Londra’da kulübede huzurlu yaşam

Son güncelleme:

Denizin, güneşin, yavaş yaşamın tadını çıkarmak için çok da büyük mekanlara, pahalı bir eve ihtiyacınız yok. Bazen küçük bir kulübede bile her şey çok daha tatlı olur.

Kumsalda küçük ve tatlı bir kulübe. Kulübenin sahibi ise bir tasarımcı. Lüksten uzak bir tasarım anlayışı ile dekore ettiği bu ev, aslında onun tasarım anlayışının da bir yansıması. Çünkü ev sahibesi Danimarkalı tasarımcı Nina Tolstrup…

Londra merkezli Studiomama’nın da kurucusu olan tasarımcı bu evi tamamen haftasonları kaçıp biraz kafa dinlemek üzere tasarlamış. Kulübe Londra’ya bir saatlik uzaklıkta olduğu için ulaşımı kolay bir lokasyonda. Şehrin kuzeydoğusundaki Whitstable sahilinde yer alan bu kulübe yan yana dizilmiş onlarca başka eve de komşu. Daha önce evin yerinde boş bir arazi varmış. Tolstrup bu araziyi gördüğünde kafasındaki şekil az çok ortaya çıkmış: Yaz kış ailesiyle keyifli vakit geçirebileceği minik bir kulübe…

VERANDA

Deniz manzarasına hakim verandada sedir ağacından zemin İskandinav kimliğini sonuna kadar taşıyor. Bu da etrafındaki diğer evlerden ayrılan en önemli detaylardan biri.

EVİN MİMARİSİ

Evin tasarımı diğer komşu olduğu yapılardan da çok farklı olmayacak şekilde kulübe olarak tasarlanmış. Tolstrup’un evinin dışında civarda yaklaşık olarak 25 kadar daha kulübe bulunuyor.

NEDEN KULÜBE?

Evin mimarisi dört temel işlev etrafında şekilleniyor: Yemek ye, uyu, kendini dinle ve manzaranın tadını çıkar. Bu sebeple evin ön peyzajı boydan boya cam olarak tasarlanmış.

YÜZEY KAPLAMALARI

Evin içinde kullanılan ahşap zemin ve duvar kaplamaları sade ve yumuşak bir atmosfer elde edilmesini sağlamış.

KEYİF KÖŞESİ

Soba ya da şömine Danimarka’da neredeyse her evde var. Bu yüzden oturma odasının başrolünde bu soba var.

YATAK ODASI

Loft şekilde tasarlanan yatak odasında Tolstrup ve eşi kalıyor. Yeşilliğe doğru bakan bu odada mobilyalar minimumda kullanılarak alanın ferah kalması sağlanmış. Ayrıca karyolanın alçak olması da benzer şekilde havadar bir atmosfer yaratıyor.

ÇOCUKLAR İÇİN

Tolstrup iki çocuğu için ana yaşam alanında yer alan iki katlı ranzaları uyku alanı olarak planlamış. Aslında yarı gömme bu yatakların neredeyse gizli olduğunu bile söyleyebiliriz. Böylelikle alan bölünmeden kullanılabiliyor.

HAZIRLAYAN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: BEN ANDERS
Evim Dergisi 2018

İsveç’te doğa ile kucaklaşan modern kuzeyli evi