Perde Taç
perde markaları

2020 yılında en beğenilen perde modelleri: Perde seçerken dikkat!

2020 yılında en beğenilen perde modelleri örnekleri yazımızda. Perde seçerken nelere dikkat edilmeli? Rustik perde mi korniş mi kullanılmalı? Perde temizliğinde yapılması gerekenler neler? Bordür, braçol ve daha pek çok detayı sizler için anlattık.

Perde seçmek sizi zorluyorsa uzmanların önerilerine kulak verin ve yaşam alanlarınızı tekstiller ile bambaşka bir görünüme kavuşturun.

İşin uzmanları da, perdelerin bir odanın dekorasyonunu gerçekten değiştirdiği ve bu sebeple özenle seçilmeleri gerektiğini söylüyor. Bu noktada perde seçmek, sizi zorluyor olabilir. Çünkü desen, renk, uzunluk ve kumaşın cinsi gibi birçok noktayı göz önünde bulundurmanız gerekir. Oysa ki uzman tavsiyeleri sayesinde bu işin üstesinden kolayca gelebilirsiniz.

PERDENİN DE BİR MODASI VAR MI?

Aslında perdenin modası yoktur. Örneğin soğuk iklimlerde yaşayanlar pencerelerinde daha çok kalın perdeler kullanırlar, çünkü kalın perdeler
yaşam alanına sıcaklık hissi katar.

Pencerelerinizde yaşam alanınıza uygun olan her türlü perdeyi kullanabilirsiniz. İsterseniz tül isterseniz güneşlik eklersiniz. Yapacaklarınız tamamen sizin zevkinize ve dekorasyon anlayışınıza kalmış.

Aslında birçoğumuz perdeleri evimiz için yaptığımız bir yatırım olarak görürüz. Ancak günümüzde uygun fiyatlara da muhteşem kumaş tasarımları bulabildiğimiz için bu kumaşlardan da gayet şık görünümlü
perdelere sahip olma şansımız oldukça yüksek.

Perde modelleri 2020
Persan.

PERDELER BİR ODAYA NE EKLER?

Perdeler bulundukları ortama kişisellik ve karakter katar. Sadece bir perde ile sıcaklık, yalınlık, şıklık ya da drama gibi kavramları yaşam alanlarınıza taşımanız mümkün.

HANGİ KUMAŞI SEÇMELİYİM, ASTAR KULLANMALI MIYIM?

Kumaş seçerken amacınızı göz önünde bulundurun. Perdenizi hangi odada ve nasıl bir pencerede kullanacaksınız, bu önemli bir konu. Yarı saydam tüller size şeffaf bir gizlilik sunarken aynı zamanda gün ışığının içeri girmesine izin vermenin de harika bir yoludur. Kalın perdeler ise yatak odaları için daha iyi bir seçim olacaktır.

Eğer perdenizde astar kullanırsanız daha dolgun gösterir, sızan ışıkları
azaltmaya yardımcı olur ve ekstra gizlilik sağlar. Astarda sadece beyaz
ve ekru ile sınırlı kalmayabilirsiniz, siyah ve gri gibi renklerde astarları
da tercih edebilirsiniz.

Daha rahat bir görünüm sağlamak için orta kalınlıkta keten veya keten karışımlı kumaşlara yönelebilirsiniz. Eğer dramatik bir görünüm yaratmak istiyorsanız bordo, koyu lacivert ya da zümrüt yeşili gibi tonlardaki kadifeleri seçebilirsiniz.

Botanik ve tropik desenli kumaşlarla da aynı etkiyi yakalayabilirsiniz. Ancak ne seçerseniz seçin uzun süre severek kullanabileceğiniz bir tasarım olmasına özen gösterin. Çünkü iyi bir perde uzun yıllar dayanır, bu yüzden de desenini gerçekten sevmeniz önemli.

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenler
Linens.

GÜNEŞLİK KULLANMADAN SADECE PERDE KULLANABİLİR MİYİM?

Geniş bir pencereyi giydirirseniz, güneşlikler garip ve ölçeksiz
görünebilir. Ayrıca boydan boya pencerelerde perdeleri güneşlikle
birlikte kullanırsanız, perdeleri kullanmak zahmetli hale gelebilir.
Bu nedenle bazı alanlarda güneşlik kullanmadan da perdeye yer
verebilirsiniz. Zaten kalın bir perde kumaşı seçerseniz hem sıcaklık hem de
ses yalıtımını sağlayabilirsiniz.

DOĞRU PERDE UZUNLUĞU NE OLMALI?

İdeal perde uzunluğu, yere kadar uzanan ama zeminle arasında 1-2
cm kadar boşluk olacak şekilde tasarlanmış olandır. Perdeleriniz
zeminden bu şekilde bir ya da iki parmak yukarıda olduğunda dimdik ve
dökümlü durur. Ancak bu uzunluğu iyi ayarlamanız gerekir. Aksi halde 10-15 cm kısa yaptırırsanız pencerelerinizde emanet gibi durur.

Bazen kişisel tercihler perdenin kıvrılarak durması da olabilir. Bunun için zemin ve tavan arası yükseklikten 5-10 cm daha uzun olacak şekilde perdenizi diktirmelisiniz. Ama unutmayın ki çok fazla tozlanan bir eviniz ya da evcil hayvanınız varsa bu tarz bir perdeyi temizlemek, tozlarından
ve evcil hayvanınızın tüylerinden arındırmak kolay olmayacaktır.

Perde modelleri 2020
Taç.

PERDE NASIL TEMİZLENİR?

Yarım perdeniz de olsa yere kadar perdeleriniz de olsa, bir perdenin
kirini gösteren her zaman alt tarafıdır. Çünkü biri zemin yüzeyine diğeri de pencere pervazına dokunur. Elektrikli süpürgenizin hortumunun ucuna fırça aparatı takarak perdelerinizin tozlarını alabilirsiniz. Düzenli olarak kuru temizleme yaptırabilir ya da yıkanabilen bir türse narin programda mevsim dönümlerinde yıkayabilirsiniz.

RUSTİK Mİ, KORNİŞ Mİ?

Perde seçerken akıllarda soru işaretlerine neden olan konulardan biri de rustik mi seçmeli yoksa korniş mi sorusu oluyor. Bu tercih tamamen sizin zevkinize ve perdenizin çeşidine kalmış.

Satın aldığınız perde eğer ki rustik perde ise bu durumda perde borusu kullanmak durumunda kalırsınız. Eğer düğmeli bir seçenekse korniş tercih etmeniz zorunlu hale gelir. Aradaki farkı ise kısaca şöyle özetleyebiliriz:

Korniş tavana sabitlendiği için daha muntazam bir görünüm yaratır. Üstelik tavandan aşağı kadar aktığı için tavanı olduğundan daha yüksek gösterir. Ama rustikler de biraz daha hesaplı bir seçenek olarak gösterilebilir. Çünkü çerçevenin hemen üzerine asıldığı için daha az kumaş kullanmış olursunuz.

Koçtaş perde
Koçtaş.

PEKİ YA BORDÜR, BRAÇOL VE SÜSLEMELER?

Perde seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bu. Eski moda olan kumaş şeklindeki bağlardan kaçınıp bunun yerine örgülü deri, boncuklu veya hatta püsküllü olan braçolleri tercih edebilirsiniz. Perdelerin kenarlarına bordür geçebilirsiniz. Bordürü geometrik ya da botanik desenli bir kumaşla geçerek perdenizi hareketlendirebilir ya da düz bir renkle kontrast ekleyebilirsiniz.

Ne kadar pratik olursa olsun, gerçek kumaş perdenin güzelliği hiçbir stor perde de olamaz. Bir evi kişiselleştiren bu detay, dışarıdan baktığınızda da ruhu olmayan bir penceye ayrıcalık katar.

SORUNLU PENCERELERE ÇÖZÜMLER

Perde seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin ardından sorunlu pencereler için de birkaç önerimiz var.

Cumba pencereleri

Cumba pencereleri girinti ve çıkıntılar yüzünden problemli gibi görünebilir. Ama bol pileli bir perde ve korniş tercih ederseniz perdeleriniz tüm pencereleri kapatma konusunda hiçbir problem oluşturmayacaktır.

Balkon kapılarının pencereleri

Boydan boya cam olan kapılarda perde yaptırmak isterseniz kapının ölçüsüne göre rustikli bir perde tercih edebilirsiniz. Kornişli bir perde kapının sağında solunda toplanacağı için trafiği bloke edebilir.

Fransız pencereler

Fransız pencerelerde klasik görünümü tamamlamak için genellikle rustikli perdeler tercih edilir. Ancak perdelerin tamamen açılması ve manzarayı bloke etmemek açısından rustiklerin taşma payına dikkat edin. Kenarlarda yeterince pay bırakırsanız perdelerinizi tümden kenara çekebilirsiniz.

HAZIRLAYAN: GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Perde seçimi nasıl olmalı? Perde ölçüsü nasıl alınır?