Pirinç suyunun çiçeklere faydaları

Pirinç suyunun çiçeklere faydaları nelerdir? Bitkilerde kullanımı

Son güncelleme:

Pirinç suyunun çiçeklere faydaları nelerdir? sorusu sıklıkla merak konusu oluyor. Bitki besini olarak kullanmak isteyenler, ne sıklıkla ve ne zaman kullanılabileceğini araştırıyor. Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf, pirinç suyunun çiçeklere faydalarını anlattı.

PİRİNÇ SUYUNUN ÇİÇEKLERE FAYDALARI

Bitkiler için doğal yöntemlerle bitki coşturan besin takviyeleri kullanımı yıllardır süregelen bir uygulamadır. Büyüklerimizin çoğundan duyduğumuz bu yöntemlerden bazıları yarar sağlarken bazıları doz aşımı ve yanlış uygulama yöntemleri nedeniyle ne yazık ki bitkilerimizde geri dönülmez hastalıklara yol açar.

Bitkiler bünyesinde nişasta barındırır. Fakat bunun eksikliğini sadece pirinç suyundan alması pek mümkün değildir. Ayrıca her bitki türünün vitamin ve mineral ihtiyacı farklılık gösterir. Bunun fazlasını bünyesine aldığı durumda bitkinizi kaybetmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu tarz sebze ve gıda sularında tuz olmaması da çok önemlidir. Eğer tuzlu su içerisinde yer alan bir pirinçse ve siz bu uygulama suyunu bitkilerinize dökerseniz bitki ne yazık ki hayata tutunamaz ve kurtarmakta imkansız hale gelir.

Unutmayın ki bitkilerin sağlıklı yetişmesi için uygun ortam koşullarını sağlamak, türüne uygun toprak karışımına, aldığı ışığa ve sulama ihtiyacının karşılanmasına bağlıdır. Ek takviyelere her zaman ihtiyaç vardır. Fakat bu takviyelerinde doğru olması çok önemlidir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Mucize etki! Kuru maya ile bitki besini yapımı ve kuru mayanın bitkilere faydaları

HANGİ ÇİÇEKLER İÇİN PİRİNÇ SUYU KULLANILABİLİR?

Pirinç suyunun çiçeklere faydaları ve zararları

Yine bitkilerde kullanılması için önerilen yöntemlerden biri de pirinç suyudur. Pirinç nişasta barındırdığı için bitkiler içinde faydalı olabileceği düşünülmüş ve suyu bitki toprağına uygulanmış. Fakat bu uygulamaların çoğu dış mekan bitkilerinde uygulandığında olumlu sonuç verirken iç mekan bitkilerinde olumsuzluklara sebep olmuştur. 

PİRİNÇ SUYU BİTKİLER İÇİN NE SIKLIKTA KULLANILABİLİR?

Pirinç suyu gibi ürünleri bahçede yer alan bitkilerinde deneyebilirsiniz. Fakat bu uygulamaları sık yapmanız onlara da zarar verecektir. Bu tarz uygulamaları altı ayda bir ya da yılda bir defa yapmanız yeterlidir.

Sağlıklı olduğunu düşündüğünüz bitkilere gereksiz yere takviye vermemeniz gerekir. Sağlıklı bitkilerde vitamin ve mineral desteğini arttırmak bitkide fazlalık nedeniyle oluşabilecek hastalıklara davetiye çıkartır. Yaprak, gövde, dal ve kök sisteminde zararlara yol açabilir.

Pirinç suyunun çiçeklere faydaları ve zararları bu şekilde. Aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir.

Haşlanmış patates suyu çiçeklere iyi gelir mi?