LONDRA'DA küçük ev dekorasyonu

Londra’da şehrin merkezinde “mini” bir ev

Son güncelleme:

Küçük metrekarelerde yaşam… Dünya üzerindeki tüm metropollerde metrekare fiyatları hızla yukarı doğru tırmanırken, küçük alanlarda akıllı çözümlerle konfotlu bi yaşam sürmek daha da önem kazanıyor.

İngiltere’de bir tasarım ofisi olarak tanımlayabileceğimiz Studio Mama’nın Londra’nın tam göbeğinde, tasarlamış olduğu bu küçük şehir evi az alanda pek çok farklı işlevi bir araya getirmeyi başarıyor.

Tasarımda imzası bulunan Danimarkalı Nina Tolstrup ve Jack Mama, Studio Mama’yı 2000 senesinde hayata geçirmişler. O günden beri de bu ve buna benzeyen pek çok küçük metrekareli yaşam alanı tasarlamışlar.

MARANGOZ ATÖLYESİYDİ, İSKANDİNAV STİLİN HAKİM OLDUĞU EVE DÖNÜŞTÜ

Londra’nın doğu bölgesinde, Bethnal Green’de yer alan bu ev aslında bir marangoz atölyesiymiş. Modern ve son derece ferah olan ev 3 katlı. İskandinav stilinin halim olduğu iç mekanlar pek çok özgün detayı barındırıyor.

Merdiven altındaki boşluğu ideal şekilde değerlendiren metal tasarım hem askı, hem de bank işlevi görüyor. İnce metalden tasarlanmış olması da ışığın bloke olmamasını sağlıyor.
Kompakt yaşam alanı: Mutfak ve yemek alanının devamında kompakt formlu bir kanepe evdeki ana yaşam alanını oluşturuyor.

İKİNCİ KAT

İnce beyaz parmaklıklı ve ahşap bir merdivenin uzandığı ikinci kat içerisinde; bir yatak odası, bir banyo ve küçük bir sohbet köşesini barındırıyor.

Aslında her şey nasıl baktığınıza bağlı… Bir okuma köşesi için bazen mini bir okuma lambası ve tabure yeter de artar bile…

OKUMA KÖŞESİ

İki kişilik gizli karyolanın hemen yanı başında yer alan dolap sistemi evdeki depolama ihtiyacına yönelik akıllı ve gizli bir yöntem.

Parlak fikirler: Banyoda, sıra dışı bir yaklaşımla tüm mekan güneş sarısı tasarlanmış. Tek renk seçilmiş olması hem dikkatleri mekanın küçüklüğünden uzaklaştırıyor, hem de sarının iyimser enerjisini tüm alana yayıyor.

İkinci el olan bu sandalyeler dönüştürülerek şimdiki görünümlerine kavuşmuş. Küçük ama şık bir sohbet köşesine ev sahipliği yapıyorlar.

Küçük evler nasıl döşenmeli? Dekorasyon fikirleri

Londra’da kulübede huzurlu yaşam