kanepe-seçerken nelere dikkat etmeli
kanepe-seçerken nelere dikkat etmeli

Kanepe seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İşte kanepe çeşitleri

Son güncelleme:

Kanepe seçerken hangi detaylar önemli? Salonunuzu ister ortak bir yaşam alanı olarak sosyalleşmek için, isterseniz tek başınıza rahatlayıp dinlenmek için kullanın; ihtiyacınız olan sihir, doğru oturma birimi. Evin en fazla vakit geçirilen alanlarından biri için doğru kanepe ve koltuğu seçmek demek, mekanın istediği ile kullanıcının istediğini aynı anda verebilen çözümü bulabilmek demek. Biçim, hacim, tarz, işlev ve en önemlisi ergonomi olarak…

KANEPE SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Kanepe seçerken dikkat etmeniz gereken 7 önemli nokta var. Desenden boyuta, renkten detaylara kanepe seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalar şu şekilde:

kanepe seçerken önemli noktalar

KANEPE BOYUTUNE KARAR VERİN

Kanepe seçerken ilk iş hangi boyutta bir kanepe almanız gerektiğine karar verin. Kararınızda, sadece odanın boyutunu dikkate almanız yeterli olmaz. Kanepelerin diğer mobilyalara ve özellikle de orta sehpaya oranı çok önemlidir. Kanepenin önüne yerleştireceğiniz sehpanın genişliğinin, kanepenin 2/3’ü kadar olması gerekiyor. Daha uzun olursa hantal bir görüntü yaratır ve kanepeyi kapatır.

KANEPE ÖLÇÜSÜ ALIRKEN DUVARA DİKKAT EDİN

Kanepe ölçüsünü, duvarı da hesaba katarak alın. Çok geniş bir duvarın önünde kanepe kaybolur, dar bir duvarda ise büyük durur.

RENK SEÇİMİ

Natürel renkler, iç mekanlarda hala en ideal seçim olarak karşımıza çıkıyor. Yine de sıcak ve çarpıcı renkler konusunda ısrar ediyorsanız, döşemelik yerine yastık ve throw’ları bu tarzda seçin. Sıkıldığınızda değiştirmeniz daha kolay olur.

KANEPE DÖŞEMESİNE KARAR VERİN

Yaşam tarzınızı düşünün ve bu stilden hareketle kanepe döşemenizin nasıl olacağını belirleyin. Eğer çocuğunuz varsa seçiminizi tekrar değerlendir- 121 meniz gerekebilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Döşemelik kumaş seçerken dikkat edilmesi gerekenler

SADE VE DESENLİ DÖŞEME SEÇİMİ

5Kanepede sade tasarımları tercih ediyorsanız, seçimlerinizi açık tonlarla daraltmanız daha doğru olur. Buna karşın desenli bir döşeme seçimi başlı başına bir risktir. Ama evde çok fazla çocuk varsa renkli desenleri seçmenizi öneriyoruz ki çocuğunuzun eseri olan kir ve lekeleri gizlemeniz kolay olsun.

ZAMAN AYIRIN

Mağazada kendinize, alt konstrüksiyonundan dış görüntüsüne kadar kanepeyi rahatlıkla inceleyebileceğiniz geniş bir zaman ayırın. Üzerinde kendinizi nasıl hissettiğinizi anlamaya çalışın.

AYRINTILARI İNCELEYİN

Kanepe seçerken kanepenin ayrıntılarını oluşturan unsurları inceleyin. Süslemeleri, konstrüksiyonda kullanılan ahşap malzemeleri, minder dolguları ve tüm tasarımı tek tek kontrol edin.

KANEPE ÇEŞİTLERİ

Modernden klasiğe, küçük alanlardan geniş mekanlara kadar evin tüm alanları için hem konforlu hem de şık kanepeler var. Eviniz için ideal kanepe hangisi, karar verin.

MARGOT KANEPE

kanepe seçerken dikkat
Crate&Barrel.

Ölçüleri: 183x84x84 Malzemeler: Sertifikalı, sürdürülebilir kaynaklardan elde edilmiş, fırında kurutulmuş masif ağaç iskelet.

Özellikleri: Küçük evler ve odalar için ideal bir oturma çözümü. Kanepe, kıvrımlı hatları, gece mavisi ve koyu gri karışımı döşeme dokuması, ince kolları ve rahat minderleri ile ön plana çıkıyor.

STATÜ

Casa Mobilya

Ölçüleri: 280x85x79 Malzemeler: Masif ahşap.

Özellikleri: Şık ve modern karakteri ile göze çarpan kanepe, zengin detayları, özgün yapısıyla maksimum konfor sunuyor.

FELIZ

Mudo Concept.

Ölçüleri: 147x76x85 Malzemeler: Ahşap ayak, polyester kumaş.

Özellikleri: Kapitoneli ve küçük ebatlı. Minimal hatları yalın bir görünüm yaratıyor. Ayakları ile rengi birbirini tamamlayan şık bir renk ikilisi oluşturuyor

DODA KANEPE

kanepe çeşitleri
Loda Mobilya.

Ölçüleri: 230×100 Malzemeler: Kasası tamamen masif ceviz kaplama. İç aksamı hd (high defination) sünger.

Özellikleri: Sedir görünümlü oluşu ona son derece sıra dışı bir görünüm kazandırıyor. Masif iskeleti de Doda’ya ekstra sağlamlık katıyor.

KAYROS

kanepe çeşitleri
İder Mobilya.

Ölçüleri: 220x70x95 Malzemeler: Ahşap iskelet.

Özellikleri: Kapitone detayları ona klasik ve feminen bir kimlik kazandırıyor. Yatak olabildiği için işlevsel bir kullanım da sunuyor.

BOLD

kanepe seçerken
Tuna Ev.

Ölçüleri: 200x88x77 Malzemeler: Kayın ağacı.

Özellikleri: Yuvarlak hatları ve zarif detaylarıyla odak noktası yaratmaya aday bir kanepe. Kenarlarından geçen biyeler kanepeye sportif bir görünüm kazandırıyor.

KANEPE ÖRTÜSÜ

Kanepeniz için etnik desenli kumaşlardan etkileyici bir örtü ve onu tamamlayan yastıklar dikebilirsiniz.

ZARİF VE RAHAT JOSEPHİNE KANEPELER

Bir dekorasyon klasiği olan josephine’ler evde kişisel dinlenme alanları düzenlemek konusunda iddialı oldukları kadar, iki kişilik köşeler yaratmakta da liste başılar.

SICAK DOKU: Yünlü döşemesiyle kışın ısıyı yükseltiyor.

YEREL TAT: Sıradışı döşemesiyle yaşam alanlarında enerjiyi yükseltiyor.

ZARİF HATLAR: İnce hatları ve zarif kıvrımlarıyla şık bir seçenek.

KLASİK ÇİZGİ: Klasik tarzı ve deri döşemesiyle zamansız bir seçim.

KAPİTONELER: Kapitoneli seçenekler bu koltuğun göz alıcılığını arttırıyor.

ÇİFT KİŞİLİK: Karşılıklı sohbetler için konforlu ve zarif bir seçenek.

ASİMETRİK FORM: Formu ve feminen rengiyle iddialı köşeler yaratmaya aday.

Kanepenin arkasına ne asabiliriz? 7 duvar dekorasyonu fikri