bahçe-mobilyaları
bahçe-mobilyaları

Bahçe mobilyaları alırken dikkat edilmesi gerekenler ve çeşitleri

Bahçe mobilyaları alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, kullanılacak ürünlerin, hava koşullarına karşı dayanıklı olup olmadığıdır. Bu nedenle ürünü seçmeden önce malzemesine karar vermek gerekir.

AHŞAP BAHÇE MOBİLYALARI

TİK BAHÇE MOBİLYASI

Ahşap bahçe mobilyaları grubunda yer alan ürünlerde kullanılan ağaçlar çok çeşitli. Bunların arasında en  dayanıklı olanı ise sudan etkilenmeme özelliği ile dikkat çeken tik ağacı.

Tik mobilyalar, bir çok ülkede farklı  tekniklerle üretiliyor ancak en kaliteli tik mobilyalar, makine üretiminden çıkıyor. Tik, yaşayan bir ağaç olduğundan korunmalıdır.

Sezon başlarında bakım yağlarını sürdüğünüzde tik mobilyalarınız uzun yıllar orijinal  renklerini korur, aksi taktirde kalitesi değişmez ama zaman içinde grimsi bir renk alır. Bu, ağacı yıpratmaz sadece rengini değiştirir.

TİK + ALÜMİNYUM BAHÇE MOBİLYALARI

Tik ağacı, bazı tasarımlarda, değişik malzemelerle birlikte de kullanılıyor. Bu ağaçla en çok  uyum sağlayan malzeme, alüminyum. Alüminyum, okside olmadığı için uzun yıllar rahatlıkla kullanılabiliyor.  Ayrıca hava şartlarına da dayanıklı olduğundan tik ağacı ile birlikte kullanımı tercih ediliyor. Alüminyum oldukça  hafif bir malzeme olduğundan bahçe mobilyası grubunda tik ağacı ile birlikte kullanılıyor.

SEDİR BAHÇE MOBİLYASI

Ahşap bahçe mobilyaları grubunda yer alan diğer bir ağaçsa sedir ağacı. Hava koşullarına karşı dayanıklılık özelliğine sahip olan sedir, emprenye edilmiş bir ağaç. Bu nedenle ölü olmasına rağmen oldukça sert  olduğundan dış mekanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor. Ancak kurutulduğu için zamanla çatlama riski taşıyor ve  bu nedenle yağlanması gerekiyor. Bu sayede dayanıklılığını koruyan sedir bahçe mobilyaların özel boyaları  sayesinde değişik renk alternatifleri de var.

IROKO BAHÇE MOBİLYALARI

Iroko ağacı da rahatlıkla dış mekan mobilyalarında  kullanılabiliyor. Yaşayan bir ağaç olan ıroko da, sert hava şartlarına karşı oldukça yüksek dirençli. Bu ağaçtan  üretilen dış mekan mobilyalarının da, dayanıklılığını artırmak için yağlamanız gerekiyor.

RATTAN BAHÇE MOBİLYALARI

Bahçe mobilyaları grubunda yer alan bir başka ağaçsa rattan. Rattan suya karşı tik ya da sedir kadar  dayanıklı olmadığından genellikle kış bahçeleri için öneriliyor. En dayanıklı rattan mobilyalar, sık ve çift örgülü  olanlar.

bahçe mobilyaları

PLASTİK BAHÇE MOBİLYALARI

RATTAN GÖRÜNÜMLÜ PLASTİK BAHÇE MOBİLYASI

Rattan ürünler oldukça şık ve rahat oldukları halde, dış mekanlarda kullanımları  oldukça zor. Bu nedenle rattan örgü, dış mekan için çok uygun olan plastik malzemelerde de kullanılıyor. İç  konstrüksiyonu alüminyum olan bu ürünlerde, plastik rattan stili ile örülüyor. Bu sayede her türlü hava  koşullarına karşı dayanıklılık kazanan ürünler uzun yıllar kullanılabiliyor.

PLASTİK MOBİLYALAR

Bahçe mobilyası denince, ahşaptan sonra akla gelen ikinci malzeme ise plastik. Hava koşullarına karşı  yüksek dirençli ve ahşapa göre uygun fiyatlı olan bu malzeme, hafifliğinin yanı sıra renk alternatiflerine de sahip.  Bahçe mobilyalarında kullanılan plastiğin güneşten renginin solmaması gerekiyor. Ayrıca hiçbir şekilde ısıdan  etkilenmemeleri deforme olmamaları ve çatlamamaları da lazım.

Fotoğraflar: Bellona, Kervan.

BAHÇE DEKORASYONU VE ÇİÇEK BAKIMI İLE İLGİLİ HER ŞEY EVİM’DE

Bahçe ya da balkon dekorasyonu, çiçeklerin bakımları, sulanması ve çoğaltılması ve daha pek çok bilgiye “Bahçe” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

https://www.evimdergisi.com.tr/bahce-balkonda-keyif/