50 m2 ev turu

Ev turu: 50 metrekarelik bu evde işlevsel ve şık çözümler var!

Esra Kazmirci Mimarlık Ofisi’nin tasarımı bu daire; küçük metrekareli bir evin ne kadar işlevsel ve konforlu yaşam alanlarına sahip olabileceğine güzel bir örnek teşkil ediyor. Dekorasyon ise son derece modern ve şık…

BEKAR BİR İŞ ADAMININ EVİ

Konut projeleriyle tanıdığımız iç mimar Esra Kazmirci’nin son projelerinden bir olan The Mandarins Acıbadem’deki ev, yurt dışında yaşayan, bekar bir iş adamının İstanbul evi olarak tasarlanmış. Ev sahibi, Türkiye’ye yaptığı seyahatlerde evindeki konforu aradığı için bu küçük stüdyo daireyi satın almış.

TEK ODALI 50 M2 EV

Esra Kazmirci, “The Mandarins Acıbadem, inşaatı 2018’de tamamlanmış yeni bir yaşam kompleksi. İki bloktan oluşan modern rezidanstaki bu daire, tek odalı ve 50 m2. Ev sahibi senede sadece 5-6 defa İstanbul’a geliyor ve kısa süreli olarak bu evini kullanıyor.

Daha önce yakın bir arkadaşının evi ile biz ilgilenmiştik. Kendisi Türkiye’ye yaptığı seyahatlerde evi görüp çok beğendiği için bu daireyi satın aldığı zaman direkt bize geldi. Bize sadece ön bilgi verdi ve en ufak bir detaya dahi karışmadı. Sonra tüm evin tasarımı Esra Kazmirci Mimarlık ofisi tarafından anahtar teslim yapıldı,” diye anlatmaya başlıyor.

Salon kanepe Ikea’dan, yastıklar H&M Home ve Zara Home’dan, çift kelebek koltuklar Mudo Concept’ten. Parkeler Arttek’ten. Perdeler Perdesan’dan. Ayna altı ve televizyon ünitesi renk verilmiş meşe lambri olup üretimi Lonca Ahşap’a yaptırılmış.

Ayna üzerine tablo, mermer tablalı orta sehpalar ve deri bar tabureleri Mudo Concept’ten, kilim Yargıcı Homeworks’ten.

ODAYI BÜYÜK VE FERAH GÖSTERMEK İÇİN ÇALIŞILDI

“Eve ilk girdiğimizde, bakımsız değildi ancak sitenin yapmış olduğu bir inşaattı. Mutfak ve banyo tümüyle yeniden yapıldı. Daire küçük olduğu için inşaat işleri ve marangoz uygulamaları çok kısa sürede tamamlandı. Ayrıca, herhangi bir çizim için onay alınmaya gerek olmadığı için bu süre bizim ve müşterimiz açısından çok avantajlı oldu.

Evin iç mekanlarını büyütmek ve alanları ferah göstermek için bazı çözümler uygulandı. Salon dar uzun olduğu için solda karşılayan kanepe üzerine ayna yaparak mekan algısını genişletmek istedik. Açık mutfak-salon ile ilişkisini bar ile ayırarak hem fonksiyonel hem de şık bir konsept yarattık. Renk seçimlerimizde açık renkler kullanmaya özen gösterdik.

AHŞABIN DOĞALLIĞI KULLANILDI

Ahşabın doğallığını ve sıcaklığını katmak istedik. Evin aydınlatma sisteminde ise dekoratif aydınlatmaya ve gizli ışık kullanımına gittik. Açık tonda tül ve kenarı siyah bordürlü keten perde kullandık. Antre, banyo ve mutfakta mevcut zemin seramiğini bozmadan, salon ve yatak odasında parke değişimi yaptık. Etnik desenli açık tonlarda da kilim tercih ettik,” diye bahsediyor.

KULLANIŞLI VE SADE BİR EV

Evin dekorasyon tarzını modern ve dingin olarak ifade eden Esra Kazmirci, “Ev sahibinin istekleri açıkçası çok netti. Bu ölçekteki bir ev için kullanışlı ve sade bir çizgide kalmak istedik. Aksesuarlarla dekorasyona hareket vermeye çalıştık. Genel anlamda mekana katılan küçük dekoratif detaylar, severek tarafımızdan yerleştirildi.

Evin inşaat işlerinden mobilyalarına, aksesuarlarından mutfak eşyalarına ve hatta nevresim takımlarına kadar tüm seçimler ofisimiz tarafından yapıldı. Tüm dekorasyon alışverişini müşterimiz zevkimize güvendiği için tamamen bize bıraktı. H&M Home, Yargıcı Homeworks, Mudo Concept, Pera Bulvarı ve Hipicon gibi online alışveriş sitelerinden de ürünler aldık. İç mimari ve dekorasyon çalışmaları iki ayda tamamlandı ve ev sahibi evine sadece bavulu ile geldi. Yaşam Ocak 2019’da başladı,” diye ekliyor.

Yatak bazası İşbir Yatak’tan alınırken dolaplar Lonca Ahşap’a özel üretim yaptırılmış. Yatak üzeri füme ayna Okan Cam’dan. Başucu Stone Wall Light duvar aplikleri Tom Dixon marka. Perdeler Perdesan’dan, parkeler Arttek’ten ve kilim H&M Home’dan.

“NASIL BİR EVDE OTURMAK İSTERDİM?”

Esra Kazmirci, “Moda insanın kişiliğini ve tarzını nasıl yansıtıyorsa, içinde yaşanılan mekanların da aynı derecede bizi yansıttıklarını, değiştirdiklerini ve bizle beraber onların da değiştiğini düşünüyorum. Bir projeye başlarken ‘Bu evin sahibi ben olsam nasıl bir evde oturmak isterdim?’ diye düşünür ve ilerlerim. Çünkü benim için ev, kendimi güvende hissettiğim, dış dünyanın hızlı ve değişen mekanizmalarından koptuğum, huzurlu sığınma alanı.” diyor.

HAZIRLAYAN: RANA KORGÜL
FOTOĞRAFLAR: KADİR AŞNAZ

Bodrum’da 65 metrekarede sanatla dolu bir ev

Küçük ev dekorasyonu: 8 metrekarede yaşam