küçük ve az ışık alan mutfaklar için öneriler

Küçük ve az ışık alan mutfaklar için uzmandan öneriler

Son güncelleme:

Küçük ve az ışık alan mutfaklar için ne gibi dokunuşlar yapmak gerekir? Iglo Architects’tan Mimar Esen Akyar Karoğlu, küçük mutfaklar için önerilerde bulundu. İşte Küçük ve az ışık alan mutfaklar için uzmandan öneriler…

MODERN AYDINLATMA SİSTEMLERİ KULLANIN

“Mutfağınız binanın arka cephesindeyse ya da yeterince ışık almıyorsa güneş ışığı yerine modern aydınlatma sistemlerinden yararlanmak gerekir. Mutfaktaki gölge alanları azaltmak için, tezgah üzerindeki dolapların altı ışıklandırılabilir.

Genel mekanda, özellikle de yemeklerin hazırlandığı alanlarda kuvvetli bir aydınlatma elemanı tercih edilmelidir. Yemek hazırlama alanlarına daha fazla ışığın odaklanmasına yardımcı olmak için, yöneltilebilen halojen spot lambaları kullanılabilir.

Küçük ve az ışık alan mutfaklar için uzmandan öneriler

DIŞARIYA GİZLİ IŞIKLANDIRMA

Mutfak penceresi apartman boşluğuna bakıyorsa, dışarıya gizli ışıklandırma yapılarak mutfak daha aydınlık bir hale getirilebilir. Pencerenin karşısına gelecek şekilde büyük bir ayna yerleştirmek de ortamdaki ışık miktarını artırarak daha aydınlık ve ferah bir ortam yaratacaktır.

MOBİLYA SEÇİMİNE DİKKAT

Işık kadar başka etkenler de aydınlık bir mutfak elde etmek için önemli. Bunların en önemlilerinden birisi de mobilya seçimi. Cam araç gereçler, saydam sandalyeler veya aynalı yüzeyli eşyalar kullanılması etkili bir yöntem. Mutfak dolaplarının kapakları da camdan tercih edilebilir.

Mutfak duvarlarında kullanılan renk tercihleri de oldukça önemli. Karanlık mutfaklar soğuk, ışığı yansıtan renklere boyandığında daha aydınlık görünecektir. Deniz mavileri ve açık, dumanlı morlar soğuk tonlara örnek verilebilir. Açık renk kombinasyonları kullanmak da iyi bir yöntem. Açık gri tonlar, hem ufak bir renk geçişi sağlar hem de odayı olduğundan daha geniş göstermeye yardımcı olur.

KÜÇÜK MUTFAK DEKORASYONUNDA PÜF NOKTALAR

  • Küçük bir mutfakta sık karşılaşılan acil sorunlardan biri de yeterli depolama alanının olmamasıdır. Dikkatli bir planlama size yer kazandırırken işlevsel bir mutfağa da sahip olabilirsiniz.
  • Yemek pişirmeyi seviyorsunuz, bu durumda iki farklı yemeği ayrı sıcaklıklarda aynı anda pişiren bir fırın tercih edin, yerden de tasarruf edersiniz.
  • Küçük mutfakta malzeme seçimi de önemli. Baskın desenler ya da odayı çok dolu gibi gösterebilecek seçimlerden kaçının. Sadelik anahtar kelimeniz olmalı.
  • Açık renkleri tercih edin. . Gereksiz büyük dolaplarla değerli bir alanı israf etmediğinizden emin olmak için her dolabın boyutuna dikkat edin.

Küçük mutfaklar için işlevsel öneriler

Mutfağı küçük olanlara ilham verecek 15 farklı küçük mutfak örneği

Küçük mutfak dekorasyonu örnekleri ve büyük fikirler

U şeklinde mutfak tasarımları: Küçük alanlar için güzel fikirler

Az ışık alan evler için dekorasyon önerileri – Aydınlık bir ev