatın ve suyu çalkalayın. Sorunlu bölgelere uygulayın.

Çiçeklerde sineklenme neden olur? Minik sineklerden nasıl kurtuluruz?