Nasıl bir nevresim takımı? Natürel mi sentetik mi? Artıları ve eksileri

Son güncelleme:

Sağlıklı bir beden ve zihin sağlığı, yani kaliteli bir yaşam için uyku faktörü anahtar bir rol üstleniyor. İşte sırf bu sebeple doğru nevresim takımı da… Biz de bu ay, sentetik ve natürel nevresimleri karşılaştırıp artı ve eksilerini çıkardık.

İlginizi çekebilir: Yatak böcekleri: Odanızdaki bu koku bir istila uyarısı olabilir

SENTETİK NEVRESİM TAKIMI ÖZELLİKLERİ

Sentetik malzemeler için, günümüz modern dünyası için geliştirilmiş mucize malzeme ve biraz da hayat kurtarıcı kahramanlar dersek sanırım çok da abartmış olmayız. Çünkü konfordan ödün vermeksizin kullanımı bu kadar pratik bir malzeme icat etmek alkışı hak ediyor. Eğer çok koşturmacalı bir hayatınız varsa ve hızlı bir çözüm arıyorsanız sentetik nevresimler aradığınız ürün olabilir.

DAYANIKLI

Eğer spor yapan biriyseniz bilirsiniz. Spor giysiler her zaman en yüksek performansı sergilemek için geliştirilmişlerdir. Çok zor yıpranırlar. En ağır sporlarda aylarca bazen yıllarca kullandığınız giysileriniz olur. Üstelik hafiftirler ve nefes alırlar. İşte sentetik nevresimler de benzer bir performans sergileyerek dayanıklı bir alternatif olurlar.

HESAPLI

Nevresim takımı satın almak bizce ciddiye alınması gereken bir mesele. Doğru uyku konforu için yumuşak ve rahat edebileceğiniz bir seçeneği en hesaplı yoldan satın almaksa tam anlamıyla akıllı bir alışveriş olur diyebiliriz.

AİLE DOSTU

Kalabalık aileler için daha iyi bir seçim olamaz diye düşünüyoruz. Düşünsenize her bir aile üyesinin yatak tekstillerini aynı anda yıkıyorsunuz… Elbette hızlı kuruyan, özel bir yıkama talimatı gerektirmeyen seçenek en pratiği olacaktır. Burada da oklar yine sentetik nevresimleri gösteriyor. Benzer şekilde evde evcil hayvanları olanlar için de bol yıldızlı bir seçenek. Çünkü hijyen için sık sık yıkamanız; ancak yapısı sayesinde kolay kolay bozulmayan bir seçim yapmanız gerekiyor. Sentetik nevresimler bu anlamda da akılcı bir tercih.

ANTİ ALERJİK

Yeni geliştirilen teknolojik kumaşlar ya da teknolojik buluşlar sayesinde sentetik nevresimlerin en büyük artılarından biri olarak da anti alerjik yapılarını sayabiliriz. Hem ciltte hem de nefes alıp verme esnasında oluşabilecek alerjik durumları tamamen yok etmeyi başaran opsiyonları var.

NATÜREL NEVRESİM TAKIMI ÖZELLİKLERİ

Yaşamın 1/3’lük kısmı uykuda geçiyor. Toplam yaşam ömrümüzü düşünürsek bu sürenin ne kadar uzun olduğunu kavramamız çok uzun sürmeyecektir. İşte sırf bu yüzden, hayat sentetik nevresimlerde uyumak için sizce de fazla kısa değil mi? Sürdürülebilir gelecek konusundaki farkındalıklar bizi fazlasıyla organik ve doğa dostu seçimler yapmaya itiyorken natürel dokulu nevresimler satın almak tartışılmaz bir konu diyebiliriz.

KLİMATİK BIR UYKU ORTAMI

Natürel dokulu nevresim takımları, sentetik nevresimlerin aksine vücut ısısını düzenleyerek klimatik bir ortam sağlar. Yani soğuk kış günlerinde ısınır, sıcak yaz akşamlarında ise serinlersiniz. Uyku esnasındaki vücut ısısının değişken olmaması da sağlıklı ve konforlu bir uyku için ilk madde. Sentetik nevresimler ısıyı ve teri vücut içine hapsederler. Oysa natürel dokulu nevresimler teri dışarı tahliye ederler. % 100 pamuk gibi natürel dokulu nevresimler vücuttaki ısıyı emerek vücudun serin ve kuru kalmasını sağlıyor. Eğer sabahları terli ve yapış yapış bir hisle uyanıyorsanız natürel bir nevresim takımı edinmenin tam zamanı demektir. Şimdi esas şaşırtıcı olan kısım geliyor: Pamuk nasıl ki yaz aylarında vücuttaki ısıyı emiyorsa soğuk kış gecelerinde de tam tersi şekilde vücut ısısının dışarı kaçmasını engelleyerek vücut sıcaklığını korumaya yardım eder.

DOĞA DOSTU

Söz konusu üretim olduğunda burada kural genellikle şöyledir: Doğadan gelen şey, doğaya döner. İşte natürel nevresim takımları böyle. Doğada çözünebilir ve dönüştürülebilirler. Yani bir nevresim takımı bir sonraki hayatında pekala bir kilim olabilir!

SÜRDÜRÜLEBİLİR

Plastik esaslı sentetik malzemelerin dünyamız üzerinde bıraktığı karbon ayak izi her bir natürel nevresim takımıyla ciddi oranda azaltılabilir. Mutlu yarınlar için, natürel nevresimler mutluluk veren bir seçim.

HER YERDE BULUNABİLİR

Organik ve natürel kelimeleri gözünüzü korkutmasın. Çünkü aslında burada kastedilen % 100 keten, % 100 pamuk % 100 yün gibi natürel dokular. Her yerde kolaylıkla ve ulaşılabilir fiyatlarda bulabilirsiniz.

HAZIRLAYAN- İLKE YILMAZ

Sağlıklı bir yatak odası için dikkat edilmesi gerekenler

Yatak odasında yetiştirilebilen bitkiler nelerdir? İşte 13 örnek