Mükemmel mutfak için 3 stil, 5 adım

Mutfağınızı yenilemek için dekorasyon önerileri mi arıyorsunuz? 5 adımda mutfağınızı yenileyebileceğiniz dekorasyon fikirlerini Evim Dergisi arşivinden derledik:

Dağınık ve modası geçmiş mutfağınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? O zaman tercihlerinizi gözden geçirin, seçenekleri üçe indirin ve beş adımda uygulamaya başlayın.

İşte mutfak için dekorasyon adımları…

KOYU RENKLİ VE DRAMATİK

Cesur olun, zengin tonlarla klasik ve baş döndürücü bir görünüm kazandırın.

 1. CESUR OLUN Koyu renkleri mutfağa adapte ederken cesur olmak gerekiyor. Ancak turuncu, pembe ya da mor gibi çok vurgulu renkler yerine, lacivert, orman yeşili, bordo gibi daha klasik tercihleri deneyin ve bunu gri ya da siyahla kombinleyerek zamansız bir stil kazandırın.
 2. ZENGİNLEŞTİRİN Antrasit gri ya da siyahın çok karanlık yapacağı gibi bir endişeniz varsa, aralara parlak metal detaylar ekleyin. Bu, stili pekiştirirken etkiyi zenginleştirir.
 3. GÜÇLENDİRİN Geniş veya açık planlı bir mutfağınız varsa, planlarken orta alanda bir ada ünitesi ya da tezgahtan uzayan bir masa bölümü gibi mutfakla yaşam alanını bağlayan kilit bir ünite kullanın.
 4. SİMETRİK OLUN Mutfak dolaplarını planlarken davlumbaz ve fırın yanlarına eşit adette dolap yerleştirmek mekanda yalın bir etki yaratır.
 5. SERGİLEYİN Mutfak, desen kullanmak için çok doğru bir yer olmasa da bazen renklerin yoğun etkisini kırmak için başvurulabilir. Ancak koyu renklerin hakim olduğu mutfaklarda ya sadece set arasında ya da zeminde tercih edin.
wrenkitchens.com

ÇEKİCİ VE ROMANTİK

Tercihiniz çağdaş ve ihtişamlı bir görünümden yanaysa parlak lake dolapları abartıdan uzak ama zarif gold detaylarla zenginleştirin.

 1. KOLAYLAŞTIRIN Sade çizgilerle yakalayacağınız çağdaş görünümü kapağa entegre gizli kulp detayları ile destekleyin.
 2. PARLATIN Olabildiğince düz ama parlak lake dolapların etkisini bakır, pembe altın ya da pirinç aksesuar, aydınlatma ve mobilyalarla pekiştirin.
 3. SADELEŞİN Eski moda gömme spotlar yerine mutfağınızı hacimli ve biraz da heykelsi formlarda bir sarkıt ya da cam ve metal çoklu lambalarla aydınlatın.
 4. MODERNLEŞTİRİN Duvarların bir bölümünde boya ve seramik yerine pastel pembe veya natürel tonlarda ama biraz ışıltı veren duvar kağıtları kullanabilirsiniz.
 5. DENGELEYİN Parlak lake ve metallerin etkisini zeminde ve tezgahta kullanacağınız mat veya satine yüzeyli malzemelerle dengeleyin. Mermer, granit ve sedefli kompozit uygun seçenekler.
Iconic White tezgah, Silcestone.

KONFORLU VE DİNGİN

Açık tonları beyaz ve ham ahşapla eşleştirerek aydınlık ve konforlu bir mutfağa imza atabilirsiniz.

 1. SADELEŞİN Dingin ve ince düşünülmüş bir stil için sıra dışı ve amorf formlardan uzaklaşın, yumuşak ve yuvarlak hatlı, mat yüzeyli, abartısız ürünler tercih edin.
 2. KOMBİNLEYİN Aydınlık ve açık renkleri kontrast tonlarla sıcaklaştırmak için masif ahşaplar tercih edin. Mesela çam, açık ceviz ve meşe gibi daha sarı tonluları deneyin.
 3. FERAHLATIN Açık raflı üniteler kapaklı üst dolaplara göre dingin stildeki böylesi bir mutfağı daha ferah kılar.
 4. SAKİNLEŞİN Aksesuar ve tekstillerde kullanacağınız renkleri olabildiğince ham ketenler, taş grisi, adaçayı yeşili, yıkanmış denim gibi tonlarda tercih edin ve vurgulu renkleri az kullanın.
 5. ALAN YARATIN Özellikle küçük mutfakları ferahlatan bu stilde planlamanızı yaparken dolap yoğunluğunu azaltarak alan açın ve gün ışığının maksimum düzeyde girmesine imkan tanıyın.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

MUTFAK VE BANYO İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ

Mutfak ve banyo için daha fazla dekorasyon ve pratik öneriler arıyorsanız “Mutfak & Banyo” kategorimizi incelemelisiniz.