Kullanışlı balkon mobilyası nasıl olur?

Son güncelleme:

Kullanışlı balkon mobilyası nasıl olur? Balkonlar, başta evler olmak üzere yaşam alanlarınızın bir nevi ferahlığa açılan kapısı. Bu nedenle kullanışlı ve hatta şık bir şekilde balkonlarınızı yaşam alanlarınızın işlevsel bir parçası haline dönüştürmek büyük bir önem kazanıyor.

Balkonların sahip olduğu bu önem nedeniyle doğal olarak balkon mobilyası seçerken de en az ev mobilyası seçerken gösterdiğiniz hassasiyeti göstermeniz gerekiyor. Çünkü genellikle balkonların alanları kısıtlı. Sizin de bu çerçevede efektif kararlar vererek ve mobilya konusunda doğru seçimler yaparak balkonunuzdan maksimum verimi almanız gerek. Tüm bu hususlar ışığında size kullanışlı bir balkon sunacak ve arzu ettiğiniz balkona kavuşmanızı sağlayacak olan bir dizi yol haritası bulunuyor. 

İlginizi çekebilir: Bahçe mobilyaları alırken dikkat edilmesi gerekenler ve çeşitleri

İlk İş Ölçü Almak 

Kullanışlı balkon mobilyası nasıl olur?

Balkonunuz almayı hayal ettiğiniz mobilya ve aksesuarlara karar vermeden önce ilk yapmanız gereken ölçü almak. Ölçü konusu aslında bir anlamda hayati bir önem taşıyor. Çünkü ölçü almadan, göz kararı tercih yapmak gereğinden fazla enerji sarf etmenize neden olabilir. Bununla birlikte ölçü almadan tercih ettiğiniz mobilyalar, balkonunuza tam uyum sağlamayabilir. Böylesi bir şekilde hareket etmek neresinden bakarsanız bakın büyük bir risk taşıyor. Plansız hareket ederek enerjinizi tüketmek yerine ölçülerini alarak işe başlayın. Bu sayede ne ihtiyacınızdan daha büyük ne de ihtiyacınızdan daha küçük mobilyalar ile karşı karşıya kalmazsınız. Ayrıca ölçülerinize göre balkon mobilyası ve aksesuarı tercih ederek şık ve kullanışlı bir ambiyans oluşturma fırsatı da yakabilir, hayal ettiğiniz balkon atmosferini yakalayabilirsiniz. Elbette bu noktada zevkleriniz de büyük önem taşıyor. 

Mobilyaların Materyallerine Göre Karar Verebilirsiniz 

Kullanışlı balkon mobilyası nasıl olur?

Ev ve yaşam alanı mobilyaları birbirinden farklı materyaller tercih edilerek üretilebiliyor. Mobilyanın üretiminde kullanılan malzemeler ürünün; fiyatı, kullanımı ve görünümü gibi konular üzerinde söz sahibi oluyor. Bu değişkenleri göz önünde bulundurarak mobilyanın materyaline karar verebilirsiniz. Bu kategoride karşınıza çıkan seçenekler ise şu şekilde: 

  • Ahşap mobilyalar, evden ofise yaşam alanlarınızın vazgeçilmezi olduğu gibi balkon mobilyaları arasında ilk sırada yer alıyor. Kendi arasında da alt kategorilere ayrılarak bir tür zenginlik sunan ahşap mobilyalar aynı zamanda şık görünüm de vadediyor. Ahşap mobilyaların bir diğer avantajlı yönü de doğal görünüme sahip olmaları. Ancak balkonunuz için ahşap mobilya seçerken dayanıklı olduklarından emin olun ve belirli periyotlar ile bakım yapmanız gerektiğini unutmayın. 
  • Metal mobilyalar, balkonlar için ahşap mobilyalar ile birlikte sıklıkla tercih edilen mobilyalar arasında yer alıyor. Metal mobilyaların yoğun bir şekilde balkonlarda kendine yer bulmasının gerekçesi ise dayanıklı olması. Metal mobilyalar, dayanıklı yapılarını şık görünümleri ile birleştirmeyi de ihmal etmiyor ve her zevke uygun olarak çeşitleniyor. 
  • Üretim materyallerine göre çeşitlenen balkon mobilyalarında son sıra plastik mobilyalardan üretilen ürünlerin. Hafif bir yapıya sahip olan plastik mobilyalar, kolay temizlenme özelliği sergileyerek de işlevsel bir yapıya kavuşuyor. Bu yönleriyle kullanıcıların tercihini etkilemeyi başaran plastik mobilyalar, fiyat olarak da daha uygun bir skalada konumlanıyor.

İhtiyaçlarınıza Doğrultusunda Seçim Yapın 

Balkonunuzu nasıl dizayn etmek istiyorsunuz? Sadece masa ve sandalyelerle mi yoksa kanepe tarzı daha rahat mobilyalarla mı? Bu noktadaki ihtiyacınızı ve alanınızı gözeterek bir karar verin. Eğer yeterli alana sahipseniz şık bir koltuk takımıyla beraber balkonunuzu konforlu bir yaşam alanına  dahi dönüştürebilirsiniz. Hatta balkonunuz için salıncak ya da hamak gibi ürünleri de tercih edebilirsiniz. Bu konu üzerinde balkonunuzun alanı ile beraber; sizin ihtiyaçlarınız ve balkonunuzu nasıl bir alana çevirmek istiyorsunuz? sorusuna vereceğiniz yanıt etkili olacak. Karar sizin ancak önceliği ihtiyaçlarınıza vermeyi unutmayın.

Balkon ya da bahçe için masa seçimi nasıl olmalı? İşte püf noktalar