İsveç’te doğa ile kucaklaşan modern kuzeyli evi

Son güncelleme:

Ahşap dokuların hava kattığı, iki kişilik bir eve konuk oluyoruz. Onun bir ismi bile var: Littorinahavet 7… Kuzeye özgü yalın mimari ve dekorasyon ile karakterize olan bu ev, huzurun ve sakinliğin vücut bulmuş hali gibi.

İSVEÇ’İN KUZEYİNDE İKİ KİŞİLİK EV

Littorinahavet 7, İsveçli bir aileye ait hem yazın, hem de kışın tatil amaçlı kullanılan bir ev. İsveç’in kuzeyinde Gotland şehrinde konumlanan evin bulunduğu yer ise kireç taşı ile ünlü Bungenäs. Yapı kireç taşının çıkarıldığı kayalık alana doğru bakıyor.

İKİ YIL ÖNCE SATIN ALDILAR

Ev sahipleri genç bir çift. Evin üzerinde bulunduğu araziyi iki sene önce satın almışlar. Aslen yazlık olarak kullanmak istedikleri evin yapımına ise bir an önce başlamak istedikleri için bölgedeki mimarlarla görüşmüşler.

İsveç’te projeleriyle ön plana çıkan Skälsö Arkitekter firması evin mimarisine imza atmış. Arazi çok büyük olmadığı için evi de olabildiğince kompakt formlarda düşünüp tasarlamışlar. Ayrıca genç çiftin kısıtlı bir bütçe ile aslında yaptırmak istedikleri tam da buymuş: Küçük ve sevimli bir yazlık ev…

AHŞAP DOKULAR ÖN PLANDA

Aslında daha çok kulübeyi andıran yapının dekorasyonu da kulübelere özgü ahşap dokulara ev sahipliği yapıyor. Alanı ferah ve aydınlık gösterebilmek içinse evin içinde olabildiğince açık renkler ve detaydan uzak mobilyalar tercih edilmiş.

MAKSİMUM IŞIK

Manzaranın kesintisizliği ve iç mekanların havadarlığı, duvarların beyaz olmasının yanı sıra boydan boya cam pencereler kullanılmasına bağlı. Aynı zamanda evin cephesi de bu anlamda aydınlık hissini pekiştiriyor. Çünkü yapı güneye doğru bakacak şekilde konumlandırılmış.

AÇIK PLANLI MUTFAK

Mutfak ana yaşam alanına açılıyor. Sadece alt dolapların tercih edildiği mutfakta, böylelikle kalabalıktan uzak ferah bir görünüm elde edilmiş. Genç çiftin çocukları olmadığı için şimdilik dolaplar depolama için de yeterli geliyor. Ortadaki mini yemek masası ise zaman zaman çalışma masası olarak işlev görüyor.

SADELİK ÖN PLANDA

Oturma odasının odak noktasında ham çam plakalarından yapılmış bu sedir var. Sedirin bulunduğu köşe panoramik bir manzaraya bakıyor. Çiftin evde en çok sevdiği yer tam da burası. Keyifli vakitlerin adresi sedir, kalabalık arkadaş gruplarını ağırlamak için düşünülen kanepe ile karşı karşıya.

DERLEYEN: İLKE YILMAZ
FOTOĞRAFLAR: SKÄLSÖ ARKITEKTER

Nişantaşı’nda 85 metrekarede 2 kişilik mutluluk