mutfağa-gizli-aydınlatma

Mutfağa gizli aydınlatma nasıl yapılır? Nelere dikkat etmeli?

Son güncelleme:

Mutfağa gizli aydınlatma nasıl yapılır? Mutfak alınlığınıza, dolap içlerine ya da dolapların altına ekstra aydınlatma eklemek, mutfağınızın havasını hızlıca değiştirebileceği gibi mutfakta çalışırken işinizi kolaylaştırmak anlamında da büyük fark yaratır.

MUTFAKTA BÖLGESEL AYDINLATMAYA DA İHTİYAÇ VAR

Mutfağın genel bir aydınlatma dışında mutlaka bölgesel aydınlatma çözümlerine de ihtiyacı vardır. Genel aydınlatma çoğu kez tavan aydınlatmaları ile sağlanır. İster uzunluğu ayarlanabilen makaslı ya da raylı avizeler olsun ister plafoniyerler olsun amaca uygun bir aydınlatma için her iki opsiyon da yetersiz kalır. İşte bu sebeple dolapların içine, rafların altına ve tezgah arasına gizli aydınlatma dediğimiz modüller yerleştirebilirsiniz.

GİZLİ AYDINLATMA NASIL YAPILIR?

Dolap içleri ya da raf altlarına gömme spotlar yapacaksanız en yakın prizden bir kablo yardımıyla bu aydınlatmalara uzatma kablolar yapmanız gerekir. Gözünüzü korkutmasın, çünkü bu kabloların çok ince alternatifleri var. Ayrıca klipsler yardımıyla kabloları sarkmamaları için yüzeye rahatlıkla sabitleyebilirsiniz de. Seçenekleriniz bu kadarla da bitmiyor. Pil ile çalışan ve şarj olabilen LED modüller sayesinde kablo kirliliği yaratmadan da bölgesel aydınlatma yapabilirsiniz.

HANGİ AMPULLER DAHA İYİ?

LED ampuller tabii ki en iyi alternatifler. Çünkü hem çok az enerji harcıyorlar hem de çok uzun dayanım ömürleri var. Mutfakta ocak ve fırın da sıklıkla kullanıldığı için ortam çok sıcak olabiliyor. LED’ler bu anlamda bir kez daha avantajlı, çünkü ısı da yaymıyorlar.

Ambiyans aydınlatmasından hoşlanıyorsanız yapışkanlı LED şeritleri tercih edebilirsiniz. Bu şeritler makasla kesilebiliyor. İstediğiniz uzunlukta ve şekilde biçimlendirerek dilediğiniz yere yapıştırabilirsiniz. Enerji tasarrufu için dolap içlerine hareket sensörlü seçenekleri kullanabilirsiniz.

IŞIK ŞİDDETİ

Yemek hazırlanan, yıkama ve pişirme yapılan alanlarda daha güçlü bir ışık tercih edebilirsiniz. Beyaz ya da sarı ışık olması ise tamamen sizin tercihinize kalmış. Beyaz ışık biraz daha soğuk bir etki yaratır. Eğer davetkar bir görüntü elde etmek istiyorsanız sarı ışık tercih edebilirsiniz.

En güzel sarkıt aydınlatmaya sahip 10 mutfak

Mutfak için doğru aydınlatma nasıl olmalı?

Mutfak, yatak odası ve banyo için yenileme listesi

Doğru aydınlatmanın 5 stil sırrı