Köpekleri çiçek bahçelerinden nasıl uzak tutabiliriz?

Köpekler bitkileri kazıp kemirmenin yanı sıra, çiçeklere ve bitkilerin çevresine idrar ve dışkılama yaparak zarar verirler. Bu, birkaç yırtık pırtık petunyayı değiştirmenin yarattığı hafif şaşkınlıktan, çok yavaş büyüyen bir tırmanıcı ortancanın çekirdeğine kadar çiğnendiğinin keşfedilmesinden kaynaklanan erimeye kadar değişen duygulara neden olabilir.

Köpekleri çiçek bahçelerinden uzak tutma sorununu doğru bir şekilde çözmek için öncelikle köpeklerin neden bahçelere çekildiğini anlamalısınız. 

Çiçek bahçeleri, çeşitli nedenlerden dolayı köpekleri peyzajın diğer bakımsız kısımlarından bir mıknatıs gibi çeker. Öncelikle siz sevgili sahibin, toprakta çalışırken size ait görüntüler ve kokular var. Eğer orada o kadar çok takılırsan ve rahatlatıcı kokunu arkanda bırakırsan burası aşağıya inip çiğneme oyuncağı üzerinde çalışmak için harika bir yer olsa gerek. İkincisi, düzeltmek için çok çalıştığınız o harika, gevşek toprak meselesi var. Sadece kazması son derece kolay olmakla kalmıyor, aynı zamanda lezzetli gübre ve kısmen çürümüş kompostla da dolu. Lezzetli!

Yatmak için harika bir saklanma deliği yaratmak ve köstebek ve solucan gibi ilginç yaratıkları gün yüzüne çıkarmak da kazmanın yanı sıra yapılan eğlenceli aktivitelerdir. Son olarak, çiçekli bitkiler köpekler için ilgi çekicidir. Bitkilerin farklı kokuları ve dokuları, üstün duyularıyla sürekli değişen bir salata barı gibidir; köpekleri yemeye ve çiğnemeye çağırır .

EĞİTİM VE YÖNLENDİRME

Köpeklerin bahçe alanlarına girmemesi için eğitim temel önlemlerden biridir. Köpeğinize bahçe sınırlarını öğretmek için eğitim programları uygulayabilirsiniz. Komutlarla birlikte sınırların belirlenmesi ve bahçe dışında kalma konusunda ödüllendirme yapılması etkili olabilir.

FİZİKSEL SINIRLAR

Bahçenizi çitle veya düşük bir duvarla çevreleyerek köpeğin çiçeklere erişimini engelleyebilirsiniz. Fiziksel sınırlar, köpeğin bahçenin içine girmesini zorlaştırabilir ve onları çiçeklere zarar vermekten alıkoyabilir.

KOKULARLA KORUMA

Köpekler bazı kokuları sevmezler ve bahçenizin çevresine bu tür kokuları yayarak köpeklerin uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Narenciye kabuğu, sirke veya baharatlı bitkilerin kokuları köpekleri engelleyebilir.

BAHÇE DÜZENLEMELERİ

Köpekleri çiçek bahçelerinden nasıl uzak tutabiliriz?

Çiçek bahçenizi köpek dostu bitkilerle düzenleyebilirsiniz. Zarar görmemesi için köpeklerin zarar vermediği veya hoşlanmadığı bitkileri seçmek, hem bahçenizin güzelliğini korur hem de köpeğinizi korur.

ETKİLİ DENETİM

Köpeklerin bahçede serbestçe dolaşmasını engellemek için denetim mekanizmaları uygulayabilirsiniz. Bahçede gözetim altında olan köpekleri kontrol altında tutmak, çiçeklere zarar verme olasılığını azaltabilir.

EKSTRA EĞLENCE ALANLARI

Köpeğinizin bahçede oyun oynayabileceği veya egzersiz yapabileceği ayrı bir alan oluşturmak, onları çiçeklere zarar vermekten alıkoyabilir. Oyun ve eğlence için özel alanlar köpeğin enerjisini burada harcamasını sağlayabilir.

PROFESYONEL DESTEK VE EK İPUCULAR

Profesyonel eğitmenler veya bahçe tasarımcılarından yardım alarak köpeğinizle uyumlu bir bahçe düzenlemesi yapabilirsiniz. Onların tecrübelerinden faydalanarak ek ipuçları ve öneriler alabilirsiniz.

DÜZENLİ EĞİTİM VE TAKİP

Köpeğinizle düzenli olarak eğitim sürecini gözden geçirin ve gerektiğinde yeni stratejiler geliştirin. Bahçe düzenlemelerinin etkili olduğundan emin olmak için düzenli takip önemlidir.

Çiçek bahçenizin köpeklerden korunması için bu stratejileri uygulayarak, hem köpeğinizin hem de bahçenizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir: