Minimalistic beauty and fashion still life. Hair dryer, comb and hair straightener on beige background. Top view, flat lay

Kıyafetlerinizi ütü kullanmadan pürüzsüz hale getirecek 5 yöntem

Ütü yapmak çoğu insanın rutininin bir parçasıyken, kimi zaman ütü yapmak istemeyebilirsiniz, ya da ütüye erişiminiz olmayabilir. Sizler için kıyafetlerinizi ütü kullanmadan dümdüz yapabileceğiniz 5 yöntemi listeledik…

Ev işleri arasında en zahmetlilerinden biri olan ütünün aslında birçok alternatifi var. İşte sizi ütüleme derdinden kurtaracak 5 alternatif yöntem…

DÜZLEŞTİRİCİ

Düzleştirici, kıvırcık saçları şekillendirmekten daha fazlasına yarayabilir. Düzleştiricinin ısınan demir, gömlek yakasını ve manşetlerini düzeltmek için mükemmeldir.

Isıtmadan önce düzleştiricideki herhangi bir kiri nemli bir bez ile silin, böylece giysilerinize bulaşmaz.

SAÇ KURUTMA MAKİNESİ

İşte kıyafetlerdeki kırışıklıkları giderecek başka bir güzellik aracı: saç kurutma makinesi.

Kısacası, kıyafetleri saç kurutma makinesiyle ütülemek, omuzlarında tel askılardan dolayı göçükler olabilecek kıyafetler için oldukça işe yarayabilir. Bu durumda tek yapmanız gereken, elbiseyi bir duş perdesi çubuğunun veya bir sandalyenin üzerine asmak (ya da düz bir şekilde yatırmak) ve sıcak hava akışını yaklaşık beş santim uzaktan kırışıklıkların üzerine yönlendirmek.

KIRIŞIKLIK GİDERİCİ SPREYLER

Teknoloji artık gelişti. Kırışıklık giderici spreyler ile tek yapmanız gereken sorunlu bölgelere spreyi sıkmak ve kurumasını beklemek. Ayrıca kırışıklıkların yanı sıra bu yöntem elektriklenmeden ve kokulardan da kurtulur. Çok seyahat ediyorsanız çantanızda seyahat boyutunda bir şişe bulundurmak da iyi bir fikir olabilir.

Eğer elinizde bu ürün yoksa, suyla dolu temiz bir sprey şişesi kırışıklıkları gidermenin başka bir yoludur. Kumaşın çok ıslanmamasına dikkat ederek kırışık bölgeleri spreyleyin. Daha sonra giysiyi asın ve açık havada kurumasını bekleyin.

Bu yöntem kırışıklıkları giderecektir, ama aceleniz varsa ve nemli kıyafetler giymeye istekli değilseniz bu sizin için en iyi seçenek değildir.

KIYAFETLERİ BUHARLI ODAYA ASMAK

İş konferansı için bir otele gittiğinizde, kırışıklıklara karşı ilk saldırı hattınız duş olmalıdır. Bu yöntem, genellikle ütü kullanmaktan daha etkilidir.

Bazı kırışıklıkları gidermeniz gerekiyorsa, duş alırken buruşuk kıyafetlerinizi banyoya asmayı deneyin. Odayı saran sıcak buhar, giysilerinizin inatçı kırışıklıkları gidermesine yardımcı olur ve ayrıca sinüslerinizi de temizler.

Eğer kıyafetleriniz sonrasında nemli kaldıysa, kuruyana kadar kapısı açık olarak dolaba asın.

ÇAMAŞIR KURUTMA MAKİNESİ

Çamaşır kurutma makinesindeki buhar ayarı, giysinizi maruz bıraktığı buhar ile kırışıklıkları hızla giderir. Bu, ne kadar az kıyafet olursa o kadar iyi sonuç verir. Bu yöntem çamaşırlarınıza ütü kadar keskin ve düz bir görünüm vermez, ancak yine de kabul edilebilir şekilde düzeltir.

Kurutma makinenizin buhar programı olmasa bile kırışık giderici olarak kullanabilirsiniz. Buruşuk kıyafetleri ve birkaç buz küpünü kurutucuya atın ve birkaç dakika yüksek derecede çalıştırın. Buz, eriyerek buhara dönüşür ve bu da giysilerinizdeki kırışıklıkları ortadan kaldırır.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

Ütü izi nasıl geçer? Ütü izi yok olur mu? Pratik öneriler