Yatak odası dekorasyonu 2021
Yatak odası dekorasyonu 2021

Küçük yatak odasına sığmayanlar için ipuçları

Ikea, küçük yatak odasına sığamayanlar için dekorasyon ve mobilya seçimi konusunda önerilerde bulundu. İşte detaylar…

“Yatak odanızı planlarken öncelikle nasıl bir yatak konforu, karyola tarzı ve depolama alanına ihtiyacınız olduğuna karar verin. Açık depolama mı, kapalı sistem mi tercih ediyorsunuz? Her ikisinin de olumlu ve olumsuz yönleri var. Örneğin kapalı depolama giysi ve eşyalarınızı tozdan korur.

İkinci olarak kıyafetlerinizi nasıl düzenlemek istediğinize karar verin. Kullanıma göre mi? Mevsimlere göre mi? Ya da stillere göre mi? Çünkü bu kararınız raf, sepet, çekmece gibi dolap içi düzenleyicilerin seçimini ve yerleştirilmesini de etkiler. Bir yatak odası sadece güzel değil, aynı zamanda kullanışlı olmalı; eşyaların, kıyafetlerin etrafa yayılmadan, kolayca toplanmasını sağlamalı; giyinmeye hazırlanmaya yardım etmeli.”

KÜÇÜK YATAK ODASINA SIĞAMAYANLAR İÇİN İPUÇLARI

Yatak odasına sığamayanlara akıllı ipuçları:

  • Yatak başı seçerken ekstra depolama alanı için gözlü, çekmeceli, kendinden raflı modelleri tercih edin. Çift fonksiyonlu olan her şey yer kazandırır.
  • Çekmeceli bir karyola dağınıklığı toplar ve nevresim takımlarından giysilere pek çok eşya için toz tutmayan, ekstra bir depolama alanı sağlar.
  • Çekmeceli ve/veya kapaklı bir komodin eşyaları hem gözden uzak hem de el altında tutmayı kolaylaştırır.
  • Yatağın yanında duvara monte bir raf, komodin yerine geçen ideal bir çözüm olabilir. Üstelik yerden kazandırır ve temizliği de kolaylaştırır.
  • Yatak altı eşya saklama kutuları, ekstra ve gizli dolap alanları yaratır.
  • Sandıklı puflar biraz daha eşyaya yer açar. Yatak ayak ucundaki bir puf giyinirken oturacak, yatak örtüsünü koyacak bir yer elde etmenin dışında, yedek yastık ve örtüler için de ekstra alan yaratır.
  • Açık raf sistemi odada hem ihtiyacınız olan ekstra fonksiyonlar için imkan tanır, hem de fazladan depolama alanı sağlar.
  • Dolapları, ihtiyaçlarınıza en uygun biçimde, elbiselerinizin tipi ve miktarına göre düzenleyin. Örneğin uzun elbiseler, takım elbiseler ve pantolonları kırışmamaları için asın. Kazaklar ve tişörtler gibi diğer parçalar ise katlanarak saklandıklarında biçimlerini korurlar.
  • Sürgülü kapak yer kazandırır. Kapaklar açıkken, menteşeli kapaklara oranla çok daha az yer kaplarlar.

Küçük metrekarede alan kazandıran öneriler ve 33 dekorasyon püf noktası

Küçük yatak odası için 12 dekorasyon önerisi