ev-gezmesi

Hollanda’da romantizmin nostaljiyle buluştuğu bir evdeyiz

Son güncelleme:

Hollanda’nın Maas Kenti kıyısında Sliedrecht adlı küçük bir kasabada yer alan Stephanie & Martijn Van Vuuren Çifti’nin evi, romantizmin retro stil ile buluştuğu detaylarla dolu.

İki kata yayılan ev, bir yıl süren restorasyon çalışmalarından sonra bugünkü halini almış.

Bir iç mimari, dekorasyon firmasının stil departmanında uzman olarak çalışan Stephanie Van Vuuren; bir nakliye firmasının finans bölümünde yönetici olarak çalışan eşi Martijn Van Vuuren ile birlikte şekillendirdikleri evi özgün bir yaşam alanına dönüştürmüş.

Duvarda konumlandırılan bir nişi odun saklama çözümü olarak değerlendiren çift, ısıtma sistemini tamamlayan bu dekoratif detayı fonksiyonel bir bakış açısı ile ele almış. Bu ısıtma sisteminin eşi ile birlikte evleri için gerçekleştirdikleri en güzel şey olduğunu belirten Stephanie, bu konuda da arkadaşlarından yardım aldıklarını ekliyor.

100 METREKARELİK, 1935’TE İNŞA EDİLEN 2 KATLI EV

100 metrekarelik bir alana yayılan ve 1935 yılında inşa edilen 2 katlı ev; içerisinde yer alan eski detaylar ile karakteristik bir görünüme sahip. Çift romantik bir balayı sonrasında satın aldıkları eve yerleşerek geniş çaplı bir renovasyona girişmiş. Çiftin en ufak ayrıntısına kadar yeniledikleri evin değişim hikayesi plastik pencereleri, muşamba kaplı zemin döşemesini ve eskimiş olan mutfağı yenileyerek başlamış.

Evin restorasyonu boyunca mekanın orijinal dokusunda bulunan vitray camlara dokunulmadan özgün bir dekorasyon anlayışı oluşturulmuş. Portekiz’den alınan doğal ahşap gövdeli, yumuşak pembe renkli tığ işi puf gibi karakteristik parçalarla mekanda romantik birer detay yaratılmış.

Stephanie, vitray pencereler gibi orijinal birkaç detay dışında neredeyse evin tamamını yenilediklerini ifade ediyor. Evin bir önceki sahibinin iç dekorasyonu ile ilgili son derece gurur duyduğu bu evi satın aldıklarında acil bir değişim kararı aldıklarını söyleyen Stephanie, eşi ile birlikte evi yenilemek anlamında birçok yaratıcı fikre sahip olduklarını fakat tamirat konusunda çok da becerikli olmadıklarını ekliyor.

Sıcak ve rahat bir oturma köşesinin yaratıldığı ev, kendine özgü bir karaktere sahip.

EVİN YENİLENMESİ 1 YIL SÜRDÜ

Mutfak konusunda, mimari yardım alınan evin yenilenmesi bir yıla yakın bir zamana yayılmış. Yenilendikten sonra modern, sıcak ve samimi bir atmosfere sahip olan evde yer alan çiçek motifleri, örgü yastıklar, mekana sıcaklık katan halılar, ahşap malzeme seçimi ve aksesuarlar evin geneline hakim olan stili de aslında deşifre ediyor.

Dekorasyon anlayışında samimi ve endüstriyel detaylara yer veren Stephanie, bunun evin geneline de yansıdığını ekliyor. Vintage mobilya ve aksesuarlara karşı olan beğenileri ile şekillendirdikleri bu evde, kendisine  ait olan ve Çin işi vazolardan oluşan mütevazi bir koleksiyona da yer vermiş.

Mesleğinin de bir parçası olarak evlerine ait bir tarz yaratma konusunda oldukça büyük bir heyecan duyan Stephanie, eşi Martijn’i eşyaları yenileme konusunda kimi zaman ikna etmek zorunda kalsa da çoğunlukla hemfikir olduklarını da yadsımıyor.

Floral desenler, ahşap detaylar, örme yastıklar, zemine sıcaklık katan dantel efektli halılar ve aksesuarlar ile mekanda samimi bir atmosfer sağlanmış.

Başta ev sahiplerinin de kullanma konusunda hemfikir oldukları ve kış aylarında konformist bir atmosfer sağlayan ısıtıcı; oturma odasını yenilerken bir diğeri ile değiştirilmiş. Balayı dönüşünde çifti oldukça etkileyen ve yaşam alanına romantizm katan ısıtıcının ilk kullanımdan sonra havalandırma konusunda profesyonel yardım alarak duvarda farklı çözüm oluşturdukları bir hikayesi de var.

Çift, onlara değişim konusunda her haftasonu yardımcı olan iki arkadaşlarına yeniledikleri zemin döşemeleri, pencere çerçeveleri ve banyonun tamamı ile ilgili çok şey borçlu olduklarını söylüyor.

Ev sahiplerine büyük keyif veren niş kullanımı banyoda da sürdürülmüş. Depolama alanı olarak kullanılan bölmeler havluların ve kozmetiklerin saklandığı fonksiyonel bir alana dönüştürülmüş.

KİŞİSEL ZEVKLERLE ŞEKİL ALAN YAŞAM ALANI

Çiftin kişisel zevkleri ile şekil bulan bu yaşam alanı, ikinci el eşyaların yarattığı nostalji ile daha da özgün bir karaktere bürünmüş. Bit pazarından alınmış nostaljik desenli fincan ve tabak ile ev sahibesinin annesi tarafından yapılan tığ işi bardak altlığı, evdeki özel detaylardan.

Zeytin rengine boyalı duvarın önüne işlenmemiş ahşaptan tasarlanmış ikinci el bir dolap yerleştirilirmiş. Ağaç gövde desteği ile oluşturulan lambader ise natürel stildeki okuma köşesinin en göz alıcı parçaları arasında dikkat çekiyor. Çiftin ikinci el eşya satan bir dükkanda bulduğu metal tekerlekli endüstriyel palet, kahve sehpasına dönüştürülmüş. Yıpranmış görünümünün ardında oldukça sağlam olan bu sehpa ile mekandaki ahşap kullanımı desteklenmiş.

YEMEK MASASI HURDA AHŞAPTAN TASARLANDI

Sağlam yapısı ve endüstriyel detayları ile öne çıkan yemek masası, hurda ahşaptan tasarlanmış. Endüstriyel mobilyaları romantik detaylarla bir arada kullanmaktan hoşlanan Stephanie, geniş oturma kapasitesi ile kalabalık misafir gruplarını bile rahatlıkla ağırlayabileceği bu masayı, bir mağazada şans eseri bulduğu sandalyelerle eşleştirmiş.

El işi detaylardan hoşlanan Stephanie’nin zevkini yansıtan ve evin her köşesinde kendini ele veren süslemeler ve özel tüyler dekorasyona farklı bir soluk katıyor.

BANYO DEKORASYONU

Banyoda konumlandırılan ahşap merdiven gibi detaylarla fonksiyonelliğin yanı sıra sıcak bir görünüm sağlanmış.

1930’lu yıllara tarihlenen evin yünlü dokulara ve ekoseli tekstillere bolca yer verilen yatak odası sevimli bir balkona açılıyor.

METİN VE FOTOĞRAFLAR: GAP INTERIORS/JELTJE JANMAAT
HAZIRLAYAN: SELMİN ÜNVER ESER

Küçükçekmece’de 2 katlı 4+1 ve 280 metrekarelik evdeyiz