Karmaşık bir stil: Sofistike

Son güncelleme:

Sofistike dekorasyon nedir? Uyumsuz eşyalar nasıl dekore edilir?Dekorasyonun bu en karmaşık ama bir o kadar da özel ve şık stilinde, malzeme ve formlar olabildiğince özgür ve özgün. Evim Dergisi arşivinden…

SOFİSTİKE DEKORASYONDA UYUMSUZLUK

Fransızca’da yapmacık anlamına gelen sofistike kelimesi dekorasyon ve modada sıra dışı, özel ve iç içe geçmiş stilleri anlatır. Gerçekte birbiri ile uyumsuz gibi duran pek çok malzeme ve formu sofistike dekorasyonda bir araya getirebilirsiniz.

Ancak önemli olan kendi içinde düzeni yakalayarak şıklık yaratmak. Mesela uyumsuz gibi gelen klasik bir dormöz, modern desenli bir kumaşla oldukça sofistike bir hava yaratabilir.

Aynı şekilde krom ayaklı bir berjeri klasik damask desenli bir kumaşla döşeyerek de bu stil patlamasını sağlayabilirsiniz. Küçük keyif alanlarınızı oluştururken orantılara, malzeme ilişkisine ve etrafta yeterince boşluk bırakmaya özen gösterin.

SOFiSTiKE STİL HAKKINDA KISA KISA

Sofistike şıklığın temelinde geleneksel formlu şık mobilyalar, mücevher tadında gösterişli aksesuarlar ve pastel renkli tekstillerin yarattığı ahenk yatıyor. Son dönemde eskitme yüzeyler ve bakır, altın gibi değerli malzemeler de bu dekorasyon stilinde kullanılıyor.

  • Zarif ve feminen çizgilerin hakimiyetini vurgulayın.
  • Doğal tonları pastel renklerle tamamlayın.
  • Büyük ve taşlı aviz, abajur veya aplikler kullanın.
  • İpek, kadife, saten gibi lüksü çağrıştıran kumaşlar seçin.
  • Parlak cilalı yüzeyler stilin vazgeçilmezi
  • Mermer ve zengin dokulu ahşapları kombinleyin.

DEKORASYON ÖNERİLERİ EVİM’DE

Salon dekorasyonu, oda dekorasyonu ve düzeni ile ilgili küçük ya da büyük oda fark etmeksizin pratik öneriler, fikirler ve daha fazlası için “Dekorasyon” sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

SALON DEKORASYONU ÖNERİLERİ

Salonunuzu baştan yaratmak ya da ufak değişiklerle iyi sonuçlar almak istiyorsanız “Salonda dönüşüm zamanı” yazımız tam size göre.

EVİNİZİ BİR PROFESYONEL GİBİ DEKORE EDİN

Ev dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken noktaları ve mükemmel uyum için neler yapılabileceğini “Evinizi bir profesyonel gibi dekore edin” yazımızdan öğrenebilirsiniz.