saksıda-çilek nasıl yetiştirilir

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Ne zaman ekilir ve nasıl sulanır?

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? Çilek hem lezzetli bir yaz meyvesi hem de görüntüsüyle insanın içini açıyor. Bahçeniz olmasına da gerek yok, saksıda bile yetiştirebilirsiniz. Çilek ne zaman ekilir ve nasıl sulanır? İşte çilek yetiştirmenin püf noktaları…

Çiçekçilerden alacağınız çilek fidelerini Mayıs ayında saksılara dikebilirsiniz.

SAKSIDA ÇİLEK NASIL YETİŞTİRİLİR?

 • Toprakta kireç fazlalığını sevmez ama diğer her türlü toprak koşullarında ve yurdumuzun Doğu bölgesi hariç her tür toprakta yetişir.
 • Çilek, -10 °C ve biraz daha alt sıcaklıklara dayanır fakat sıcaklık sıfıra düşerse çilek çiçekleri donar.
 • İlk yıl az, daha sonraki yıllarda çok meyve alacağınızı unutmayın.

ÇİLEK NASIL DİKİLİR?

 • Son yıllarda kullanılan yaz ayları dikim metoduna göre, kış aylarında sökülen ve bugünlerde çiçekçilerde satılan fideleri temmuz ayına kadar bahçenizde doğu, batı veya güneybatı yönlerine, güneş gören alanlarınıza dikebilirsiniz.
 • Bir dönüme 7000-8000 fide dikebilirsiniz, metrekareye 7-8 fide düşer. Aralarında, kenar uzunluğu 30×30 santimetre olan üçgen şeklin her bir köşesine dikebilirsiniz.
 • Çilek fidesi dikilecek tavalar veya masuralar, balıksırtı şeklinde olmalı. Dikimden önce toprağa azot-fosforpotasyum oranları 15-15-15 veya fakir topraklarda, 20-20-20 oranlı ticari gübreleri toprağa en az 2-3 hafta öncesinden verin.

SAKSIDA ÇİLEK KAÇ GÜNDE BİR SULANIR?

Saksıda çilek nasıl yetiştirilir? sorusunu yanıtladık. Peki çilek kaç günde bir sulanır?

Çileklerinizi bahar aylarında 7-10 gün, yaz aylarında ise 4-5 gün aralıkla sulamalı veya damla sulamada, yağışlı günler hariç devamlı damlama sağlamalısınız.

ÇİLEK GÜBRELEME

 • Fideleri diktikten bir ay sonra, metrekareye 20 gram civarında amonyum sülfat ve 300 gram, iyi yanmış çiftlik gübresi verilir.
 • Meyveler belirmeden ve çiçekler açmaya başlamadan önce fosfor oranı yüksek gübreyi topraktan veya yaprak gübresiyle yapraktan vermelisiniz.

ÇİLEĞİ KORUMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Çileklerin temiz ve toprağa bulaşmadan toplanmasını isteniyorsanız, dikim yaptığınız alanı siyah polietilen örtü ile (malç örtüsü) kaplayabilirsiniz. Polietilen kullanmak istemiyorsanız saman, kuru yapraklar da bu işlevi görebilir.

Siyah polietilen örtü aynı zamanda güneş ışıklarıyla topraktaki zararlı mikroorganizma ve bazı yabancı ot tohumlarını da öldürerek, kısmen toprak hijyeni sağlar.

Polietilen örtülerin rüzgarla uçmaması için de taş veya toprağa çakılan U çiviler kullanabilirsiniz.

Örtü ile alanı kapladıysanız 30×30 santimetre aralıklı ve üçgen şeklinde, aralık bırakılan fide noktalarını makasla 7-8 cm çapta daire şeklinde kesin. Fideler ne yüzeysel, ne de derin dikilmeli. Fideler, tam kök boğazından dikilir.

ÇİLEK FİDESİ HASTALIKLARI VE ZARARLILARLA MÜCADELE

 • Çileğin hastalıkları kurşuni küf, külleme, beyaz çürüklük, solgunluktur. Zararlısı ise, yaprak bitleri ve kırmızı örümcektir. Çileklerdeki mantari hastalıklar ve böcekler için, kimyasal bileşik uygulamalarından kaçının.
 • Çok yoğun hastalık ve zararlı durumunda, bitkinin zarar gören kısmını elle koparabilirsiniz. Yaprak bitleri ve kırmızı örümcek için, çiçek dönemi sonrası meyveden önce kimyasal ürünler kullanın veya insan ve çevreye zararsız organik bileşikleri püskürtün.

Yazı: Evbahçe- PROF. DR. HÜDAVER COŞKUN

ÇİLEK HAKKINDA KISA BİLGİ

 • Anavatanı, Kuzey Yarımküre’nin ılıman bölgeleridir. Ama Güney Yarımküre’de de rahatlıkla yetişir.
 • Alçak boylu, otsu bir bitkidir. Çiçekleri genellikle beyaz renktedir. Gülgiller ailesinin en sevimli üyelerindendir.
 • Çilek kokusuyla dolmasını istediğiniz bir yeri seçin. Bir çukur açın. Fideyi çukura yerleştirdikten sonra kök bölgesini toprakla iyice sıkıştırın. Hava boşluğu kalmamasına dikkat edin. Ellerinizle toprağa bastırarak iyice sıkıştırın.
 • Sulama yaptıktan sonra, çapalayın. Bir ay sonra beyaz çiçekleriyle tanışacak, büyüleneceksiniz.
 • Çiçeklerinin hemen ardından meyveleri oluşacak. Çileklerinizi toplayıp, bir sepete koyun. Yemeden önce de iyice yıkayın.
 • Sıcak, soğuk ayırt etmez. Her tür iklimde rahatlıkla yetişir. Derin, geçirgen, nemi tutan toprak sever, kireçli toprağı hiç sevmez.
 • Kumlu, süzek toprak ona çok güzel bir hediye olur. Köklerini nemli tutun ama su içinde kalmalarını engelleyin.

SAKSIDA ÇİLEK YETİŞTİRMEK İÇİN HANGİ TOPRAK SEÇİLMELİ?

Soru: Saksıda çilek yetiştirilebilir mi? Bunun için uygun koşulları nasıl oluşturabilirim?

Yetiştirebilirsiniz. Bunun için geçirgen ve kumlu bir toprak kullanın. Su boşaltım delikleri kapanmayacak şekilde, saksı diplerine çakıl ya da kırık kiremit koyabilirsiniz

Çilekli ve çikolatalı tatlı tarifleri – 5 farklı tarif!

Evde limonata nasıl yapılır? Lezzetli bir serinletici: Çilekli limonata tarifi

Mis kokulu çilekli tarifler: Kolay ve pratik 4 tarif