Polyamid nedir? (Naylon – PA) Polyester ile farkı nelerdir?

Son güncelleme:

Polyamid nedir? Polyamid ile polyester arasındaki farklar nelerdir? Kullanım alanları ve detaylara bu rehberimizden ulaşabilirsiniz.

POLYAMİD NEDİR?

Polyamid nedir?

Polyamid lifi dünyada üretilen ilk sentetik liftir. Polyamid lifleri için naylon sözcüğü genel bir ad olarak kullanılmaktadır. İlk duyduğumuzda naylon kelimesi, tekstile uzak; kimya ve endüstriye yakın gibi bir madde gibi gelse de giyim sanayinde de çok geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

Mekanik dayanımı çok iyi olan bir lif türüdür. Bu özelliği sayesinde dayanıklı olması istenen kumaşlarda, diğer elyaf türleri ile karıştırılarak kullanılabilir. Kimyasal dayanımı çok kuvvetli değildir, seyreltik bazı asit ve bazlara karşı dirençlidir.

Naylon lifi ilk olarak kadın çoraplarının üretiminde kullanılmıştır. Çeşitli amaçlar için üretilen pek çok polyamid türü olsa da; polyamid lifleri içinde en çok üretilen ve tüketilen iki tür vardır. Bunlar naylon 6.6 ve naylon 6’dır.

NAYLON 6.6 LİFİNİN KULLANIM ALANLARI

Polyamid nedir?

Naylon 6.6 lifleri giyim, iç mekânda kullanılan döşemelik kumaşlar ve endüstriyel tekstiller gibi bir çok alanda kullanılır. Ev tekstillerinde de tercih edilir, perde, yatak örtüsü, halı vb gibi.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Eviniz için halı seçmenin püf noktaları

POLYAMİD İLE POLYESTER ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Polyamid tüm tekstil maddelerinde en üst dirence sahiptir. Polyester dalgalanma özelliği ile geri dönüşe meyillidir. Polyamid kumaş daha yumuşak ve esnek elyaflar içerir. Polyamid ve polyester, polimerlerden yapılmış sentetik elyaflardır. Polimerler, az miktarda reaktifin eklenmesiyle dramatik bir şekilde değişebilen yüksek moleküler ağırlıklı maddelerdir. Polyamid ve polyester arasındaki fark, farklı polimerlerden yapılmış olmalarıdır.

Polyester, erimiş bir polietilen tereftalattan ve poliamid, yağ, doğal gaz ve kömür işlenmesiyle elde edilen plastikten elde edilir. Bu malzemelerin çeşitleri var. En ünlü poliamitler kapron, naylon ve perlondur. Her iki dokuma ürünü de polyesterden üretilmiştir, bazıları pamuk, ipek ve yünün yanı sıra dokunmamış olanların – sentetik kışlık, tela, izosistem vb.

İç Mimar Gizem Uçkun Tiryaki

POLYAMİD HALILAR SIKLIKLA KULLANILIYOR

Dünyada halı üretiminde kullanılan birçok elyaf ve elyaf kompozisyonu vardır. En sık kullanılanları yün, ipek, akrilik, polyamid, polyester, polipropilendir.

• Polyamid, uzun ömürlü ve lekelere karşı dayanıklıdır. Yapay elyaflar arasında polyamid görünümünü en uzun sure muhafaza eden elyaftır.

Tüllerde islenme ve sararma sorunu: Kolay temizlemenin püf noktaları

Kanepe seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte kanepe çeşitleri