çimstone-mutfak
çimstone-mutfak

Çimstone nedir?

Çimstone tezgah son zamanların en popüler tezgahlarından biri. Pek çok farklı alanda kullanılan çimstone, dayanıklılığı ile dikkat çekiyor. Peki çimstone nedir? Neden en fazla tercih edilen tezgah modellerinden biri oldu? Hangi alanlarda kullanılıyor?

ÇİMSTONE NEDİR?

Çimstone, kuvars esaslı kompoze bir taş türüdür. Kuvars, doğadaki en sert mineral taş çeşitlerinden biridir.

Kompoze taş, doğal taşların sahip olduğu kılcal çatlak, kolay aşınma, kırılganlık, su emme ve kimyasallara reaksiyon gösterme gibi negatif etkilerinden arındırılan taş türlerine verilen addır.

ÇİMSTONE NERELERDE KULLANILIR?

Günümüz teknolojisi ile birleştirilerek hazırlanan çimstone, banko, tezgah, zemin, cephe, merdiven gibi birçok yüzeyde kullanılabilme özelliğine sahiptir.

Taş olması dolayısıyla sıvıyı emmeyen ve leke tutmayan çimstone, belirli asit ve bazların yaratacağı yıpratıcı etkilerine karşı da yüksek bir dayanınıklığa sahiptir.

ÇİMSTONE NASIL RENKLENDİRİLİR?

Çizilme, doku zedelenmesi, aşınma gibi konularda da yüksek dayanıklılık gösteren çimstone, pigmentler yardımı ile renklendirilebilir. Çimstone taşına ayna, cam, deniz kabuğu, bazalt, pirinç talaşı gibi farklı malzemeler ile efektler verilebilir.

Doku ve renk konusunda zengin bir skalaya sahiptir. Böylelikle birçok tarza ve ev dekorasyonuna kolaylıkla uyum sağlar.

ÇİMSTONE TEZGAH EN ÇOK TERCİH EDİLENLERDEN

Çimstone, hijyenik ve kullanışlı olmasından dolayı genellikle mutfak ve banyo tasarımlarında kullanılır. Yapısı gereği kullanıldığı alana modern bir hava katar.

Çimstone tezgah
Çimstone tezgah

BANYODA, MUTFAKTA VE DAHA PEK ÇOK ALANDA KULLANILIYOR

Banyo ve mutfakların yanı sıra merdiven basamaklarından sehpalara, yüzeylerden dolap kapaklarına kadar geniş bir skalada ana materyal olarak kullanılabilir.

Çimstone levha olarak üretilir ve üretim süreci başlangıcında doğal kuvars tanecikleri sıkıştırılarak granül haline getirilir.

ÇİMSTONE TEZGAH NEDİR?

Çimstone tezgah, parlatma ve cila gibi özel bakıma ihtiyaç duymaz. Gözeneksiz olduğundan ve leke tutmadığından dolayı temizlemesi kolay hijyenik bir materyaldir.

Çizilme ve aşınma benzeri darbelere karşı dayanıklılık gösterdiği için bulunduğu alanı her daim yeni gibi gösterir. Yalnızca günlük ve basit bir bakım ile çimstone uzun yıllar boyunca parlaklığını ve estetik görünümünü koruyacaktır.

ÇİMSTONE TEZGAH KOLAYLIKLA TEMİZLENİR

Ağır kimyasallar içeren temizlik malzemelerine gerek duyulmaksızın nemli bir bez ile kolaylıkla temizlenebilir. Dilerseniz ufak bir bulaşık deterjanını nemli bir beze dökerek çimstone mutfak tezgahında maksimum hijyen elde edebilirsiniz.

Kuruduğunda çıkması zorlaşan lekeler için bir spatula yardımı ile lekeyi yüzeyden kazıyarak evinizde bulunan herhangi bir yüzey temizleyicisini süngere dökerek yüzeyi narince ovabilirsiniz.

NASIL TEMİZLENMELİDİR?

Çimstone yüzeyinin parlaklığını koruması adına yüzeyi temizledikten sonra iyice durulamalı ve yüzeyi ıslaklık veya nemden arındırarak kuru bir şekilde bırakmalısınız.

ÇİMSTONE TEZGAH ÖNERİSİ – DEĞİŞİKLİK YAPMADAN ÖNCE ONA SORUN

Çimstone ile ilgili “Ev terapisti” sayfamıza gelen soruları ve yanıtlarını aşağıdaki linkten görebilirsiniz. Çimstone tezgahta hangi renk seçilmelidir? Hangi tezgahlar önerilir? Yanıtlar Ev terapisti’nde…

BANYO VE MUTFAK ÖNERİLERİ

Daha fazla mutfak ve banyo önerileri için “Mutfak & banyo” kategorimize göz atabilirsiniz.