Mutfağa yaz ruhu taşımanın kısa yolları: Mutfakta yaz dekorasyonu

Yazın sıcaklığı ve iç ısıtan renkleri evin her köşesinde kendine yer bulurken mutfakları da atlamamak gerekiyor. Mutfağa yaz ruhunu taşımanın kısa yolları…

KIR HAVASI

Yaz aylarında kır havasını mutfağa taşımak size keyif verebilir. Açık renk mutfak dolaplarını koyu renkte kulplarla tamamlayabilir, bulaşık ve çamaşır makinenizi uçuşan tüller arkasına saklayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Mutfakta samimi ve sıcak kır evi

MUTFAĞI BOYAYIN

nisan ayında mutfakta yapılacaklar bahar-mutfak

Mutfağınızın duvarlarını açık renklere boyayarak (örneğin beyaz veya ekru) ilk taze dokunuşu yakalayabilirsiniz. Denizin mavisi, mercan kırmızısı, güneş sarısı gibi renkleri detaylarda ve aksesuarlarda kullanarak da görünümü çarpıcı kılabilirsiniz. Duvar renginde beyaza alternatif su yeşili, pastel mavi ya da uçuk pembeyi de tercih edebilirsiniz.

ZEMİN VE TEZGAH ARASI

Tüm mutfağınızı yenilemenize gerek yok. Sadece tezgah arası seramiklerinizi değiştirerek etkili bir değişime imza atabilirsiniz. Tezgah arasında marin desenlere sahip seramiklere ya da suyun renklerinin farklı tonlarını taşıyan mozaiklere yer verebilirsiniz. Mevcut zeminlerin üzerine yeni bir kaplama yapabilir ya da kısmen uygulayabileceğiniz çini seramiklerle Ege’nin imbatını mutfağınıza taşıyabilirsiniz.

MOBİLYALARDA RENKLER

mutfak

Eğer mutfağınızda masa ve sandalye koyabilecek yeterli alanınız varsa, açık renkli mobilyaları tercih edin. Eğer mutfak masa ve sandalyeleriniz koyu tonda ve eski ise değiştirmek yerine beyaza, sarıya boyayabilirsiniz.

TEKSTİLLER, MUTFAK GEREÇLERİ

Tekstiller: Masa örtüsü, peçete, kurulama bezi, mutfak önlüğü, sandalye minderi ve perde… Tüm tekstil ürünlerinin çiçekli, çizgili, mavi-beyaz ya da ham keten olduklarını düşünün. Sadece onlarla bile mutfakta yaz havası yaşayabilirsiniz.

Sofra üstü ürünler ve mutfak gereçleri: Tencereden tabağa, bardaktan beyaz eşyaya kadar tüm seçimlerinizde yaz renkleri ve desenlerini tercih etmeye çalışın. Neden mavi bir buzdolabınız ya da yeşil bir kahve makineniz olmasın? Ya da neden yemek tabağınızda sevimli bir balık size gülümsemesin?

MUTFAKTA DETAYLAR

6. Detaylar mühim: Yeterli alanınız varsa dekoratif raflara bolca yer verin. Beyaz ve kısa raflar ya da masa üzerinde kullanacağınız raf sistemlerini seçebilirsiniz. Dolap ve çekmece kulplarınızı, hatta mutfak askılarınızı seramik malzemeden, çiçekli ya da geometrik desenli olanlarla yenilemek de mevsime uyum anlamında küçük bir adım olabilir.

HAZIRLAYAN GÜNSELİ BÜYÜKSAĞİŞ

Mutfak pratik şekilde nasıl temizlenir? 12 adımda mutfak temizliği

Mutfakta dekorasyon hataları: Mutfakta bu yanlışları yapmayın