Örgü ile dekorasyon örnekleri ve fikirleri

Örgü ile dekorasyon örnekleri mi arıyorsunuz? Sezonun stil şifrelerinde karşımıza en kalın haliyle yünlü tığ ve örgü işleri çıktı. Sepetlerden şişe kılıflarına, yastıklardan puflara kadar hemen her yere nüfuz eden yünlülerle soğuk günlerin tadına varmaya hazır mısınız? Üstelik örgünün terapik bir etkisi de var.

Örgü ile dekorasyon
Kalın ipli yünlerde bol motif yerine yünün hamlığını ve yoğunluğunu daha iyi hissettirmek için düz ya da ters atkı, pirinç ve saç örgüsü motiflerini uygulayın.

MUTLU+SICAK BİR KIŞ

Yünlü battaniyeler, yastıklar en çok da yatak odasına yakışır. Sadece dokuları yüzünden değil, gerçekten soğuk gecelerde sarılıp yatmak çok keyifli olduğundan. Eğer elinizden geliyorsa siz de kendi kış masalınızı örebilirsiniz.

Örgü ile dekorasyon
Yatak odasında kalın yünlülerle zarif tığ işlerini birlikte kullanarak maskülen / feminen dengesini de sağlamış olursunuz.

ÖRGÜ DEKORASYON FİKİRLERİ

Örgü dekorasyon fikirleri arıyorsanız, birkaç önerimiz var. Küçük ahşap tabureleri, öreceğiniz yün kılıflarla kaplayabilir ya da hazır yünlü yastık kılıflarını kullanıp yine yün iplerle bağlayarak onları giydirebilirsiniz. Biz bu hediye paketi görüntüsünü de çok sevdik!

Çocuğunuzun bebeklikten kalan tığ işi eşyalarını hala saklıyorsanız ya da çeyinizinden kullanmadıklarınız varsa onları birer yastık kılıfına dönüştürebilirsiniz.

YÜN ÖRERKEN VE KULLANIRKEN BUNLARI BİLİN

El emeği yün örgülerinizi uzun süre bozulmadan kullanmak için örerken ve yıkarken bunlara dikkat etmelisiniz.

  • Örerken: Öreceğiniz modele göre ihtiyacınız olan yumak miktarı değişse de, kaba görünümlü örgü için 9 numara düz şiş, 12 numara yuvarlak kasnaklı şiş ve eğer tığ işi için 7, 11,15 numara tığlar kullanın.
  • Fazla motif yerine düz ve tek model örün.
  • Puflar için tek parça iç minder bulmak da zorlanıyorsanız, kılıfları sert dolgulu baş yastığına geçirebilirsiniz. (en az 3 adeti bir arada)
  • Kolay deforme olmaması için düz ve sık motifler tercih edin.
  • Kullanırken: Çok hassas dokulu ve deforme olmaya müsait olan el örme yünlüleri ılık suda ve elde yıkanması tavsiye ediliyor.
  • Normal yerine özel yün deterjanı ile yıkarsanız lifleri kabarır ve olduğundan daha hacimli görünür.
  • Yünlüleri kuruturken mutlaka düz bir havlu üzerine ya da tel kurutucular üzerine serin. Çünkü yün lifleri suyu kolayca emer ve ürün ağırlaşır. Asarak kuruttuğunuzda ise aşağıya doğru sarkarak kolayca deforme olur.
Örgü ile dekorasyon

ÖRGÜ İLE DEKORASYON VE YÜNSEL UYUM

Hemen her renkte yünden pek çok şey örebilirsiniz. Ancak iş dekorasyona gelince stilinize ve ana mekanlarda kurguladığınız renk kombinlerine göre seçimler yapın. Tıpkı burada olduğu gibi pastel tonlamalı bir evde krem, bej, bebek mavisi, pembe ve açık gülkurusu atmosferin dingin havasına katkı sağlıyor.

Artan iplerden ördüğünüz kalp, bebek, yıldız ya da hayvan figürlü amigurumileri iplere asarak dekoratif bir pano hazırlayabilirsiniz.

HER ŞEY ÖRGÜ YÜNE SARILSIN

Örgü ile dekorasyon

Sürahi, demlik ve şişeleri sarmalamak ve içindekileri sıcak tutmak için yumuşacık yünlüler elinizin altında hep bulunsun. Belki bir termos vazifesi görmüyor ama yün kılıfların uyandırdığı his içinizi ısıtır.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Demlik ve fincanlarınızı örgü giysilerle kişiselleştirin

El örgüsü retro yastık, battaniye ve koltuk şalları ile yaşam alanlarınızın dekorasyonunu özel kılmanız mümkün.

Dev örgü battaniye nasıl yapılır? Birkaç saatte battaniye yapımı