Mutfak ansiklopedisi

Mutfak ansiklopedisi aklınıza takılan soru işaretlerini bir bir yanıtlayacak. Evim Dergisi arşivinden…

Hem hayalinizdeki hem de ihtiyaçlarınıza yanıt veren kullanışlı bir mutfağa sizi götürecek, A’dan Z’ye bir mini rehber işinizi kolaylaştırır. Bilgilerimizi güncellemekte fayda var.

ALANLARA AYIRIN *

Her şeyin erişilebileceği doğal bir mutfakta iyi bir iş akışı için, dolapları ve cihazları üç bölgeye göre ergonomik bir çalışma üçgeni içerisinde yerleştirmek yararlı olur: Depolama, yıkama ve pişirme..

BULAŞIK MAKİNESİ/BUZDOLABI *

Su ve enerjiden, en değerli şey olan zamandan ve elbette paradan tasarruf etmek için iyi bir fırsat. Mutfakta bütünsel bir görünüm oluşturmak için entegre modelleri deneyin. Bulaşık makinesi kullanmak yılda yüzlerce ton su tasarruf etmenizi sağlayabilir. Buzdolapları ise; gelişmiş enerji verimliliği, ayarlanabilir raflar, entegre hava temizleme sistemi ve gıda tazeliğini koruyarak besin maddelerini hızlı dondurma gibi özellikleriyle hayatı daha konforlu kılıyor.

CAM DOLAPLAR *

İç aydınlatmalı cam kapılı dolaplar, en güzel tabaklarınızı, bardaklarınızı ve servis takımlarınızı sergilemenin davetkar bir yolu.

ÇİFT KULLANIMLI ÜRÜNLER *

Mutfağınızda istiflenebilir kupalar, su tasarruflu musluklar ve depolama bankları gibi, aksesuarlardan armatürlere, hayatı kolaylaştıran çift amaçlı ürünler tercih edin.

Koçtaş.

DUVARDA DEPOLAMA *

İster parlak metalik, ister doğal bambu tercih edin, kendi dikey depolama çözümünüzü raylar, kancalar, konteynerler ve raflarla oluşturarak görsellik ve işlevi birleştirin.

EVİYELER *

Hepsi de mükemmel işlevlere ve zamana uygun stillere sahip seramik, kuvars kompozit ve paslanmaz çelik malzemelerden üretilmiş eviyeler arasından seçim yapabilmenizden daha güzel ne olabilir ki?

FIRIN *

Solo ya da ankastre, programlanabilir, kendi kendini temizleyen bir fırın ile mutfağınızda çok daha lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

GENİŞ YÜZEYLER *

Mutfağınızda her zaman geniş yüzeylere sahip olamayabilirsiniz. Ama kullanacağınız malzemelerle alanı daha geniş gösterme şansına sahipsiniz. Açık renk ve parlak malzeme her zaman işinizi kolaylaştırır.

Ikea.

HER ŞEY YERLİ YERİNDE *

Dağınıklığı ortadan kaldırarak alanı en iyi şekilde kullanın. Raylar, kancalar, tutucular, standlar gibi akıllı duvar depolama çözümleriyle kendinize kullanım için daha fazla alan yaratın.

IŞIK *

Tavanda ya da yerde, spot ya da aplik tarzı uygulanan entegre mutfak aydınlatmaları mekanı güzelleştirmenin en pratik ve parlak yollarından biri.

KİLER *

Yüksek kiler dolapları, sayısız göz ve çekmece seçeneği sunuyor, böylelikle dikey alanın her santiminden en üst düzeyde yararlanabilirsiniz.

LAKE KAPLAMA *

Dolap kapaklarınızı lake kaplama yaptırırsanız hoş ve yansımalı bir görüntüye sahip olabilirsiniz. Ayrıca bu kaplamanın oldukça sağlam olduğunu da atlamayın.

MODÜLER MUTFAK *

Mutfak ansiklopedisi: Farklı genişlik, derinlik ve yüksekliklerle tasarlanmış dolap, çekmece ve açık raf seçimleri ile değişip dönüşen mutfaklara sahip olabilirsiniz.

Mopa Mutfak.

NEM VE KÜF *

Islak hacimler arasında olan mutfakta nem ve küf oluşu kaçınılmaz. Gerekli önlemleri alın. Duvarda nem ve küften koruyan bir boya kullanmak, iyi ve doğru bir havalandırma sistemi kurarak bunu sağlayabilirsiniz.

OCAK *

Önemli olan ocağın ne ile çalışacağı; gazlı, elektrikli, indüksiyonlu… Kullanımda elektrikli ocaklar tüplü ocaklardan ucuz, doğalgazlı ocaklardan ise daha pahalı bir maliyete sahip. İndüksiyonlu ocaklar ise enerji tasarrufu sağlıyor, ancak daha pahalı.

ÖZELLİĞİ OLAN AKSESUARLAR *

En sevdiğiniz renklerde Amerikan servisler, renkli sergileme kutuları kullanarak veya yaratıcı kaplarda bitkiler düzenleyerek kişisel dokunuşlarla karakterinizi yansıtın.

PLANLAMA *

Mutfak ansiklopedisi: Planlamayı yaparken gün ışığı, mutfağın verileri ve teknik detaylar önemlidir. Ölçme, yerleştirme, montaj ve birleştirme işlerinde gerektiğinde profesyonellerden destek almayı düşünün. Çünkü yanlış bir planlama mutfağın yeni baştan yapılmasına bile sebep olabilir.

Tchibo.

RAFLAR *

Kâğıt havlu ve baharat tutucular, baharat rafları, ot kutuları ve bulaşık kurutucular… Hepsini mutfak büyüklüğünüz ne olursa olsun daha fazla çalışma alanı için duvara monte edebilir ya da bu gibi ürünleri raflara dizip raylara asabilirsiniz.

SERVİS ARABASI *

Servis arabasını mutfağınızda farklı işlevlerle de kullanabilirsiniz. Tencere ve tavalarınızı ya da temizlik malzemelerinizi üzerine yerleştirebilirsiniz.

ŞEF BIÇAKLARI *

Dilimleme ve küp küp doğrama işlerinde kolaylık için yüksek kalitedeki şef bıçaklarını tercih edin.

TEZGAH *

Laminant, ahşap, granit ya da kuvars? Günlük yaşamda bir tezgahtan ne beklediğinizi düşünün ve hangi malzemelerin, stilin ve işlevselliğin sizin için uygun olduğuna karar verin. Mutfakların kahramanı ada tezgah ünitesi ile yemek yeme ve depolama alanlarınızı genişletebilirsiniz. Bu alan; bir tarife dalmak, arkadaşlarla kahve içmek gibi bir çok şey için mükemmel bir köşe olabilir.

Silverline.

UFAK TEFEK ÇÖZÜMLER *

Mutfağınızda yeterli dolabınız yoksa küçük tel dolaplar bakliyat kavanozlarınızı saklamak için işinize yarayabilir. Kutuları ise tarif kitaplarınızı bir arada tutmak için kullanabilirsiniz.

VASİSTAS *

Mutfakta havalandırmayı desteklemek ve dapa pratik bir kullanım için pencerenizi vasistaslı yaptırın. Alan dar olduğunda pencere tam açılmayabilir, ancak vasistas sayesinde ortamı rahatlıkla havalandırabilirsiniz.

YEMEK KÖŞESİ *

Mutfakta yemek yiyecek alanınız yok mu? Bank kullanarak ufak da olsa samimi bir köşe oluşturabilirsiniz. Ya da duvara monte edilip açılıp kapanabilen bir masa düşünebilirsiniz.

ZEMİN *

Mutfakta farklı zemin kaplama alternatifleriniz mevcut. Ancak temizlik ve dayanıklılık açısından en kullanışlı olanı seramik zeminler.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

MUTFAK VE BANYO İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ *

Mutfak ansiklopedisi içeriğini beğendiyseniz, mutfak için daha fazla dekorasyon önerisi ve pratik çözümlere “Banyo & Mutfak” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sebze bahçesi kurarken dikkat edilmesi gereken 10 kural

dekoratif-mantar

Dekoratif mantar saksı nasıl yapılır?