mutfak perdesi modelleri ve özellikleri
mutfak perdesi modelleri ve özellikleri

Mutfak perdesi modelleri ve özellikleri nelerdir?

Son güncelleme:

Mutfak perdesi modelleri arıyor ya da diktirmek istiyorsanız seçenekleriniz neler biliyor musunuz? Kumaşı nereden alacağınızdan nasıl dikebileceğinize, hazır alternatiflerine kadar bilmek isteyeceklerinizden kısa bir derleme yaptık.

Perdeler, mutfağa dekoratif dokunuş için güzel bir seçenektir. Nem, ısı ve aleve maruz kalan bir alanda bulunan bu perdelerin seçimi belki de diğer yaşam alanlarından daha çok özen gerektir. Ayrıca sirkülasyonun yoğun olduğu bir alan olduğu için mutfakta kullanacağınız perdeler çabuk kirlenir. Bu yüzden kolay yıkanan ve ütü istemeyen seçenekleri tercih etmeniz daha doğru olur.

Mutfak perdesi modelleri
English Home.

PERDE MODELLERİNİN FARKI NEDİR?

Mutfağa farklı bir görsellik katmak için doğru modeli seçmelisiniz. Mutfakta ışığa fazla ihtiyaç duyulduğundan seçeceğiniz perde kumaş ve modelinin gün ışığını engellememesi gerekir. Genelde mutfak pencereleri küçük olduğu için kısa perde modellerini burada rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kısa perdeler aynı zamanda gün ışığından da mümkün olduğunca faydalanmanızı sağlar.

Mutfak perdesi modelleri ve özellikleri
Telamor

Mutfak perdelerinde seçilebilecek bir diğer model de katlanabilir mutfak perdesi modelleri. Gündüz saatlerinde mutfağın tamamen aydınlanması, gece ise mutfağın dışarıdan görünmesini engellemek için oldukça idealdir. Çok güneş alan bir mutfağınız varsa ve bu sizi rahatsız ediyorsa yaz aylarında katlanabilir perdeleri tam kapatarak mutfağın fazla ısınmasını da engelleyebilirsiniz.

Mutfak perdesi modelleri ve özellikleri
Koçtaş

Büzgülü mutfak perdesi modelleri ise kullanabileceğiniz bir diğer seçenek. İstediğinizde büzgüleri açarak içerinin görünmemesini sağlayabilirsiniz. Mutfağınızda kolay yıkanabilen sentetik dokumalar, dertsiz kumaşlar, zebra veya ahşap, alüminyum mikro jaluzi olarak satılan katlamalı perdelikler kullanılabilir.

Ikea
Mutfak perdesi modelleri
Persan

MUTFAK PERDESİ MODELİ SEÇERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Mutfak perdesine karar verirken bu 6 nokta aklınızda bulunsun:

 1. Ağır kumaşlardan yapılanlar yerine sade tasarımlı ince perdeleri seçin.
 2. Doğal ışık önemli. Bu nedenle yarı şeffaf yapıya sahip ve stor perde şeklinde asılan pilili güneşlikler kullanabilirsiniz.
 3. Kumaşınızı moda renkler arasından seçin. Mutfağınız küçükse, açık tonlardaki soğuk renkler, daha büyük bir görünüme sahip olmasını sağlar.
 4. Bambu, deniz yosunu ve diğer doğal lifli malzemelerle yapılmış natürel stor perdeleri kullanabilirsiniz. Ortama doğal ve modern bir hava katar.
 5. Mutfağınıza gelen gün ışığı direkt ve kuvvetli ise ahşap jaluziler ile bunu yumuşak bir şekilde engelleyebilirsiniz.
 6. Mutfakta mobilya ve beyaz eşyalar genellikle düz ve dikey çizgilerden
  oluşur. Bu keskin hatları yuvarlak kesimli perdelerle yumuşatabilirsiniz.
Yeşil mutfak perdesi modeli
Telamor

MUTFAK PERDESİNDE KUMAŞ DA ÖNEMLİ

“Mutfak perdesi kumaşı seçerken üzerinde durulması gereken iki temel konu var. Birincisi kullanım kolaylığı. Mutfaklar yemek pişen mekanlar olduğundan seçilen kumaşın yıkanabilir özellikte olması gerekir. Çünkü yemek pişme esnasında mutfakta bulunan tekstiller içine yağı ve kiri hapseder ve sıkça temizlenmesi gerekir.

Yıkama ile solmayacak, yıpranmayacak ürünler seçmek daha doğru olacaktır. Seçim için bir diğer önemli konu ise sizi mutlu edecek bir kumaş olması. Mutfak mobilyaları genellikle bir ya da iki renkten oluşmakta ve düz hatlara sahiptir. Bu yüzden mekana ruh verecek, sizin karakterinizi yansıtacak en önemli unsur perdeler ve zaten bir mutfağa girdiğinizde ilk etapta da perdeler dikkat çeker.

Gözünüz ton sür ton ve dingin bir tasarım istiyorsa yine mobilyanızın tonlarında fakat dikişle ya da kumaş özelliğiyle farklı bir tasarım seçin ki mutfağınız keyifli bir mekan olsun ve sizi yansıtsın. Modern bir mutfağı vintage bir dantel kullanarak klasikleştirebilirsiniz ya da klasik bir mutfağın klasikliğini modern bir katlama ile kırabilirsiniz.

Eğlenceli bir tasarım istiyorsanız renkli country kumaşlar mutfaklar için bire bir. Mutfak perdesi dikişi ile ilgili en önemli konu ise cam açılımına engel olmayacak bir uygulama yapılması. Mutfağın çok sık havalandırılması gereken bir mekan olduğunu unutmayın. Camı açıp kaparken perde uygulamanız sizi yormamalı ve engellememeli.

Camınız tezgah üstündeyse kısa uygulamalar yapmak kullanım açısından daha doğru. Görüntü açısından da dışarıyla temas halinde olmak mutfağınıza ferahlık katacaktır.”

Ahsen Kış Sarıtaş /Tela mor

MUTFAK PERDESİ MODELLERİ

Mutfak perdesi modelleri

MUTFAK PERDESİNİ SİZ DİKECEKSENİZ

 • Mutfak perdenizi kendiniz dikebilirsiniz. Vereceğimiz adımları izleyerek klasik modelde kısa perdenizi rahatlıkla dikebilirsiniz.
 • İlk önce nasıl bir perde isteğinize karar verin. Pencereyi ölçün. Uzunluk ve genişliğini not alın. Eğer perdenizin pencerenin altına sarkmasını istiyorsanız ölçüyü pervazın altından alın.
 • Perdeniz bol mu, az mı pileli olsun? Bol pile perdeyi zengin gösterir ama
  mutfakta bol pileli bir perdeye ihtiyacınız var mı, ne kadar kullanışlı? Mutfağınızın durumuna göre buna karar verin.
 • İhtiyacınız olan kumaş miktarını belirleyin. Eğer dökümlü bir perde istiyorsanız kumaşın pencerenizin genişliğinin iki ya da üç katı olması gerekiyor. Örneğin pencerenizin genişliği 60 cm ise 120 cm’lik bir kumaşa ihtiyacınız olacak.
 • Kumaşı serin ve düz bir yüzeyde ütüleyin. (Solmaya dayanıklı, kolay yıkanan ve yanmaz bir kumaş seçin.)
 • Bir kumaş sabunu ile, pencerenin ölçülerini, kumaş üzerine işaretleyin.
 • İşaretlediğiniz yerlerden kumaşı kesin.
 • Perdenin alt kısmını 1.25 cm’lik pay bırakarak içeri doğru kıvırın ve üzerine ütü basın. İç kısımlarında bozukluklar varsa onları giderin. Dikey olan kısımlarını da 1.25 cm içe çevirerek dikin ve ütüleyin.
 • Perdenin raya geçireceğiniz kısmını rayın kalınlığına göre ayarlayın. Yine aynı şekilde kıvırıp dikin ve ütüleyin.
Mutfak perdesi modelleri

PENCEREYE GÖRE MUTFAK PERDESİ MODELİ SEÇMEK

“Pencereniz eviyenin üzerinde yer alıyorsa burada kısa ya da stor perde kullanabilirsiniz. Eğer mutfak pencereniz vasistaslı değil de içeriye, tam açılıyorsa yana doğru çekilebilen bir perde seçmeniz gerekir, böylece açma kapama sırasında perdenin sıkışmasını engellersiniz.

Pencerenin yanında balkon kapısı da yer alıyorsa pencere perdesini kısa, balkonunkini uzun tutabilirsiniz. Ancak mutfak balkon kapıları sık sık açıldığından bu perdeyi sabitlerseniz rahat edersiniz.”

İkea İç Mimarı Esra Parlakulaş

2020 yılında en beğenilen perde modelleri: Perde seçerken dikkat!

Banyo dolabı modelleri – Daha şık teknolojik banyo ve mutfaklar