küçük mutfak düzeni örnekleri
küçük mutfak dekorasyonu örnekleri

Küçük mutfak dekorasyonu örnekleri ve büyük fikirler

Bir mutfağı, kompakt çözümler sayesinde sıkıcı ve boğucu olmaktan kurtarabilir, daha ferah bir görünüme ulaştırabilirsiniz. Nasıl mı?

Çoğumuzun isteği tüm isteklerimize yanıt verebilen, büyük bir mutfağa sahip olmaktır. Ancak hayaller ve gerçekler her zaman aynı olamıyor ne yazık ki. Elbette bunun da bir çözümü; küçük mutfakta daha ferah hissetmenizi sağlayacak ürünler ve çözümler her zaman vardır.

açık raf sistemleri, ferah görünümü de destekler.

Mesela tüm mutfağı dolapla kaplatmak mevcut alanı daha da küçük gösterir. Bir dolabı feda edip yerine açık raflar yerleştirin. Mevcut dolaplarınızdan en iyi şekilde yararlanmaya çalışın. Önce dolap içindeki eşyaları azaltın, daha sonra akıllı çekmece bölücüleri, dolap organizatörleri ve sürgü raflar ile yeniden düzenleyin.

Tavinci’nin pişirme aparatlarının sığacağı 10 adet askısı bulunuyor, hkworkofart.com

Mutfağınızda sınırlı dolap alanı varsa, mutfak gereçlerinizi mümkün olduğunca kompakt seçmeye çalışın. Mesela iç içe geçen tencereler, birkaç işleve yanıt verebilen elektrikli aletler gibi… Çeşitli derinlik ve genişlikte olan çekmeceler, dolaplardan daha çok alanın iyi bir şekilde kullanılmasını sağlar. Çatal-bıçak takımı ve mutfak eşyalarını düzenli tutmak için çekmece içi ayırıcılar kullanın. Böylece aradıklarınızı da daha rahat bulabilirsiniz.

Mutfak alanını, mevcuttan daha büyük göstermek içinse renk seçiminde soğuk beyaz ve gri kombinasyonunu uygulayabilirsiniz.

BMD duvara monte, katlanır mutfak masası, evmanya.com

KÜÇÜK MUTFAK DEKORASYONUNUN PÜF NOKTALARI

Küçük mutfak dekorasyonu örneklerinden önce bu püf noktaları bilmelisiniz;

  • Küçük bir mutfakta sık karşılaşılan acil sorunlardan biri de yeterli depolama alanının olmamasıdır. Dikkatli bir planlama size yer kazandırırken işlevsel bir mutfağa da sahip olabilirsiniz.
  • Yemek pişirmeyi seviyorsunuz, bu durumda iki farklı yemeği ayrı sıcaklıklarda aynı anda pişiren bir fırın tercih edin, yerden de tasarruf edersiniz.
  • Küçük mutfakta malzeme seçimi de önemli. Baskın desenler ya da odayı çok dolu gibi gösterebilecek seçimlerden kaçının. Sadelik anahtar kelimeniz olmalı.
  • Açık renkleri tercih edin.
  • Gereksiz büyük dolaplarla değerli bir alanı israf etmediğinizden emin olmak için her dolabın boyutuna dikkat edin.
küçük mutfaklar

KÜÇÜK MUTFAK DEKORASYONU ÖRNEKLERİ İLE YENİ FİKİRLERE KAPI AÇIN

küçük mutfak dekorasyonu
Pinterest

Küçük mutfaklar için işlevsel öneriler

Küçük bir mutfak kiler olmadan nasıl düzenlenir?