Küçük evler nasıl döşenmeli? Dekorasyon fikirleri

Özellikle küçük evleri düzenlemek aslında bir planlama işi. Doğru sıralamayı doğru hamlelerle yapıp akılcı çözümleri pratik uygulamalarla hayata geçirirseniz bu konu sorun olmaktan çıkar.

KARMAŞA ÖBEKLERİ

Yanlış düzenlenmiş bir dolap karmaşa yaratmaktan öteye gidemez. Ama rafları ve çekmeceleri işlevlerine göre bölerek organize ederseniz tahmin ettiğinizden daha fazla şeyi depolayabilirsiniz. Mesela kazak, t-shirt gibi şeyleri ünlü düzen ustası Marie Kondo tarzında katlamak en az yüzde 25 daha fazla yer kazandırır. Raf aralıkları yüksekse raflara asacağınız ilave sepetler küçük şeyleri düzenli tutmaya yarar.

YENİ EVİNİZ BİR ODA KADAR KÜÇÜKSE?

Küçük evler nasıl dekore edilir
Pinterest

Yeni bir daireye taşındınız ve ev tam bir oda kadar daha küçük. Balkonu kapatarak ilave bir depolama alanı kazanabilirsiniz. Eğer müstakil bir eve geçtiyseniz bodrumu da eve dahil edebilirsiniz. Ancak her ikisi için de belli bir bütçeniz olması gerekiyor. Kısıtlı bir harcama yapabiliyorsanız odaların tasarımını değiştirerek alan kazanabilirsiniz.

Küçük evler için dekorasyon fikirleri
cuckooland.com

Mesela çocuklar için ranza yatak veya tavan yüksekliği kurtarıyorsa yerden yükselterek veya asma kat çekerek odayı kendi içinde genişletebilirsiniz. Sabit veya mobil üniteler ile odayı bölerek kullanım alanlarını da ayırabilirsiniz.

KİTAP BİRİKİMİ İÇİN NE YAPILABİLİR?

En çok birikenlerden biri de hiç kuşkusuz kitap. Sıkça tozlanıp alerjen biriktiriyor. Yıllar içinde sayısı artan kitaplar için en iyi yöntem periyodik edebi triyaj. Yani okuma önceliklerinizi belirleyerek sınıflandırmak. Mesela eski çocuk kitapları gibi bir daha okunmayacakları bağışlayabilirsiniz. Kalanları ise temaya göre kategorilere ayırabilirsiniz.

Kitaplık dağınıklığı nasıl toplanır
Yatak başı duvarınızda yeterli alan varsa baş mesafesini de hesaplayarak bu tip bir dolap asabilir ve sürekli okunan kitapları buraya yerleştirebilirsiniz. byflou.com

Ayrıca kitapları sadece salon ya da oturma odasına hapsetmekten ve raflarınızı doldurmaktan kaçının. Yemek ve tarif kitapları mutfağa, edebiyat ve sanat romanlarınız salona, çocuk kitapları onların odasına, hobileri yatak odası gibi farklı yerlere bölerek depolayabilirsiniz. Hatta dolaplı bir portmantonuz varsa daha az okuduklarınızı üst raflarında saklayabilirsiniz.

EN DAĞILAN YER GİRİŞ Mİ?

Evin girişi için dekorasyon
Ikea.

Ayakkabı ve botlar için altta küçük bir dolap ve üstüne açık raflar yerleştirerek dikey alanınızı değerlendirmek zemini boşaltarak daha ferah ve düzenli bir algı yaratır. Küçük evler veya dar antreler için ideal olan dikey depolama sistemleri, pek çok mağazada satılan bebek arabası, bisiklet ve diğer hantal eşyaları asma aparatları ile kullanarak çok yönlü olun.

EV OYUNCAKLARLA MI DOLU?

Pinterest

Etrafa saçılmış oyuncaklar ve kontrolü kaçmış darmadağınık odalar… Sandıklı puflar, tekerlekli kutular veya yatak altına giren çekmeceler gibi fonksiyonel ürünler kullanarak düzeni kontrol altına alabilir ve odanızı geri kazanabilirsiniz.

Ayrıca çocuklara düzen alışkanlığı kazandırmak ve evde her şey için bir yer olduğunu anlatmak doğru olur. Dekoratif kutulara etiketler yapıştırın ve televizyon izlemek için önce dağılmış oyuncakları toplamak gerektiği gibi bazı kurallar koyun.

Küçük evler için fikirler
nonagon.style

AZALIN VE KÜÇÜLÜN

Küçük bir dairenin daha az temizlik, daha düşük genel giderler ve az bütçeli tadilat maliyeti gibi pek çok avantajı var. Üstelik yerleşim olarak daha samimi ve sıcak bir his uyandırır. Taşınmadan önce eşyalarınızı üçe ayırın: Saklanacaklar, geri dönüştürülecekler ve verilecekler. Küçük eve ne kadar az şey götürürseniz paketleme ve taşıma işi de o kadar hafifler. Yeni dairede ölçekli bir plan kullanarak, mevcut mobilyalarınızın uyup uymadığını kontrol edin. Değilse, satın alırken kompakt, çok fonksiyonlu mobilyalar tercih edin.

Perdeler, kitaplıklar, dekoratif paneller, hatta tekerlekli raflar; hem dekoratif hem işlevsel bölücüler vulpini.co

KALABALIK MUTFAK VE BANYO

Modüler dolap içi bölücüler, malzemelere hızlı erişim için kapı arkası katlı raf sistemleri, geri dönüşüm ve çöp için ayrı bölmelere sahip çekmeceler… Kısacası alan küçük de olsa iyi tasarlanmış ve organize bir mutfak hayatınızı kolaylaştırır. Ancak işin püf noktası iki yıldır kullanmadığınız her şeyden kurtulmaktır.

Köşe kiler mekanizması, Kelebek Mutfak.

Banyoda ise dağınıklığı organize etmeye yardımcı açık raf üniteleri, kapıya asılan tel sepetler ve kancalar, duvara monte aynalı bir dolap, klozet ya da çamaşır makinesini çevreleyen raf sitemi gibi yere özel çözümler ek masraf gerektirse de fonksiyonelliği artırır.

Küçük banyo dekorasyonu
Ikea.

KİTAPLAR HEP DÜZENLİ

  • Yemek odasında tavana uzayan dikey bir kitaplık; koridorda orta boy ve dar bir kitaplık uygulanabilir.
  • Konsol, büfe ve sehpa üzerinde küçük dekoratif kitap düzenlemeleri yapabilirsiniz.
  • Rafların üçte birini dekoratif ürünler ve bitkiler için ayırın ya da boş bırakarak dağınıklıktan kaçının.
Mutfak tezgahının bir uzantısını daha alçak tutarak küçük bir kahvaltı alanı gibi kullanın.

BİR KARMAŞA YIĞINI İÇİNDEYSENİZ

Çocuklar giysileri sağ sola, kanepenin üstüne mi atıyor? Bu, dolaba asmak için vakit harcamak akıllarından bile geçmiyor demektir. Antre duvarında uygun yükseklikte askılar pratik bir çözüm. Bu sizin için de geçerli. Masada dosya yığını, oraya buraya atılmış yemek kutuları… Alışkanlıkların kırılması zor ama birikme eğilimi olanları uygun şekilde depolayarak düzeni optimize edebilirsiniz.

Küçük evler için dekorasyon önerileri: 50 metrekare altında geniş yaşam