Kitapsever evler için dekorasyon önerileri ve fikirler

Son güncelleme:

Tam bir kitap kurdu musunuz? Öyleyse günlük hayattan kaçmak ve biraz nefes almak için küçük bir ev kütüphanesi ya da konforlu bir okuma köşesi hazırlayın.

Dijital dünya ile olan kopmaz bağımıza rağmen çok şükür ki, kitap okuma alışkanlığımız da hala büyük bir aşkla devam ediyor. Üstelik bu sadece uygun bir köşe bulup sessizce okumaktan ibaret de değil.

Kelebek Mobilya.

EVDE KÜTÜPHANE BÖLÜMÜ

Artık pek çoğumuz işi bir adım daha öteye götürüp evde küçük bir kütüphane bölümü oluşturmaya çalışıyor. Çünkü evde bir kütüphane olmasının pek çok faydası var. Bunun en iyi kanıtı da çocuklar. Bol kitaplı bir evde büyüyen çocuklar, diğerlerine göre okul ve sosyal hayatta çok daha başarılı oluyorlar.

Toplam 31 ülkede 160.000 yetişkinle yapılan bir ankete göre büyükçe bir kitaplığı olan (en az 80 kitap) evlerde büyüyen çocukların eğitim oranı çok daha yüksek. Elbette evde 80 ve daha fazla kitap için yer ayırmak oldukça zahmetli bir iş. Ama mobilyacılarla yapılan bir söyleşide kitaplık satışlarının 2018’e göre yüzde 10 arttığı söyleniyor.

PENCERE PERVAZLARININ UZANTISI OLAN RAF SİSTEMİ

İşlevsel bir okuma köşesi ya da yere özel yaptırılan yaratıcı seçenekler son yıllarda “steril kutularda yaşam” hissini ortadan kaldırarak evleri çok daha samimi ve sıcak kılıyor. Mesela pencere pervazlarının bir uzantısı gibi devam eden raf sistemi ile kitaplığınızı duvarın bir parçasıymış gibi göstererek dekorasyonla bütünleyebilirsiniz.

Tabi 12.000 kitabınız varsa bu pek işe yaramayabilir. Ama böyle bir durumda da odanın bir köşesini komple raf sistemiyle geçmek daha fonksiyonel bir seçenek. Eğer evinizi yeniden düzenliyorsanız veya dekore ediyorsanız pencere önünde konforlu bir sedir köşesi kurgulayarak veya televizyondan uzak bir köşeye uzanıp kitap okuyabileceğiniz rahat bir daybed yerleştirerek gözden uzak, dingin bir okuma alanı oluşturabilirsiniz.

Tchibo.

KÜÇÜK ALANLAR KİTAPLIK ÖNERİSİ

Alan küçükse yine de derli toplu bir planlama yapabilir; mesela üstüne kitaplık entegre edilmiş çalışma masaları, ayakları açık raflı olanlar, merdiven altında devam eden raf sistemleri gibi fonksiyonel ve pratik çözümlere yönelebilirsiniz. Üstelik kendi zevkinize göre düzenleyeceğiniz bir kütüphane köşesi oldukça samimi bir hava da yaratır. Renkli ışık selleri veya mini okuma lambaları, koltuk şalı, örtü, yumuşak bir yastık, işlevsel bir sehpa ve zarif porselen fincanlar… Hepsi bu alanın dekorasyonunu tamamlar.

HAZIRLAYAN: PELİN ÖZKUL

Okuma köşesi dekorasyonu: 20 örnek model ve 15 adımda okuma köşesi hazırlığı

EVDEKİ KİTAPLAR İÇİN DEKORASYON ÖNERİLERİ