mutluluk-evde-başlar
mutluluk-evde-başlar

Mutluluk evde başlar! İşte evde keyifli ortamlar oluşturmanın yolları

Artık evlerimiz daha çok hayatımızın merkezinde ve her zamankinden daha çok evdeyiz. O yüzden küçük bütçelerle onu güzelleştirin, daha keyifli hale getirin, farklı ihtiyaçlarınız için dönüştürün, değiştirin. Kendiniz ve aileniz için, “yeni normalde” evde köşeler yaratın.

Mesela balkonda restoran havası, salonda bir kahve köşesi, banyoda tüm yorgunluğunuzu alacak bir spa ortamı, yatak odasında konforlu ve rahatlatan bir otel havası ya da hem siz hem çocuğunuz için yaratıcı ve motive edici bir çalışma alanı düzenleyin.

Daha da önemlisi yaşam alanlarınızda yapmaktan hoşlandığınız şeyler için yer açın. Bu sayede mutluluğun dozunu da kat be kat artırmış olacaksınız.

HOBİLERE VE YENİ AKTİVİTELERE ZAMAN AYIRAMIYOR MUSUNUZ?

Hep zayıflamak istediğinizden bahsedip aslında bir türlü gidip spora başlayamayanlardan mısınız? Ya da hep daha fazla kitap okumanız gerektiğini biliyor ama bir türlü yeterli zamanı bulamıyor musunuz? Aşağı yukarı hepimizin çok büyük meşguliyetleri var.

Bu sebeple hobilere, yeni aktivitelere çoğunlukla hiç vakit bulamıyoruz.
Peki yeni hobilerin sizi aslında şu an olduğunuzdan daha mutlu, sakin
bir insan yapacağını bilseydiniz? Bu konuyla ilgili en iyi haber ise şu: Tüm
bunların tamamını evde yapabiliyor olmak… Hatta dışarı çıkmamız
gerekmiyorsa hepimizin kendimize ayırabileceğimiz vakit neredeyse iki
katına da çıkıyor. Yapmanız gereken tek şey, hobileriniz için de evinizde alan yaratmanız. Bu alanları organize ettikten sonra artık bahanemiz de kalmayacak.

Hobi köşesi nasıl yapılır? Evde hobilerinize yer açın yazımız da ilginizi çekebilir.

DAHA FAZLA OKUMAK İSTİYORSANIZ

Kitap okumak için aslında evde bir köşe oluşturmak gerekmiyor. Tek yapmanız gereken kitabını alıp konforlu bir koltuk bulmak. Pek tabii ki iyi bir okuma lambası ve fincanınızı koyabileceğiniz bir yer de olsun, ki bunun için de hepimizin evinde az çok bir yan sehpa vardır. Bir pencere kenarı bile kitap okumak için harika bir alan olabilir.

Pencereden gelen gün ışığını olabildiğince değerlendirebilir, fincanınızı da pencere kenarına koyabilirsiniz. Kitap okuma alanı ile ilgili en büyük sıkıntı gerçekten ilginizin dağılmayacağı alanı tespit edebilmek. Televizyon açıkken ya da devamlı instagram gönderileriyle yanıp sönen bir telefon baş ucunuzdayken bunu yapmak imkansızdır.

Kara tahta boyası, Nippon Paint.

Teknolojiden arındırılmış bir alan belirleyin. Evde atıl gibi duran ve dönüştürebileceğiniz köşeler belirleyin. Buraya bir koltuk ya da rahat bir sandalye, lamba ve yan sehpa ilavesi ile köşenizi oluşturun. Ayrıca raf sistemleri ya da mini bir kütüphane ile alanı tamamen tematik bir köşeye de çevirebilirsiniz.

Okuma köşesi dekorasyonu: 20 örnek model ve 15 adımda okuma köşesi hazırlığı yazımız da ilginizi çekebilir.

YEMEK YAPMANIN ABC’Sİ

İşte geçen yoğun bir günün ardından mutfakta yemek yaparken yaşadığınız
kabuslar “Masterchef”tekinden daha fazla mı? Ama bir kez yemek yapmaya başladığınızda hem masraflarınızın azaldığını fark edersiniz hem de daha sağlıklı besleniyor olmanın mutluluğunu yaşarsınız. Hatta bir bakmışsınız şeflere bile rakip olmuşsunuz!

Eğer yemek pişirmeyi ideal hale getirecek yepyeni bir mutfağa sahip olamıyorsanız mutfakta yapabileceğiniz bir dizi bütçe dostu fikir var. İkinci el satış yapan sitelerden iyi bir fırın alabilirsiniz. Davlumbazınızı yenileyebilirsiniz. Malzemeleriniz her an elinizde olsun diye açık raf sistemi ilave edebilir ya da tezgah arasında kancalı sistemlerle basit düzenekler yaratabilirsiniz.

Dolaplarınızın içini elden geçirin. Sos tencereleri, tavaları ve tencereleri
kullanım şekillerine göre gruplandırın. Tezgahınızın üzerinde pratik tariflerin yer aldığı bir yemek kitabı bulundurun. Yemek pişirirken mutlaka sevdiğiniz şarkıları çalmayı unutmayın.

DAHA FAZLA HOBİLERİNİZLE UĞRAŞMAK İSTİYORSANIZ

Belki örgü örmek, belki resim… Hobininiz ne olursa olsun herhangi bir şey ile konsantre bir şekilde uğraşmak ruhunuzu büyük ölçüde iyileştirir, sizi zihinsel açıdan da dinlendirir. Komple bir hobi odası olmasa bile bir köşede bir hobi masası kurgulayabilirsiniz. Yatak odanızda bir köşe bile olabilir bu… İnce bir dresuar fazlasıyla işinizi görecektir.

Flower by Drew.

Birkaç düzenleyici ya da tekerlekli raf sistemleriyle gerekli malzemelerinizi
saklayacak alan yaratabilirsiniz. Mantar ya da mıknatıslı bir pano ise önemli hatırlatıcıları, size ilham veren fikirleri bir arada tutmanızı sağlar. Eğer evin içinde yer bulamıyorsanız, mesela balkonu cam ile kapatmışsanız, burada bile bir hobi köşesi oluşturabilirsiniz.

MEDİTASYONA BAŞLAMAK İSTİYORSANIZ

Meditasyon yapmanın en güzel tarafı onu her yerde yapabiliyor olmak.
Ama ilk kez yapacaksanız etrafta düşüncelerinizi ve konsantrasyonunuzu
bölen hiçbir şey olmaması önemli. Teknolojik ya da elektronik aletlerin
olmadığı bir noktada olması önemli. Mesela makineniz çamaşırları sıkarken ya da çocuklarınız son ses oyun oynuyorken meditasyon yapamazsınız.

H&M Home.

Yatak odası meditasyon için ideal bir lokasyon diyebiliriz. Yardımcı olması
açısından birkaç mum yakabilir ve yatağınıza uzanabilirsiniz. Ayrıca ışığı
tamamen bloke etmesi için kalın perdeler tercih edebilirsiniz. Benzer
şekilde uyku maskesi de bu konuda yardımcı olabilir.

DAHA FAZLA EGZERSİZ YAPMAK İSTİYORSANIZ

Egzersiz yapmak için önce şartları kolaylaştırmak gerekiyor. Bu sebeple aslında evde egzersiz yapmaktan daha motive edici bir şey olamaz. Dışarı çıkmanıza, araba kullanmanıza, trafiğe girmenize gerek yok. Hatta spor kıyafetleriniz içinde nasıl göründüğünüz de sorun değil, sizden ya da aile üyelerinden başka hiç kimse nasıl olsa sizi görmüyor olacak. Eğer akıllı bir televizyonunuz varsa rahatlıkla internete bağlanabilir, youtube üzerindeki egzersiz kanalları sayesinde günlük egzersiz planınızı oluşturabilirsiniz. Zorlu karın programlarından, yoga derslerine kadar hemen hemen her türlü içeriğe kolaylıkla ulaşmak mümkün. Kanepenizin yanına bir mat sermeniz yeterli. Birkaç el ağırlığı da ayarlarsanız ekipmanınızı sağlamış olursunuz.

Tabii spora başlamadan önce orta sehpanızı alandan uzaklaştırmayı unutmayın. Ama zaten bu da bir nevi spor sayılmaz mı? Hava güzelse tempolu yürüyüşler yapabilir ya da matınızı bahçeye taşıyabilirsiniz.

Yemek keyfini artıran konfor tüyoları