Kusurlu güzellik Wabi-Sabi stilini evinize uyarlamanın 5 yolu

Son güncelleme:

“Wabi-sabi”, özünde kusurda güzellik bulmak anlamına gelen Japonca bir terimdir. Wabi, doğayla iç içe anlamına gelirken alçakgönüllülük ve sadelikle yaşamayı ifade eder. Sabi ise, herhangi bir şeyin yaşam döngüsünü, olduğu gibi kabul etme yeteneği olarak tanımlanır – kusurlar ve her şeydir.

İç tasarım ve dekor bağlamında, bir wabi-sabi ev dekorasyonu, özgünlüğü kucaklayan, sevgiyle yıpranmış ve yaşanılanlarda değer bulan, sadeliği kullanarak genel bir huzur ve sükunet duygusunu destekleyen bir evdir .

Wabi-Sabi iç mekanlarını benimseyenler, her zaman en yeni parlak şeyleri dekorasyona eklemek veya her detayı mükemmelleştirmek için takıntı yapmak yerine, özgünlük ve kusurda uyum bulurlar. Böyle bir yaklaşım, kaotik ve mükemmellik takıntılı dünyamızda aradığınız panzehir olabilir.

WABİ-SABİ STİLİ EVE NASIL UYARLANIR?

Elbette, wabi-sabi gibi soyut fikirlerin uygulanması her zaman kolay değildir. Bu yüzden işte evinize hepimizin arzuladığı rahat ve iyi hisleri yaymanıza yardımcı olacak birkaç temel ipucu ve püf noktası.

1- EV YAPIMI ÜRÜNLER VE KENDİN YAP PROJELERİ KULLANIN

Wabi-sabi, bulunabileceği her yerde özgünlüğü kucaklamak ve kutlamakla ilgilidir ve ev yapımı dekor ve zanaat ürünlerinden daha otantik bir şey yoktur. Değerli bir tatilde bulduğunuz bir vazo, kendi yaptığınız kumaş sanatı veya yerel bir pazardan gelen seramikler… Bunların hepsi, mekanınızın sıcak ve otantik hissini artıracaktır. Wabi-sabi’nin en önemli özelliklerinden biri kendin yap projeleri ile oluşturulan eşyalardır. Öyleyse, neden bu hafta sonu yeni bir DIY projesi üstlenerek evinizin enerjisini değiştirmiyorsunuz?