sakinleştiren-ev-bitkileri

Sakinleştiren ev bitkileri – 5 farklı çiçek

Son güncelleme:

Sakinleştiren ev bitkileri de var. Bitkiler vücudun stres hormonu olan kortizolü azaltır. Yani doğayı iç mekanlara getirmekle kalmaz bizi sakinleştirir; dokunma, görme ve koku gibi duyusal deneyimlerle alanlarımızı zenginleştirir ve mekanda bir dinginlik hissi uyandırır.

Daha önceki yazımızda “Kaygıyı ve stresi azaltan en iyi 15 iç mekan bitkisi!” listesine yer vermiştik. Şimdi sakinleştiren ev bitkileri listesine bakalım…

ORKİDE

Bu güzel bitki çiçeklerle bezenmiştir. Orkideler saf, sakinleştirici beyaz çiçekleriyle yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olurken, tatlı, meyveli kokularıyla da size kendinizi tazelenmiş ve yenilenmiş hissettirir. Ayrıca, alanınızı temiz ve taze hissettirecek ve gününüzü enerji ve coşkuyla geçirmenize yardımcı olacak değerli hava temizleme yeteneklerine de sahiptirler.

Detaylar: Orkide bakımı nasıl yapılır? Evde orkide nasıl çoğaltılır?

EĞRELTİ OTU

Aşk merdiveni

Eğrelti otunun yumuşak, sakinleştirici yaprakları, esintiyle birlikte kelebek kanatları gibi çırpınır. Üzerinden serbestçe akabileceği asılı bir saksıda, parlak ama rahatlatıcı yeşil yaprakların üzerinizde sallanıp hışırdamasıyla rahatlatıcı bir ortam yaratacaktır.

Detaylar: Aşk merdiveni bakımı, sulama ve çoğaltması nasıl yapılır? Nephrolepis çoğaltma

ALOE VERA

aloe vera bakımı
Aloe Vera

Aloe vera, uzun, etli dikenleri ile iç mekanınız için ilginç bir bitki olmasının yanı sıra, kendinizi şımartmaya ihtiyacınız olduğunu hissettiğinizde cildinizi yatıştırmak için de kullanılabilir. Nemlendirici özünü cildinizi canlandırmak, yatıştırmak ve serinletmek için kullanın, böylece tüm vücudunuz doğanın faydalarından yararlanır.

Detaylar: Aloe Vera çiçeği nasıl yetişir? Bakımı ve çoğaltılmasında püf noktalara dikkat!

BARIŞ ÇİÇEĞİ

barış-çiçeği-bakımı Spathiphyllum
Barış çiçeği (Spathiphyllum)

Barış çiçeği, uyum ve sükunet duygusu uyandıran saf beyaz çiçeği ile güzel bir görünüm sağlar. Parlak yeşil yaprakları beyaz çiçeğiyle hoş bir uyum sağlar. Evinizde bu yatıştırıcı renkler, stres ve gerginlik duygularını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Detaylar: Barış çiçeği bakımı nasıl olmalı? (Spatifilyum, Yelken Çiçeği) saksı değişimi

FICUS BENJAMİN

benjamin bakımı
Benjamin

Ficus benjaminin evinizde bir ağaç hissi yaratarak, rahatlamanızı ve doğayla iç içe hissetmenizi sağlarken doğayı da içeriye taşıyacaktır. Yeşil yapraklar sakinlik ve güven duygularını teşvik eder, bu da huzur hissi verir.

Detaylar: Evde Benjamin Bitkisi bakımı, sulaması nasıl yapılır? İşte püf noktaları

Evin havasını en iyi temizleyen iç mekan bitkileri