Muz kabuğu suyu çiçeklere nasıl verilir? Hangi çiçeklere faydalı

Muz kabuğu suyu çiçeklere nasıl verilir ve hangi çiçeklere iyi gelir? Faydaları ya da zararları nelerdir? Ne sıklıkla kullanılabilir? Nasıl uygulanır? Bitkili Evim’den Naz Irmak Saf yanıtladı.

Son yıllarda gıda olarak tükettiğimiz organik atıkları değerlendirmek ve doğaya geri kazandırmak için bazı uygulamalar yapılıyor. Özellikle organik atıklar son yıllarda bitkiler için belli bir işlemden geçirilip bitkiler için besin takviyesi olarak sık kullanmaya başladı. Fakat bazı uygulamaların yararı olabileceği gibi geri dönülmez zararları da söz konusu olabiliyor. Bunlardan biri de muz kabuğu suyu uygulaması.

MUZ KABUĞU SUYU ÇİÇEKLERE İYİ GELİR Mİ?

Muz kabuğu suyu çiçeklere nasıl verilir

Muz kabuğu suyunun etkisinin herhangi bir bilimsel çalışması yok. Bu nedenle bitkiler için yararlı ya da zararlı diyebilmek biraz güç. Fakat muzun yüksek oranda bünyesinde barındırdığı potasyum bitkilerinde sevdiği bir element. Fakat her bitki türünün element ve vitaminlere ihtiyacı farklılık gösterir. Yine bunların eksikliğini tespit etmek ve ona göre takviye yapmak oldukça güçtür. Yani kafamıza göre 1 litrelik bir muz kabuğu suyunu herhangi bir bitkimize direk uyguladığımızda o bitkide olumsuz durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Peki bitkilerde potasyum eksikliğini nasıl anlayabiliriz? Bitki bünyesine fazla alındığı takdirde ne gibi olumsuzluklarla karşılaşırız?

  • Potasyum, bitkilerde meyve kalitesi, renk, koku ,aroma, dayanıklılık, hastalıklara karşı dayanım gibi önemli birçok şeyi etkileyen en önemli elementtir.
  • Bitkilerde potasyum eksikliği öncelikle yaşlı yapraklarından belli olur. Yaşlı yaprakların kenarında ve uçlarında sararma ve kuruma şeklinde görülür. Yaprakta yeşil renkte mevcuttur. Yani dıştan içe doğru kuruma, sararma ve yeşil renkli bir görünüme şahit olursunuz.
  • Yine bitki cansız ve yorgun bir görünümde olur. Susuz kaldı sanıp su verirsiniz yinede toparlanamaz.
  • Hastalık ve zararlılara karşı direnci azalır, mücadele edemez hal alır.

Eğer potasyum bitkide fazla bulunursa ya da bitki bünyesine fazlasıyla alırsa bu sefer magnezyum alımı azalacak bu da bitkinin yeni tepe sürgünlerinin gelişimini yavaşlatacaktır. 

MUZ KABUĞU SUYU ÇİÇEKLERE NASIL VERİLİR?

Muz kabuğu suyu topraktaki potasyum eksikliğini kapatır mı? Evet eksikliği giderebilir ama başta da bahsettiğimiz gibi toprakta ne kadar bir kayıp söz konusu bunu ev koşullarında tespit edebilmek çok zordur. Bu nedenle muz kabuğu suyunu eğer uyguluyor ya da uygulamak isterseniz çok az miktarda uygulama yapmalısınız. Yoksa fazla kullanım nedeniyle bitki gelişiminde gerilemeye şahit olabilirsiniz.

İç mekan bitkileri için bu tarz uygulamaları pek önermiyoruz. Bunun nedenlerinden biri iç mekanda bitkilerini yeteri kadar havalandırmayı ihmal edenler olabiliyor. Bu da ne yazık ki toprak kalitesini bozabiliyor ya da toprak karışımı kalitesi düşükse sineklenme, küflenme, mantar gibi sorunlara davetiye çıkartabiliyor.

Dış mekan bitkileri için uygulanabilir. Fakat bir besin gibi düşünülüp altı ayda bir ya da yılda bir defa potasyum eksikliği yaşadığını düşündüğünüz bitkilere uygulama yapabilirsiniz.

Pirinç suyunun çiçeklere faydaları nelerdir? Bitkilerde kullanımı

https://www.evimdergisi.com.tr/pirinc-suyunun-ciceklere-faydalari-nelerdir-bitkilerde-kullanimi/